Umowa kupna kota z dzieckiem a prawo?

  • Reading time:2 mins read

Na naszym hodowlanym FB prawdziwy wysyp zapytań o kociaki. Dużo tych zapytań od dzieci lub nastolatków.

Pisałam już o tym, że zakup kota dla dziecka może być wynikiem impulsu i że kot po kilku dniach fascynacji może przestać być atrakcyjny.

Dziś jednak o tym, czy umowa zawarta z dzieckiem jest ważna czy nie.

Zacznę od tego, że wiele dzieci posiada własne pieniądze. Nie do końca to pochwalam, ale wiele osób przekazuje spore środki finansowe dzieciom do dyspozycji. Dzieci dostają też pieniądze na I Komunię. Dzieci zwykle nie do końca potrafią nimi gospodarować.

Gdy zakładałam konto dla własnego dziecka mogłam je założyć już gdy był bardzo mały, on jednak zaczął nim dysponować gdy ukończył 13 lat, gdyż dzieci przed ukończeniem 13 lat nie mogą swobodnie dysponować swoim majątkiem. Dziecko może samo podpisać umowy o produkt bankowy; założyć konto osobie niepełnoletniej mogą jedynie jego przedstawiciele ustawowi, najczęściej rodzice.

Wracając jednak do umowy zakupu kota…

Dzieci młodsze niż 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych a to oznacza, że nie mogą skutecznie zawrzeć umowy. Bardzo często zdarza się, że dzieci chcą sprzedawać woje zabawki, kupować gry itp. Takie umowy są nieważne – o tym stanowi prawo.

A co z nastolatkiem pomiędzy 13 a 18 rokiem życia? Tu już mamy do czynienia z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych. I jeśli taka młoda osoba zdecydowałaby się zakupić kota to umowa wymaga potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego / rodzica.

Jak więc postępować?

Ja osobiście w większości wypadków traktuję z przymrużeniem oka te zapytania. Dzieci i młodzież mają wakacje. Jeśli jednak ktos jest bardzo zainteresowany – zapraszam rodziców. Z chęcią omówimy warunki zakupu kota w naszej hodowli.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.