Bezpieczeństwo kota w samochodzie

  • Reading time:6 mins read

Wakacje co prawda się już skończyły, ale my hodowcy częściej niż inni odwiedzamy weterynarzy i jeździmy z naszymi podopiecznymi na wystawy.

Stąd ważne jest ich bezpieczeństwo – to jak przewozimy nasze koty.

Przewożąc dzieci kierujemy się przy zakupie testami bezpieczeństwa, opiniami innych osób. Co należy wziąć pod uwagę przewożąc nasze koty?

Gdzie trzymać zwierzaka?

Za przednim siedzeniem. Dlaczego należy tam przewozić zwierzęta? Jest kilka powodów. Najważniejszym powodem jest to, że nie rozpraszasz swojej uwagi chcąc spojrzeć na swojego pupila, pobawić się z nim czy go najzwyczajniej pogłaskać. Tak jest bezpieczniej. Samochody wyposażone są w airbagi, a te nie sa przystosowane do zwierząt i ich transporterów. Podobnie jest w przypadku fotelika dziecięcego – przewożąc go na przednim siedzeniu, airbag wyłączamy. Po drugie w razie kolizji w ten sposób zwierzę jest bezpieczniejsze – transporter znajduje się w miejscu wolnym od strefy zgniotu. A po trzecie – transporter przylega do fotela, więc kot nawet impetem nie przebije ścianki transportera, więc jest bezpieczniejszy.

Bezpieczeństwo w czasie podróży

Istnieje wiele naprawdę ważnych powodów, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzakowi podczas jazdy:

  • Ich bezpieczeństwo:  Pasy bezpieczeństwa lub transporter dla zwierząt pomogą ochronić zwierzaka przed poważnymi obrażeniami w razie wypadku samochodowego.
  • Twoje bezpieczeństwo:  Jeśli twoje zwierzę nie jest przypięte w samochodzie, może poważnie zranić ciebie i twoich pasażerów w wypadku. Przy prędkości zaledwie 30 km / h Border Collie zostałby rzucony do przodu z siłą równoważną ciężarowi niedźwiedzia polarnego.
  • Zapobieganie wypadkom:  Luźne zwierzę może odwrócić uwagę kierowcy od drogi i spowodować wypadek. Mogłyby nawet zablokować kierownicę lub pedał hamulca.
  • Prawo “Art. 60. o ruchu drog. Zakazy związane z oznakowaniem i użytkowaniem pojazdu 1. Zabrania się: 1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”
  • Twoje ubezpieczenie  Wiele polis ubezpieczeniowych na samochód wymaga odpowiedniego przewożenia zwierząt. Ubezpieczyciele w razie kolizji mogą odmówić wypłaty odszkodowania w razie stwierdzenia niedopełnienia tego warunku.

Jak przewozić zwierzęta?

Są 2 metody przewożenia zwierząt: specjalne transportery oraz przypinanie pasami. W przypadku kotów metodą bezpieczniejszą wydaje się przewożenie w transporterze. Transporter uchroni zwierzaka przed wyrzuceniem z samochodu lub zderzeniem. Do transportu należy wybierać transportery takie, których kot nie otworzy.

Przedstawiamy kilka rozwiązań:

Travelin’ Dog Pet Seat

Pet Gear Signature Pet Car Seat & Carrier

Prime Paws® Folding Dog Travel Booster Bag Cat Puppy Pet Car Seat Carrier.

Nie są to oczywiście rozwiązania bezpieczne, choć śliczne 🙂

Wszystkie transportery mogą oczywiście pomóc zabezpieczyć zarówno ludzi przed zwierzętami, jak i pomóc utrzymać zwierzęta w pojeździe. W rzeczywistości jednak nie zabezpieczają w czasie wypadku. Badania pokazują bowiem, że zarówno ludzie jak i zwierzęta nie umierają z powodu wypadku jako takiego, a w wyniku doznanuch obrażeń. Czyli: uderzenie samochodu, uderzenie klatki piersiowej w kierownicę, uderzenie narządów wewnętrznych w klatkę piersiową – to są poważne obrażenia, których doznaje człowiek. Podobnych doznaje zwierzę, gdy zamknięte jest w transporterze.

W przypadku kolizji z udziałem ludzi badano bezpieczeństwo i stwierdzono, że chodzi o wyhamowanie prędkości i zmniejszenie siły, z jaką uderza ludzkie ciało. Stąd wprowadzono pasy czy airbagi.

W przypadku zwierząt takich produktów ani procedur jednak nie ma. W USA prowadzone są badania jak wygląda przewożenie zwierzęcia i jakie produkty zastosować, by zwierzę przewożone w aucie było naprawdę bezpieczne.

Sztuką jest kontrolowanie tempa zwalniania danego zwierzęcia – czy to ludzkiego, czy psiego – co oznacza zmniejszenie siły, z jaką serce, śledziona, mózg lub inne organy zostają ściśnięte o coś twardego. To właśnie robią pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne dla ludzi, ale do ostatnich kilku lat nie było takiego produktu dla psów, żadnych norm określających, co te produkty powinny osiągnąć, ani procedur ich testowania.

Takie badania prowadzone są w Centrum Bezpieczeństwa Zwierząt. Centrum to opracowało metodologię testowania urządzeń przytrzymujących dla zwierząt. W początkowych testach produktów odkryto, że istnieje:

  • Bardzo niskie prawdopodobieństwo przeżycia dla zwierzęcia.
  • Niebezpieczeństwo dla ludzi, gdy pies staje się pociskiem.
  • Zadławienie i / lub inne uszkodzenie ciała zwierzęcia, gdy materiały uprzęży zaciskają się ściśle przy uderzeniu.
  • Rozległe uszkodzenia zamocowań w pojeździe spowodowane przez zwierzę pocisku.

Badania jednak prowadzone są dalej. Powstała lista produktów testowanych przez to centrum. Lista dostępna jest TUTAJ 

Badania nad bezpieczeństwem przewożonych w samochodach zwierząt prowadzą także producenci

zamieszczają oni też filmy o przewożeniu zwierząt

W innych krajach powstają też laboratoria badające bezpieczeństwo przewożonych zwierząt

Bezpiecznej podróży!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.