Jak nauczyć koty nie wspinać się?

  • Reading time:5 mins read

Niektóre koty wpinają się na firanki, zasłony i zostawiają je w strzępach.

Zła wiadomość jest taka, że ​​nie możesz winić za to swojego kota, ponieważ to twoja wina. Dobrą wiadomością jest to, że możesz coś z tym zrobić.

Dlaczego koty wspinają się po zasłonach i firankach?

Bez względu na wiek, płeć, rasę – twój kot po prostu zachowuje się normalnie.

Dzieje się tak niezależnie od tego, czy masz rasę “wysokoenergetyczną”, jak abisyńczyk , czy rasę “niskoenergetyczną”, jak pers . Ciała kotów są stworzone do wspinania się i wykorzystywania przestrzeni pionowych tak samo jak przestrzeni poziomych, to jest dośc oczywiste. I większość z nas o tym wie, stwarzając kotu dodatkową przestrzeń pionową.

Koty mając dostęp do miejsc z długimi zasłonami bardzo często bawią się tam, niszcząc je. Natomiast my, jako właściciele kotów, powinniśmy zapewnić możliwość wspinania się w taki sposób, który jest do przyjęcia dla nas.

Gdyby twój kot był na zewnątrz, miałby dostęp do wielu miejsc dostępnych wysoko i chętnie by się na nie wspinał. Koty bowiem wspinają się na drzewa, aby znaleźć bezpieczne miejsca, badać otoczenie, łapać zdobycz i a także dla zabawy. Koty są zwierzętami dociekliwymi i wspinaczka jest ich naturalną skłonnością. Koty chcą być wysoko, ponieważ daje im to lepszy punkt obserwacyjny do wykrywania zdobyczy, ale także dlatego, że same koty są zagrożone przez większe drapieżniki. Są jednocześnie myśliwymi i łowcami.

To zakorzenione zachowanie drapieżnika/ofiary nie znika tylko dlatego, że twój kot żyje bezpiecznie w domu .

Podstawowe powody zdrowotne wspinania się kota

Jeśli kot czuje się zestresowany, niespokojny lub źle się czuje i chce zostać sam, może poszukać miejsca z dala od innych zwierząt i ludzi. Niekiedy to miejsce jest wysoko.

Jeśli mamy więcej kotów w stadzie – zorganizowanie wielu miejsc na różnych poziomach, gdzie może udać się kot jest szczególnie ważne. One po prostu czasem muszą od siebie odpocząć, niezależnie od tego, jak dobrze funkcjonowałyby w stadzie.

Jak przekonać kociaka, aby nie wspinał się po zasłonach

Z kociej perspektywy twój kot nie robi nic złego i NIE powinien być karany.

Kocięta wspinają się po zasłonach z nudów, więc zapewnienie im bogatego środowiska pomoże ograniczyć ich zachowanie.

Kocięta, podobnie jak dzieci, uczą się poprzez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę, a wspinaczka jest tego ważną częścią. Nalezy więc dać realne alternatywy i nagradzać dobre / właściwe zachowanie smakołykami.

Bardzo często tłumienie naturalnego zachowania kociaka stanowi nieuzasadnioną karę, która może potencjalnie wywołać agresję u rosnącego kota. Lepszym podejściem jest zapewnienie młodemu kotu odpowiednich alternatyw wspinaczkowych, które są szczególnie atrakcyjne. Takim sposobem może byc zapewnienie wygodnego miejsca do odpoczynku na czubku drapaka. Aby zachęcić kota umieść tam cenne (tj. ulubione) smakołyki, wieszaj zabawki z piórami na różnych poziomach, trzymaj w domu mnóstwo ciekawych zabawek dla kotów i baw się swoim kotem każdego dnia. Jeśli lubi kocimiętkę, użyj jej, aby nakłonić go do drapaka lub zabawek.

Jak przekonać starszego kota, aby przestał wspinać się po zasłonach?

Powyższe podejścia działają z kotami niezależnie od wieku. Jedynym ograniczeniem we wspinaniu się niektórych kotów jest utrata zwinności wraz z wiekiem. Podczas gdy wiele kotów z wiekiem uspokaja się, niektóre pozostają dość aktywne i będą potrzebowały zróżnicowanego środowiska przez całe życie.

Stwórz bezpieczną przestrzeń do wspinaczki dla swojego kota

Pamiętaj, że koty, które wspinają się po ramach drzwi i okien, mogą próbować odkrywać ekscytujący świat na zewnątrz, więc postaraj się, aby były aktywne w domu .

Zaoferuj swojemu kotu hamaki, półki , drapaki i domki dla kota lub drapaki, na które może się wspinać dla bezpieczeństwa i zabawy. I spróbuj ograniczyć dostęp do obszarów z długimi zasłonami.

Jeśli masz miejsce, zorganizuj dla swojego kota wyznaczony pokój do wspinaczki, tak aby Twój kot mógł bezpiecznie skakać z jednego poziomu na drugi i uczynić go interesującym, z zabawkami i smakołykami ukrytymi w różnych miejscach.

Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na drapaki lub zabawki dla kotów. Można próbować zrobić samodzielnie zabawki lub trasy dla kotów.

Jeszcze prostsze sposoby na rozrywkę dla kota obejmują przywiązanie piór lub piłki do końca mocnego kija i używanie go do naśladowania małej ofiary, którą twój kot może gonić i złapać, lub przyniesienie do domu mocnego kartonowego pudełka ze sklepu spożywczego i wycięcie w nim otworu wejściowego.

Jeśli nie zapewnisz kotu ciekawych i bezpiecznych sposobów wspinania się bez wyrządzania szkód, to zacznie on niszczyć zasłony, firanki, sofy – słowem wszystko, w co może wbić pazury.