Wstydliwy temat – kupa

 • Reading time:8 mins read

Jednym z głównych powodów, dla których właściciele kotów odwiedzają weterynarza, są problemy z kuwetowaniem u kota.

Jak możesz opisać, co dzieje się w domu w sposób, który zrozumie Twój weterynarz?

Najprościej oczywiście jest dostarczenie próbek kału do Pomocne jest dostarczanie próbek kału do analizy, ale często konsystencja kału ciągle się zmienia. Dlatego tak ważne jest obserwowanie co znajdujemy w kuwecie.

Jak często koty powinny robić kupę?

Nie ma jednego, pasującego do wszystkich rozwiązania na to pytanie, ale ogólna zasada weterynarzy jest taka, że robienie kupy raz lub dwa razy dziennie jest uważane za normalne dla kotów .

Kocięta robią kupę częściej niż dorosłe koty. Inne czynniki, które wpływają na częstotliwość twojego kota, obejmują dietę, poziom aktywności, leki lub suplementy oraz podstawowe schorzenia.

Co jeśli mój kot robi kupę więcej niż dwa razy dziennie?

Jeśli zauważysz, że Twój kot często chodzi do kuwety, powinieneś najpierw sprawdzić, czy kot rzeczywiście robi kupę. Na przykład, jeśli twój kot stara się wypróżnić, może to wskazywać na szereg problemów medycznych, które wymagają wizyty weterynaryjnej, takich jak nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Częste odwiedziny kuwety mogą też być oznaką stresu i niepokoju .

Na co należy zwrócić uwagę?

Najważniejszymi  cechami są:

 • kolor,
 • konsystencja
 • zawartości
 • pokrycie kału (śluz itp)

Kolor:
Normalny stolec = średni do ciemnego brązu. Jaskrawoczerwone smugi mogą wskazywać na krwawienie z jelita grubego, natomiast czarne lub bardzo ciemnoczerwone stolce mogą być spowodowane krwawieniem z żołądka lub jelita cienkiego.

Jasno zabarwione stolce mogą być spowodowane zaburzeniami wątroby, pęcherzyka żółciowego lub trzustki.

Konsystencja:
Solidna, twarda konsystencja i łatwa do przejścia przez jelita kota.

Często ma wygląd „pęknięty” lub rozczłonkowany. Miękkie kropelki, konsystencja papkowatego budyniu lub całkowicie płynne stolce mogą być związane z pasożytami lub inną chorobą.

Zawartość:
Ciała obce połknięte przez kota, niestrawione jedzenie, przypominające ryż fragmenty po zarażeniu tasiemcem lub długie, białe pasma po zarażeniu przez nicienie.

Powłoka: 
śluzowa jest ważną obserwacją, która może wskazywać na zapalenie okrężnicy.

Biegunka

Biegunka nie jest rzadkością u kotów i istnieje wiele powodów, dla których Twój kot może ją mieć. Czasami pojawia się i znika szybko. Innym razem może trwać dni, tygodnie lub miesiące lub powracać regularnie.

Biegunka trwająca od 24 do 48 godzin prawdopodobnie nie spowoduje problemu, chyba że masz starszego kota lub kociaka. Ale jeśli trwa dłużej, twój kot może się odwodnić, co może być niebezpieczne.

Niektóre typowe przyczyny biegunki u kotów to:
 • Zmiany w diecie lub alergie lub nietolerancje pokarmowe
 • Zapalna choroba jelit
 • Zapalenie okrężnicy
 • Robaki (pasożyty jelitowe)
 • Choroba trzustki
 • Rak
 • Nadczynność tarczycy

Jeśli twój kot ma biegunkę, która trwa dłużej niż dzień lub dwa, skontaktuj się z weterynarzem, aby ustalić przyczynę. Natychmiastowej interwencji weterynarza wymaga biegunka czarna lub krwawa lub jeśli występuje wraz z gorączką, wymiotami, ospałością lub utratą apetytu.

Nie podajemy tu sposobów leczenia – te ustalamy TYLKO z lekarzem! Nie leczymy kota na własną rękę!!!

Zaparcie

Kiedy kot ma zaparcia, będzie się bardzo męczył, gdy będzie próbował zrobić kupę lub nie będzie w stanie wyprodukować niczego do kuwety. Nie musisz się martwić, jeśli zdarza się to tylko czasami. Ale jeśli jest to bardziej powszechne u Twojego zwierzaka, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.

Koty mogą cierpieć na zaparcia z wielu powodów, w tym:

 • Nadmierna pielęgnacja, która prowadzi do kul włosowych w przewodzie pokarmowym
 • Problemy z nerkami
 • Rozdęcie okrężnicy kota – gdy okrężnica staje się bardzo duża, a jej mięśnie przestają się ściskać, tworząc twardy, suchy stolec wewnątrz
 • Coś blokującego okrężnicę, na przykład sznurek lub kości
 • Diety, które nie mają wystarczającej ilości błonnika
 • Problemy wewnątrz okrężnicy, takie jak guzy lub wąskie miejsca
 • Problemy z kręgosłupem lub ból

Aby złagodzić zaparcia Twojego kota, Twój weterynarz może zasugerować, aby podawać mu więcej błonnika, na przykład dodając dynię w puszkach do jego zwykłego jedzenia. Pomocna może być również lekkostrawna dieta.

Pomaga również upewnić się, że mają więcej ćwiczeń i piją więcej wody, aby odpady łatwiej przechodziły przez ich organizm.

Jak śmierdząca jest zbyt śmierdząca?

Wreszcie, ostatni czynnik, jeśli chodzi o kupę kota: jak śmierdząca jest zbyt śmierdząca? Oczywiście podczas czyszczenia kuwety może pojawić się pewien nieprzyjemny zapach, ale należy zwrócić uwagę weterynarza na wszelkie nieprzyjemne zapachy lub zmianę zapachu (w tym jego poziom). Niezwykle śmierdząca kocia kupa może oznaczać, że dieta Twojego kota musi się zmienić lub że Twój kot ma jakąś chorobę lub infekcję.

Powinieneś porozmawiać ze swoim weterynarzem o wszelkich problemach z kupą, które ma twój kot, ale ta tabela może pomóc ci dowiedzieć się, co może je powodować:

ObjawWygląd zewnętrznyCzęstotliwośćMożliwe przyczyny
ZaparcieMała, twarda, sucha kupaRzadziej niż raz dziennieOdwodnienie, rozdęcie okrężnicy, problemy żywieniowe
ZaparcieMała, twarda, sucha kupka z dużą ilością włosówRzadziej niż raz dziennieKule włosowe, przesadna pielęgnacja
ZaparcieCienka kupa przypominająca wstążkęRzadziej niż raz dziennieProblemy z okrężnicą, jak guz
BiegunkaCzarna, smolista, cieknąca kupaTo się zmieniaKrwawienie z żołądka lub jelit. Zadzwoń od razu do weterynarza
BiegunkaŚmierdząca, przypominająca budyń kupa2-3 razy dziennieNietolerancje pokarmowe, nieswoiste zapalenia jelit
Biegunkakupa wypełniona śluzemTo się zmieniaZa mało błonnika; zapalenie okrężnicy
BiegunkaMoże się różnić, czasem miękka, pienista, tłusta kupa ze śluzem i/lub krwiąTo się zmieniaPasożyty

Pamiętaj, że tymczasowe zmiany w stolcu mogą wystąpić z powodu drobnych problemów, takich jak zmiany diety lub stres, ale jeśli nieprawidłowości będą się utrzymywać, skonsultuj się z weterynarzem.