Przewóz kota – pociąg, samolot

 • Reading time:5 mins read

Coraz więcej hodowców sprzedaje koty za granicę.

To dobrze, że nasze polskie koty zauważane są za granicą i tam doceniane.

Jak je jednak przewieźć?

Przewóz kota PKP Intercity, Przewozami regionalnymi

W pociągach jak najbardziej dopuszczalny jest przewóz małych zwierząt, w tym kotów. Zwierzę takie jest przewożone bezpłatnie, w specjalnym kontenerze (przeniosce), o ile nie jest uciążliwe dla innych pasażerów.

Zwierzęta nie mogą przebywać:

 • w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
 • na miejscu do siedzenia;
 • na łóżku w wagonie WL;
 • na miejscu do leżenia w wagonie Bc.

Przewóz kota samolotem w kabinie pasażerskiej

RyanairPrzewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
WizzAirLinie lotnicze nie umożliwiają przewozu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi.
LOTIstnieje możliwość przewozu psa, kota lub tchórzofretki. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia – będzie ono umieszczone razem z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym. W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, przewóz zwierząt odbywa się wyłącznie drogą cargo.
LufthansaW zależności od wielkości psa lub kota może on zostać przewieziony na pokładzie lub w luku bagażowym. Przewoźnik stosuje specjalne wymagania w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych. Przewoźnik nie przewozi kotów rasy perskiej i egzotycznej
easyJetPrzewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników oraz psów towarzyszących.
SASPrzewóz zwierząt takich jak psy, koty, ptaki domowe i inne zwierzęta domowe jest możliwy, ale wymaga indywidualnej zgody przewoźnika.
NorwegianJedynie psy lub koty mogą być przewożone przez linię Norwegian. Na lotach krajowych zwierzęta mogą podróżować na pokładzie samolotu, a w przypadku połączeń międzynarodowych – wyłącznie w luku bagażowym.
Air FranceMniejsze zwierzęta mogą podróżować na pokładzie, większe – w luku bagażowym samolotu.

W kabinie pasażerskiej wolno przewozić zwierzęta do 8 kg wraz ze stosownym kontenerem do transportu (łącznie!!).

Każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie dwa zwierzęta (w zatwierdzonym kontenerze do transportu). Zwierzęta mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej lub luku bagażowym:

 • Nie więcej niż dwa zwierzęta (pies lub kot) w kabinie pasażerskiej (w zatwierdzonym kontenerze do transportu) lub nie więcej niż dwa zwierzęta w luku bagażowym (w jednym lub dwóch zatwierdzonych kontenerach transportowych)
 • Jedno zwierzę (pies lub kot) w kabinie pasażerskiej (w zatwierdzonym kontenerze do transportu) i jedno zwierzę w luku bagażowym (w zatwierdzonym kontenerze do transportu)

Minimalny wiek transportowanych zwierząt to dla kotów 12 tygodni; w przypadku podróży do/z USA minimalny wiek wynosi 16 tygodni.

Do przewozu małych psów i kotów w kabinie pasażerskiej wymagany jest kontener (torba) o miękkiej konstrukcji, który można bezpiecznie zamknąć.

Czyli podsumujmy:

 1. Maksymalne wymiary kontenera do transportu wynoszą 118 cm (55 x 40 x 23 cm) lub 47 in (22 x 16 x 9 cali).
 2. Łączna waga kontenera do transportu wraz ze zwierzęciem nie może przekraczać 8 kg.
 3. Zwierzę musi mieć możliwość stania w naturalnej pozycji w zamkniętym kontenerze do transportu, jak również położenia się i obrócenia bez jakichkolwiek ograniczeń.
 4. Kontener musi być skonstruowany w sposób zapobiegający ucieczce, szczelny i odporny na przegryzienie.
 5. Wnętrze kontenera musi być wyłożone chłonnym materiałem. Zalecamy, aby był to koc lub stare ubranie. Gazety, karton i słoma są niedozwolone.
 6. W trakcie pobytu na pokładzie zwierzę musi być umieszczone w kontenerze do transportu pod fotelem z przodu. Jeżeli nie jest to możliwe musi być przypięte smyczą do pasa bezpieczeństwa właściciela, jednocześnie pozostając w kontenerze.
 7. Pasażerowi przysługuje przewóz wyłącznie jednego kontenera do transportu w kabinie pasażerskiej.
 8. Maksymalna liczba zwierząt w kontenerze do transportu jest ograniczona do jednego zwierzęcia.

Tak więc transport kota na dalsze odległości to mimo wszystko niełatwa sprawa.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.