Kocie oczy i betadyna

  • Reading time:3 mins read

W każdej hodowli wiadomo, że zdarzaj się problemy z kocimi oczami. Kociaki są na te problemy szczególnie narażone.

Jakie to mogą być problemy? Po pierwsze kocie dzieci otwierają swoje oczy w wieku około 7-10 dni. Powieki wtedy są sklejone, pod powiekami może zbierać się ropa, a one same są przekrwione. Często mogą wdać się zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Gdy kociaki są starsze mogą zadrapać się czy uderzyć.

Wtedy wkracza betadyna.

Betadyna działa na wiele drobnoustrojów (bakteriobójczo, grzybobójczo, selektywnie wirusobójczo i przeciwpierwotniakowo).

Czyli to oznacza, że bardzo często jest idealnym lekiem dla naszych kociaków, gdyz może być stosowana samodzielnie, bez innych kropli lub maści.

Czym jest betadyna?

Betadyna jest roztworem wodnym związku jodu /polividonum iodinatum/. Sama jodyna zawiera jednak etanol, w związku z czym nie nadawałaby się do kocich oczu.

Co jednak jest istotne – nie stosujemy do oczu betadyny, a jej roztwór!!!

Czym jest roztwór betadyny?

Jak napisałam wcześniej do oczu kocich używamy wodnego roztworu betadyny. Co ciekawe – bakterie nie uodparniają się na roztwór jodyny, przy czym w przypadku innych kropli mogą wykazać lekooporność i wtedy należy zmienić podawane krople.

Betadyną wskazana jest do dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją, dezynfekcją skóry i błon śluzowych przed zabiegami chirurgicznymi, do aseptycznego zaopatrzenia ran, leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz całkowitej i częściowej dezynfekcji pacjenta przed operacją. Spektrum działania obejmuje bakterie, prątki, pierwotniaki, grzyby, wirusy i spory.

Zalety stosowania roztworu betadyny do kocich oczu

  • roztwór można stosować nawet do dezynfekcji oczu kocich noworodków
  • nie szczypie w oczy i nie piecze /jak to się często zdarza przy zwykłych kroplach do oczu/
  • oko można betadyną kropić lub przecierać mocno zwilżonym wacikiem
  • efekt leczniczy obserwuje się już po kilku zakropieniach
  • roztwór betadyny można stosować tak często jak to jest konieczne /np. przy każdorazowej konieczności przetarcia chorego oka/, min. 3 razy dziennie, by efekt leczniczy był zauważalny

Jak przygotować roztwór betadyny do dezynfekcji oka?

Do 5 ml soli fizjologicznej dodajemy 5 kropli roztworu betadyny. Roztwór będzie miał kolor bursztynowy i najlepiej go przygotowywać na bieżąco, gdyż jest nietrwały.

W momencie, gdy stanie się przezroczysty – jest nieskuteczny.

Roztwór betadyny może barwić futerko kotów na żółtawy kolor, nie jest to zabarwienie trwałe

Zastosowanie betadyny należy mimo wszystko skonsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętajcie – nie nalezy bowiem podawać ŻADNEGO leku na własną rękę!!!!!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.