Drapak dla kota

  • Reading time:6 mins read

Dziś o bardzo ważnym meblu w domu – a mianowicie o drapaku. 

Po co kotu drapak?

Po pierwsze powinniśmy zadać sobie pytanie po co tak właściwie jest kotu drapak. Pierwszą potrzebą, którą realizuje kot dzięki drapakowi jest oczywiście drapanie. Dzięki temu kot rozsiewa własny zapach na terytorium, gdyż wciera feromony ze swoich poduszek. Dodatkowo sama czynność daje im poczucie bezpieczeństwa.

Wyciąganie łap podczas drapania dla kota jest gimnastyką i przy tym niezła frajdą. Dodatkowo przy drapaniu koty pozbywają się starych złuszczających się warstw pazurów.

Tak więc, jak widać drapanie dla kota jest czymś bardzo potrzebnym, dlatego, aby uchronić swoje meble,dywany lub wykładziny powinniśmy naszemu kociakowi zafundować odpowiedni drapak.

Co to znaczy odpowiedni drapak dla kota?

Odpowiedni drapak dla kota powinien przede wszystkim pasować do kota wielkością. Musi być także urozmaicony. I o czym zapominamy – musi być dla kota bezpieczny. Dawno temu, gdy jeszcze na rynku nie było tylu drapaków, kopiliśmy jeden dla Yvetki. Miał bardzo niestabilna podstawę i musieliśmy ja dociążać 2 hantlami Nie wiem co by się stało gdyby skakał na ten drapak większy i cięższy kot.

Na pytanie, gdzie drapak postawić nie ma jednoznacznej odpowiedzi. U nas jeden drapak stoi na balkonie. Koty długo go ignorowały, a wreszcie stwierdziły, że to jednak fajne miejsce do oglądania całego osiedla. Dwa pozostałe drapaki stoją w pokoju. Jeden bardziej na uboczu i widzę, że spełnia swoją rolę – koty chowają się tam, by odpocząć. Drugi stoi w wejściu do pokoju i jest miejscem zabawy.

Na co zwracać uwagę:

  1. Stabilność –  dobrze sprawdzają się elementy, które można przykręcić np. do ściany czy futryny. Mamy wówczas pewność, że drapak na pewno nie przewróci się, jeśli kot natrze na niego z całym impetem swoimi pazurami. Drapak wolnostojący musi stać stabilnie. 
  2. Rozmiar – kupujemy drapak w zależności od wielkości kota. Czyli inny rozmiar dla kociaków, a inny dla dużego main coona 😉 Wolnostojący drapak dla dorosłego kota powinien mieć minimum 1 metr wysokości.
  3. Jakość wykonania – najlepsze są drapaki drewniane, owinięte szczelnie sznurkiem z sizalu, solidnie przyklejonego do podłoża. Legowiska, budki i półki dla kotów powinny być obszyte materiałem, do którego nie będzie przylegała sierść. Proste drapaki mogą być pokryte tekturą falistą lub zwyczajną. Zwyczajny drewniany pieniek również sprawdzi się jako drapak dla kota, choć te zwierzęta wolą, aby materiał drapaka był niezbyt miękki, aby łatwo było wbić w niego pazury.

Jakie są drapaki do wyboru?

Wysoki drapak dla kota

Dla duzych kotów bardzo dobrze sprawdzają się wysokie drapaki z kompletem budek, hamaków, półek itp. KOnstrukcją takich drapaków sa tuby owinięte sizalem.

Jego zaletą jest duża ilość miejsc, pomiędzy którymi kot przemieszcza się, ćwicząc przy okazji swoją koordynację i dbając o stawy skokowe. To świetne rozwiązanie dla większej ilości kotów, które zwykle urządzają sobie na drapaku dzikie harce, a przy okazji nie muszą rywalizować o możliwość spokojnego snu na jednym z legowisk.

Drapak sufitowy dla kota

Odmianą dużego drapaka jest model mocowany do sufitu jak drążek rozporowy. Jego zaletą jest niezwykła stabilność konstrukcji. Nawet najbardziej rozbrykane kocie stadko nie jest w stanie wywrócić go podczas gonitwy. Niestety, raz ustawiony, musi pozostawać w danym miejscu – nie da się go przestawiać tam i z powrotem, na przykład po to by umyć podłogi. Dla równowagi, drapak sufitowy nie potrzebuje szerokiej podstawy, oszczędzając powierzchnię podłogi dla użytkujących ją ludzi.

Drapak dla kota na ścianę

Drapak taki  niemal zupełnie nie zajmuje miejsca w pokoju lub innym pomieszczeniu, ponieważ jest to płaski kawałek dykty pokrytej sizalem i przykręcony do ściany. Innym wariantem jest narożny drapak dla kota, który umieszcza się na zewnętrznym lub wewnętrznym narożniku dwóch ścian. 

Domek drapak dla kota

Analogicznie do popularnych budek dla psów z gąbki, producenci oferują kotom domek drapak. To budka w dowolnym kształcie wykonana z cienkiej dykty lub mocnej tektury, obita materiałem lub futerkiem oraz opleciona sizalowym sznurkiem przynajmniej na jednej ze ścianek lub połaci dachu. 

Drapak dla kota tuba

Drapak tuba to nic innego jak walec z otworami na obu końcach i warstwa do ścierania pazurów na zewnętrznej powierzchni walca. Jeśli kot lubi aktywność i miejsce pozwala na brykanie, tuba może przetaczać się po ziemi wraz z harcującym zwierzakiem, a w stosownej chwili nasz futrzak zatapia pazury w sizalowych zwojach.

Tekturowy drapak dla kota

Drapaki z tektury wydają się mniej korzystnym rozwiązaniem z powodu mniejszej trwałości materiału. W naszym jednak przypadku drapaki te stale goszczą w hodowli i dzięki niemu kocięta uczą się drapać, jakby woląc miększą tekturę od struktury innych drapaków.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.