Drożdże browarnicze na sierść dla kota

 • Reading time:8 mins read

Przyznam, ze ten rok jest jakiś taki zupełnie inny.  Z powodu koronawirusa jestem nieogarnięta i niby koty sa zadbane, ale …  Dopiero dzisiaj zmieniłam opony w samochodzie.

I właściwie od niedawna zauważyłam, że koty zmieniają sierść.Eureka, prawda? Przecież to oczywiste, że trzeba zadbać o ich sierść.

Z pomocą przychodzą mi zawsze 2 firmy.

Dziś napisze Wam o jednej – o Lunderland i o ich preparacie – o drożdżach browarniczych.

O suplementach jako takich pisałam Wam już wcześniej. Mimo to postanowiłam poświecić osobny wpis drożdżom, jako, że mają wspaniały wpływ właśnie na sierść kota.

Dla moich egzotyków jest to szczególnie ważne – na wystawach własnie sierść i jej kondycja to jedna z ważniejszych rzeczy, które są oceniane. Miło, gdy koty otrzymują ocenę właśnie za futro “excellent”, co oznacza, że zarówno ich futro jak i ogólny stan zdrowia jest w doskonałym stanie.

Czym są drożdże browarnicze?

Drożdże piwne to rodzaj grzyba znanego jako Saccharomyces cervisiae. Wraz z innymi gatunkami Saccharomyces drożdże piwowarskie są używane do warzenia piwa i pieczenia chleba, ale mogą być również stosowane jako suplement diety.
Najlepiej podawać swojemu kotu nieaktywną, odżywczą formę. W przeciwnym razie drożdże moga spowodowac problemy jelitowe u kota. Koty mogą mieć również uczulenie na drożdże! Tak więc uważaj i odstaw je, gdy zobaczysz pierwsze oznaki świądu, drapania lub zaczerwienienia.
Stosowanie drożdży budzi bardzo często kontrowersje, mimo to sa one popularnym suplementem diety dla kotów. Drożdże piwne do suplementów uprawiane są na melasie i burakach cukrowych.
Produkt oferowany na rynku jako suplement diety dla zwierząt jest o wiele bardziej pożywny niż sprzedawane przez browary produkty uboczne po użyciu drożdży do fermentacji piwa.

Korzyści

Centrum medyczne University of Maryland twierdzi, że drożdże piwowarskie są doskonałym źródłem zarówno witamin z grupy B jak i chromu. Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w zdrowiu skóry, sierści i oczu kota. Ułatwiają metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów. To pomaga wspierać pracę wątroby i układ nerwowy, a także poziom energii kota na dobrym poziomie.

1. Kondycjonowanie skóry i kontrola utraty sierści

Być może najczęstszym powodem podawania kotu drożdży jest poprawa zdrowia skóry i sierści. Jednym z kluczowych składników odżywczych większości suplementów drożdży piwnych jest biotyna. Biotyna jest bardzo ważna dla zdrowej skóry i zdrowej sierści. Kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym jest cynk, który wspiera również zdrową skórę.

2. Inne składniki zapewniające dodatkowe korzyści zdrowotne

Formuła drożdży piwnych jest bogata w niektóre białka, aminokwasy i fosfor.

3. Dobre odżywianie sprawia, że ​​zwierzę jest szczęśliwe i aktywne

Suplementy takie jak drożdże pomagają zapewnić zwierzęciu bardziej zrównoważone pożywienie pod względem odżywczym, co z kolei oznacza bardziej aktywne i szczęśliwe zwierzę domowe.

4. Drożdże piwne mogą pomóc w problemach trawiennych

Najczęstszym zastosowaniem drożdży  jest zdrowa skóra i sierść; jednak drożdże są również zalecanym suplementem pomagającym w problemach trawiennych.

Drożdże piwne i pchły

W 1983 roku przeprowadzono badanie naukowe w USA, które udowodniło, że podawanie codzienne 14 g drożdży browarniczych przez 5 tygodni nie pomagało w odpędzaniu pcheł (https://ucdavis.pure.elsevier.com/en/publications/failure-of-brewers-yeast-as-a-repellent-to-fleas-on-dogs).

Skutki uboczne

Wiele kotów ma alergię na drożdże piwne. Jeśli Twój kot zacznie drapać lub wykazywać inne objawy reakcji alergicznej, przestań podawać mu nie tylko drożdże piwne, ale wszystkie produkty zawierające drożdże.

Rodzaje drożdży piwnych dla kotów

Drożdże piwne dla kotów produkowane są w postaci płynnej, w tabletkach i proszku. Ja kupuję w sklepie Lunderland w formie proszku. Najłatwiej podaje mi się te drożdże do żółtka i moje koty najchętniej drożdże tak jedzą – robię swoisty kogiel-mogiel 😉

Dawkowanie drożdży piwowarskich

Producent zaleca 1 g dziennie. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania na opakowaniu.

Rzeczy do rozważenia

 •  Alergie –  Wydaje się to trochę ironiczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to suplement wspomagający skórę i włosy, jednak niektóre koty są na niego uczulone. Objawy alergii u kota obejmują łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, okaleczoną skórę, lizanie, tarcie, żucie lub drapanie. Niektóre koty mogą nawet mieć małe strupy lub wyrywać kępki własnego futra.
 • Problemy trawienne – Drożdże piwne zwiększają gaz i fermentację w żołądku. Niektórzy zgłaszają rozstrój żołądka. Jeśli twój kot ma tendencję do problemów żołądkowo-jelitowych lub wrażliwości, możesz tego uniknąć.
 • Cukry we krwi – Z jednej strony drożdże piwowarskie są dobrym źródłem chromu, który stabilizuje poziom cukru we krwi i poprawia tolerancję glukozy u kotów. Z drugiej jednak strony, ponieważ reguluje metabolizm, może zakłócać cykl insulinowy, więc może nie być dobrym wyborem dla kotów z cukrzycą. Najlepszym wyjściem jest rozmowa z weterynarzem.
 • Smak –  Należy wspomnieć, że drożdże piwowarskie mogą być gorzkie, nieco nieprzyjemne w smaku i mieć silny zapach.

Skład

 • białko surowe 46%,
 • tłuszcz surowy 2,7%,
 • włókno surowe 1%,
 • popiół surowy 8%,
 • skrobia 6,2%
 • Witaminy w 1 kg: witamina B1: 125 mg, witamina B2: 45 mg, witamina B6: 45 mg, cholina: 3500 mg, niacyna: 400 mg, kwas pantotenowy: 100 mg, kwas foliowy: 18 mg, biotyna: 850 mcg;
 • Minerały i aminokwasy w 1kg: lizyna: 3,2%, metionina: 0,6%, metionina / cystyna: 1,1%, tryptofan: 0,5%, treonina: 2,3%, wapń: 0,2%, fosfor: 1,4%, sód: 0,2%, magnez: 0,2%, żelazo: 480 mg, cynk: 100 mg, mangan: 50 mg, miedź: 60 mg, selen: 1 mg

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.