Kocia osteopatia

  • Reading time:4 mins read

Koty domowe, w tym koty rasowe mogą cierpieć z powodu braku aktywności, jeśli są zamknięte w domu i nie mogą wychodzić na zewnątrz. Może to powodować chroniczne napięcie i ból , które następnie wpływają na mobilność kota i ogólne samopoczucie. Możemy wspierać kota przez całe jego życie, zapewniając mu opiekę z zakresu osteopatii kotów, specjalizacji osteopatii zwierząt .

Definicja osteopatii kotów

Leżący czy siedzący tryb życia zwykle nie jest zgodny z potrzebami naszych kocich przyjaciół, którzy chcą być niezależnymi, terytorialnymi i drapieżnymi mięsożercami. 

Osteopata zwierzęcy to specjalista z wykształceniem , który może interweniować przez całe życie zwierzęcia w celu leczenia różnych problemów zdrowotnych związanych ze wzrostem kociaka aż do dorosłości, w przypadku chorób, wypadków lub zaburzeń funkcjonalnych. Wreszcie, często wzywa się osteopatę zwierzęcego, aby pomóc starszym kotom w utrzymaniu optymalnej mobilności, poprawiając w ten sposób ich jakość życia. 

Osteopatia kotów – w jakich przypadkach jest przydatna?

Niektóre kocie problemy zdrowotne można leczyć za pomocą osteopatii kotów. Oto lista najczęstszych powodów konsultacji z kocim osteopatą.

  • W przypadku problemów narządu ruchu u kota (kulawość, ból, paraliż itp.)
  • Na zaburzenia trawienne, moczowe i oddechowe (biegunka, wymioty, zapalenie pęcherza moczowego, kaszel itp.)
  • W przypadku schorzeń neurologicznych
  • W przypadku infekcji ucha
  • Aby pomóc w zaburzeniach zachowania
  • W przypadku problemów dermatologicznych (alergie, dermatozy itp.)
  • Po operacjach ortopedycznych, a także w razie wypadku lub urazu

Osteopata może być przydatny również jeśli pojawia się ból, niezależnie od jego pochodzenia. Wówczas, osteopatia może być uzupełniającym i synergistycznym narzędziem w leczeniu bólu. Może być bardzo przydatna w przypadku zaburzeń wzrostu, wad budowy, pionowości itp. niezależnie od wieku kota i nie ma przeciwwskazań związanych z wiekiem.

Osteopatia może być stosowana jako środek zapobiegawczy, leczniczy lub paliatywny. Można go stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie klasycznej medycyny „alopatycznej”. Skuteczność osteopatii będzie zależała od przyczyny i ciężkości podstawowej patologii lub uszkodzenia. W każdym przypadku bardzo przydatne będzie odciążenie Twojego zwierzaka i zapewnienie mu komfortu.

Ostatecznie osteopatia nie zastępuje medycyny konwencjonalnej i nie leczy w cudowny sposób wszystkich patologii. Jest to narzędzie uzupełniające, którego efektem jest lepsze zarządzanie Twoim pupilem w ramach bardziej globalnej medycyny zwanej integratywną.

Jak przebiega konsultacja osteopatyczna kotów?

Większość konsultacji z zakresu osteopatii kotów składa się z dwóch etapów. 

W pierwszej kolejności koci osteopata ocenia stan zwierzęcia, aby postawić diagnozę i zidentyfikować dysfunkcje somatyczne. Jest to etap statycznej i dynamicznej obserwacji kota. Na tym etapie zwierzęcy osteopata przeprowadza badanie osteopatyczne za pomocą palpacji i opukiwania oraz testy ruchowe.

Drugi etap konsultacji z zakresu osteopatii zwierząt poświęcony jest różnym manipulacjom manualnym w celu leczenia zdiagnozowanej u kota dysfunkcji.

Bardzo często osteopata kieruje pacjenta do weterynarza celem wykonania prześwietlenia rtg i badań krwi.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.