Kalendarz rozwoju kociaka

 • Reading time:10 mins read

Poniżej przedstawiamy Wam kalendarium rozwoju kociaka od poczęcia do narodzin

Kalendarium to opracowaliśmy na podstawie miotu F. Krycie miało miejsce dnia 1 maja 2020 r.

Tydzień pierwszy: dni 1-7

Na samym początku ciąży kotki dochodzi do krycia i zapłodnienia, chociaż nie będzie można definitywnie stwierdzić, że kotka jest w ciąży przez jeszcze kilka najbliższych tygodni.

Dokładnie wygląda to tak:

 • Dzień 1: Jest to data krycia kotki przez kocura. Plemniki docierają do macicy 30 minut po kryciu, ale muszą poczekać, aż jej jaja będą na tyle dojrzałe, aby mogły zostać uwolnione do jajowodów kocicy. Jej jaja będą zdolne do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, dlatego kocice królowe nie powinny być kryte dłużej niż trzy do pięciu dni, w przeciwnym razie bardzo trudno jest przewidzieć datę urodzenia kociąt.
 • Dzień 2: Mieszki jajnikowe uwalniają dojrzałe jaja do jajowodów, gotowe do zapłodnienia przez oczekujące nasienie.
 • Dzień 3: Pierwszy podział komórek zachodzi w zapłodnionym jaju, zwanym teraz blastocytem.
 • Dzień 4: Guzek około 30 komórek nazywa się teraz blastulą. Tworzy kulę o średnicy około 0,6 mm.
 • Dzień 5: Blastulki uwalniają sterydy, aby wpuścić się przez jajowody do rogów macicy.
 • Dzień 6: Każda blastula tworzy teraz jamę otoczoną przez 60 do 80 komórek, które później utworzą przewód pokarmowy. Zewnętrzne komórki blastuli zaczynają tworzyć łożysko. Gdy każda blastula wszczepia się w ścianę macicy, uwalnia hormon, który powstrzymuje inne blastule przed implantowaniem w pobliżu, dzięki czemu każdy kotek będzie miał wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Nazywa się je teraz zarodkami, a komórki nadal się namnażają.

Tydzień drugi: Dni 8-14

Na początku drugiego tygodnia zapłodnione jaja, które dotarły do ​​macicy, rozpoczną proces rozwoju w rosnące kocięta

 • Dzień 8: Komórki w każdym zarodku składają się teraz z trzech warstw, które następnie tworzą odrębne części przyszłego płodu. Zarodki mają teraz wymiary 1,5 mm na 1 mm.
 • Dzień 13: Komórki zaczynają rozwijać się w narządy i powstaje skóra.
 • Dzień 14: łożysko zaczyna się formować. Rdzeń kręgowy zaczyna się rozwijać.

Tydzień trzeci i czwarty: dni 15–28

W trzecim tygodniu zarodki zaczną rozwijać narządy, co powoduje ogromny wzrost hormonów u ciężarnego kota. Możesz zacząć zauważać, że sutki twojego kotka stały się ciemniejsze i prawdopodobnie bardziej spuchnięte, co niekiedy zwane jest różańcem.

Około trzeciego lub czwartego tygodnia kocica może zacząć cierpieć na poranne mdłości, co może sprawić, że będzie mniej zainteresowana jedzeniem niż normalnie, a także może powodować wymioty; niekoniecznie tylko rano! Lekarz weterynarii powinien być w stanie potwierdzić ciążę za pomocą USG po około 18 dniach od poczęcia. Pod koniec czwartego tygodnia lekarz weterynarii powinien być w stanie wyczuć brzuch i ostatecznie potwierdzić ciążę ręcznie, jeśli nie wykonano jeszcze badania ultrasonograficznego. W naszej hodowli potwierdzamy ciążę u kotek około 21 dnia za pomocą badania USG.

Nie należy podnosić kota po czwartym tygodniu ciąży, aby uniknąć przypadkowego zranienia kociąt.

 • Dzień 15: Można teraz rozróżnić głowę i ogon, a układ krążenia zaczyna się rozwijać. Testosteron jest wytwarzany przez męskie zarodki, które dostają się do krwiobiegu matki i innych kociąt poprzez łożysko.
 • Dzień 17: Zarodek ma wymiary 10 mm na 2 mm. Rozwinął się układ żołądkowo-jelitowy, a pyszczek tworzy się podobnie jak móżdżek. Teraz można odróżnić umiejscowienie oczu i uszu.
 • Dzień 18: Zarodek ma wymiary 16 mm na 5 mm. Szyja i ogon wyginają się ku sobie. Przednie nogi się rozwijają.
 • Dzień 19: Zarodek ma długość 18 mm i szerokość 7 mm, a tylne nogi zaczynają się rozwijać. Prymitywne mózgi i pień mózgu są już na miejscu.
 • Dzień 20: Zarodek ma teraz wymiary 24 mm na 10 mm. Oczy mają kolor, przednie kończyny mają wewnętrzny szkielet, a podstawowy układ krążenia przenosi teraz krew. Serca kociąt są wielkości główki od szpilki i biją z prędkością 230 uderzeń na minutę, w przeciwieństwie do dorosłego 140 uderzeń na minutę. Wszystkie narządy wewnętrzne są uformowane, a rdzeń kręgowy sięga do ogona. Kocica zaczyna teraz wykazywać oznaki ciąży, takie jak powiększone, różowe sutki, a nawet nudności z wymiotami. Doświadczona osoba może ostrożnie wyczuć brzuch i policzyć maleńkie płody wielkości grochu.
 • Dni 21-23: Zarodek ma wymiary 30 mm na 13 mm, a jego szkielet jest wykonany z chrząstki. Widoczne są dziury w uszach, a na twarzy tworzą się język i podniebienie.
 • Dni 23–25: Każdy zarodek ma wymiary 34 mm na 17 mm. Palce zaczynają się rozdzielać w przednich łapach, a palce zaczynają być odróżniane w kształcie małego łopatki na końcu każdej tylnej nogi. Mózg rozwija się nieco bardziej, podobnie jak rdzeń kręgowy i układ nerwowy.
 • Dni 25-28: na tym etapie, kiedy są praktycznie kompletne, zarodki stają się płodami. Mierzą 40 mm na 21 mm, a ich głowy rozwijają podbródek, usta, nos i policzki, a zęby są obecne w szczękach. Małe szkielety złożone z 247 kości zaczynają zwapniać. Tworzą się poduszki pod łapkami, a w uszach i wokół nich rozwija się 30 różnych mięśni, aby umożliwić niezależny ruch.

