Jak dbać o sierść kota?

  • Reading time:6 mins read

Z reguły mówiąc o kotach używamy zamiennie dwóch terminów: sierść i włosy. Ale czy rzeczywiście oznaczają one to samo? Czy jest jakaś różnica między tymi określeniami?

[lwptoc min=”4″ depth=”2″ title=”Spis treści”]

Włosy a futro

Wszystkie ssaki mają włosy, bez względu na to, czy są to ludzie, wieloryby, świnie, słonie, koty, psy czy małpy. Włosy mają inny wygląd i przeznaczenie, w zależności od rozwoju poszczególnych gatunków. Generalnie rzecz biorąc termin futro odnosi sie do ssaków mających bardzo grube owłosienie na ciele. Pozostałe ssaki, mające owłosienie rzadkie nie mają futra.

Można mówić o „sierści kota” jako o pojedynczym pasmie, a „kocie futro” jako o całości; na przykład sierść kota jest tym, co znajdziesz na czarnym swetrze. Jest to po prostu wiele włosów kota, które są zebrane razem. Gdy wyczesujesz kota czeszesz jego sierść lub wyczesujesz jego włosy.

Często jednak hodowcy opisują ogólny wygląd sierści kota jako płaszcz . Ten termin używany jest prawie wyłącznie w standardach ras, przy czym w opisach ras mamy również podział na krótko- i długowłose.

Rodzaje sierści i futra kota

Sierść kota można podzielić na dwa rodzaje, włosy puchowe (zwane również podszerstkiem) oraz włosy okrywowe.

Włosy puchowe (podszerstek) – jest to dolna część futra, składająca się z krótkich, bardzo delikatnych i gęstych włosków. To właśnie podszerstka nadaje puszystości kotom. Najczęściej jest bardzo jasna (posiada mało pigmentu). To głównie podszerstek zaprzyjaźnia się z naszymi podłogami.

Włosy okrywowe – jest to górna warstwa futra, najbardziej widoczna. Zawiera dużą ilość pigmentu.

Sierść kota wyrasta z naskórka. Obok korzenia znajduje się mięsień, który jest wyjątkowo wrażliwy na temperaturę. W chłodne dni lub gdy kot jest przestraszony lub zaniepokojony, mięśnie kurczą się, powodując, że włosy podnoszą się prosto, tworząc znajomy wygląd „Halloweenowego kota”. Koty mogą mieć od jednego do trzech rodzajów włosów w płaszczach, określanych czasem jako „podwójna sierść” lub „potrójna sierść” oraz ich charakterystyczne wąsy, które są również włosami.

Wąsy (wibryssy)

Wibryssy to długie, grube, dotykowe włosy rozciągające się z boków kufy, policzków, nad oczami, policzków i na zewnątrz kończyn dolnych u kotów. Wąsy są niezwykle wrażliwe i odgrywają ważną rolę w zdolności kotów do oceniania otworów, poruszania się w całkowitej ciemności, a nawet mogą posiadać zdolność wyczuwania zapachu. Wąsy są również ważnym czynnikiem w ujawnianiu języka ciała u kotów.

Włosy okrywowe

Włosy okrywowe są dłuższymi, sztywniejszymi włosami, które wystają poza „warstwę bazową” (włosy awn). Są to włosy, które zwykle określają podstawowy kolor kota. Włosy ochronne chronią kota przed wilgocią .

Podszerstek

To bardziej miękkie, puszyste włosy, które zapewniają ciepło. Są to włosy, które mają tendencję do matowienia, jeśli kot nie jest regularnie pielęgnowany.

Vellus

Są to rzadkie, delikatne, znalezione u kota sfinksa. (Ludzie mają również velus na wszystkich częściach ciała).

Jak wyczesać kota egzotycznego?

Koty egzotyczne nie posiadają długiej sierści, mają za to podszerstek. Te informacje pozwalają nam dobrać odpowiednią szczotkę lub grzebień dla kota.

Generalnie wyczesanie polega na usunięciu martwego podszerstka oraz uszkodzonych i słabych włosów okrywowych.

W przypadku naszych kotów NIE STOSUJEMY furminatora. Usuwa to zbyt dużą ilość zdrowych włosów okrywowych i podszerstka. Do tego używanie furminatora może być niebezpieczne dla kota – można go łatwo skaleczyć, zadrapać itp. D

Do wyczesywania naszych kotów używamy grzebieni oraz tzw. szczotek pudlówek.

Nie używamy w naszej hodowli też rękawic do czesania. Są one zbyt mało wydajne i służą raczej do głaskania kotów, a nie do pielęgnacji ich futra.

Czesanie naszych kotów to miła zabawa i nawiązywanie więzi. Uczymy tego kociąt juz od około 3 tygodnia zycia. Kociaki mają specjalną szczotkę i są przyzwyczajane do zabiegów pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.