Koty domowe, w tym koty rasowe mogą cierpieć z powodu braku aktywności, jeśli są zamknięte w domu i nie mogą wychodzić na zewnątrz. Może to powodować chroniczne napięcie i ból , które następnie wpływają na mobilność kota i ogólne samopoczucie. Możemy wspierać kota przez całe jego życie, zapewniając mu opiekę z zakresu osteopatii kotów, specjalizacji osteopatii zwierząt .
Definicja osteopatii kotów
Leżący czy siedzący tryb życia zwykle nie jest zgodny z potrzebami naszych kocich przyjaciół, którzy chcą być niezależnymi, terytorialnymi i drapieżnymi mięsożercami.
Osteopata zwierzęcy to specjalista z wykształceniem , który może interweniować przez całe życie zwierzęcia w celu leczenia różnych problemów zdrowotnych związanych ze wzrostem kociaka aż do dorosłości, w przypadku chorób, wypadków lub zaburzeń funkcjonalnych. Wreszcie, często wzywa się osteopatę zwierzęcego, aby pomóc starszym kotom w utrzymaniu optymalnej mobilności, poprawiając w ten sposób ich jakość życia.
Osteopatia kotów – w jakich przypadkach jest przydatna?
Niektóre kocie problemy zdrowotne można leczyć za pomocą osteopatii kotów. Oto lista najczęstszych powodów konsultacji z kocim osteopatą.
- W przypadku problemów narządu ruchu u kota (kulawość, ból, paraliż itp.)
- Na zaburzenia trawienne, moczowe i oddechowe (biegunka, wymioty, zapalenie pęcherza moczowego, kaszel itp.)
- W przypadku schorzeń neurologicznych
- W przypadku infekcji ucha
- Aby pomóc w zaburzeniach zachowania
- W przypadku problemów dermatologicznych (alergie, dermatozy itp.)
- Po operacjach ortopedycznych, a także w razie wypadku lub urazu
Osteopata może być przydatny również jeśli pojawia się ból, niezależnie od jego pochodzenia. Wówczas, osteopatia może być uzupełniającym i synergistycznym narzędziem w leczeniu bólu. Może być bardzo przydatna w przypadku zaburzeń wzrostu, wad budowy, pionowości itp. niezależnie od wieku kota i nie ma przeciwwskazań związanych z wiekiem.
Osteopatia może być stosowana jako środek zapobiegawczy, leczniczy lub paliatywny. Można go stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie klasycznej medycyny „alopatycznej”. Skuteczność osteopatii będzie zależała od przyczyny i ciężkości podstawowej patologii lub uszkodzenia. W każdym przypadku bardzo przydatne będzie odciążenie Twojego zwierzaka i zapewnienie mu komfortu.
Ostatecznie osteopatia nie zastępuje medycyny konwencjonalnej i nie leczy w cudowny sposób wszystkich patologii. Jest to narzędzie uzupełniające, którego efektem jest lepsze zarządzanie Twoim pupilem w ramach bardziej globalnej medycyny zwanej integratywną.
Jak przebiega konsultacja osteopatyczna kotów?
Większość konsultacji z zakresu osteopatii kotów składa się z dwóch etapów.
W pierwszej kolejności koci osteopata ocenia stan zwierzęcia, aby postawić diagnozę i zidentyfikować dysfunkcje somatyczne. Jest to etap statycznej i dynamicznej obserwacji kota. Na tym etapie zwierzęcy osteopata przeprowadza badanie osteopatyczne za pomocą palpacji i opukiwania oraz testy ruchowe.
Drugi etap konsultacji z zakresu osteopatii zwierząt poświęcony jest różnym manipulacjom manualnym w celu leczenia zdiagnozowanej u kota dysfunkcji.
Bardzo często osteopata kieruje pacjenta do weterynarza celem wykonania prześwietlenia rtg i badań krwi.