Tydzień piąty: dni 29–35

W piątym tygodniu doświadczony hodowca lub weterynarz będzie w stanie poczuć kocięta przez ścianę żołądka, a takie badanie może nawet dać pojęcie, ile ich jest!

 • Dni 28-32: Płód mierzy 50 mm na 25 mm i jest to trudne do odróżnienia po badaniu palpacyjnym brzucha kocicy. Powstają teraz małe trójkątne uszy, a ich uszy wewnętrzne przekształcają się w narządy, które będą w stanie usłyszeć kroki myszy w odległości 9 metrów i rozróżnią dźwięki o dwie oktawy wyżej niż ludzie. Samice kociąt rozwijają żeńskie narządy płciowe, a także pęcherz moczowy. Chociaż zęby są ukryte pod dziąsłami, pod każdym z nich rozwijają się receptory ciśnienia Powieki zamykają oczy, aby chronić rozwijającą się rogówkę przed moczem, który jest wydzielany do płynu owodniowego przez nowo utworzone nerki. Powstają nerwy w wibrysach, które umożliwią kotom orientację przestrzenną i pokonywanie ciasnych przestrzeni.
 • Dni 32–38: kocica jest teraz zauważalnie większa, a płody mają wymiary 60 mm na 35 mm. Rozwijają się nerwy i mięśnie, co umożliwia bardziej dynamiczne ruchy, takie jak kopanie, rozciąganie, bieganie. Na skanach można zaobserwować, że że kocięta kopią i uderzają głową w rodzeństwo, gdy przestrzeń staje się ciaśniejsza. Nie mają jeszcze futra, ale pazury powstają na palcach, zewnętrzne narządy płciowe są teraz widoczne, a tęczówka powstaje w oku.

Tydzień szósty: Dni 36–42

Tydzień szósty to etap, w którym doświadczony hodowca zauważa duży wzrost apetytu kotki.

 • Dni 38–43: płód ma wymiary 80 mm na 50 mm. Skóra staje się grubsza i zaczyna się marszczyć. Uszy stają się większe, a ogon wydłuża się. Kotka spędza teraz więcej czasu na pielęgnacji, a jej sutki powiększają się, przygotowując się do karmienia kociąt.

Tydzień siódmy: Dni 43–49

Do siódmego tygodnia ciąża kota będzie dość wyraźna!

 • Dni 43–48: płód ma wymiary 94 na 59 mm, a na jego ciele rozwija się jedwabiste futro, które wykazuje pewną pigmentację. Kocica może zacząć szukać odpowiedniego miejsca na swoje kocięta, a teraz jest dobry moment na zapoznanie się z budką lęgową.

Tydzień ósmy: Dni 50–56

W ósmym tygodniu bez problemu czujemy już kocięta. Na tym etapie sutki kotki będą duże i widoczne, a sama kotka będzie spędzała dużo czasu na pielęgnacji.

Niekiedy apetyt naszych kotek w tym czasie spada, szykują się one na poród, dużo śpią, odpoczywają.

Około tygodnia przed tym, jak kotka jest gotowa do porodu, można nawet zobaczyć mleko na czubkach sutków, gdy jej ciało przygotowuje się do porodu i karmienia swoich przyszłych kociąt.

 • Dni 48–52:Kocięta mają wymiary 125 mm na 65 mm. Klatka piersiowa napełnia się, a płuca wypełniają się płynem owodniowym i ćwiczą oddychanie, które może wywołać czkawkę. Płody ćwiczą pielęgnację, jak wycieranie buzi łapkami. W nosie rozwijają się 2 miliony włosów, aby pomóc wyczuć węch. Kocięta mają teraz 70 kubków smakowych, a na powierzchni ich języków rozwijają się maleńkie kolce, aby pomóc im w pielęgnacji i zgryzieniu mięsa. Kotka może stracić apetyt, ponieważ jej brzuch staje się zbyt zatłoczony kociętami.

Tydzień dziewiąty: Dni 57–63

Poród może wystąpić praktycznie w każdej chwili! Chociaż przyznamy, że nasze kotki rodzą terminowo i raczej jak dotąd bez kłopotów.

 • 58. dzień urodzenia: kocięta mają teraz wymiary 186 mm na 60 mm. Po 60 dniu ich narządy są wystarczająco rozwinięte, aby zapewnić, że jeśli się teraz urodzą, będą żywe. Teraz przybierają na wadze, gotowe do narodzin. Ciąża zwykle trwa 63 dni od zapłodnienia, termin porodu jest zwykle liczony od pierwszego dnia krycia, co powoduje oczekiwany czas trwania ciąży do 65 dni. Na 24 godziny przed porodem kocięta spadną o około 1 stopień, z 38,5 stopni Celsjusza do 37,5 stopni Celsjusza.

Tydzień dziesiąty: od 64 dnia

Rodzimy!

Czyli Trzymajcie kciuki 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.