Pielęgnacja i higiena kota egzotycznego

  • Reading time:3 mins read

Oczy i uszy

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji kotów egzotycznych jest troska o ich oczy. Ze względu na szczególną budową nosa, koty egzotyczne narażone są na zatykanie się kanalików łzowych i na spływanie wydzieliny z oczu. Dodatkowo taka budowa bardzo utrudnia kotu dbanie o higienę i czystość tych miejsc samodzielnie.

Wydzielina stwarza ryzyko rozwoju bakterii, powoduje też brązowe zacieki i strupki w okolicach oczu. Dlatego codziennym zwyczajem powinno być wycieranie oczu kota i dbanie, by były zawsze suche.

Najlepiej używać do tego płatków kosmetycznych suchych lub nasączonych wodą (jeśli pod oczami pojawiły się strupki), można je też przecierać specjalnymi preparatami do pielęgnacji.

W przypadku naszych kotów używamy:

Jeśli pojawiają się ciemniejsze zacieki – udajemy się z kotem do weterynarza. Nie eksperymentujemy!

 

Pazurki

Kotom należy regularnie przycinać pazurki specjalnymi nożyczkami, zakupionymi w sklepach zoologicznych. W przypadku małej wprawy o pomoc możemy zwrócić się do lecznicy weterynaryjnej.

cążki

Sierść

Kota egzotycznego nie trzeba kąpać jeżeli nie jeździmy z kotem na wystawy.

Utrzymanie sierści w dobrej kondycji nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku od opiekuna. Wystarczy wyczesać kota grzebieniem o gęstych metalowych zębach. Zabieg ten usuwa martwe włosy. W okresie linienia wyczesywanie powtarza się raz w tygodniu.

Oczywiście częstsze czesanie kota nie jest niczym złym. W trakcie czesania możemy nawiązać bliższą więź z kotem, spowodować jego rozluźnienie i zadowolenie.

Przy kotach egzotycznych nie stosujemy furminatora, gdyż usuwa on zbyt duże ilości futra i pozbawia kota charakterystycznego dla niego gęstego podszerstka.

Przykład stosowanych przez nas grzebieni i szczotek, które są odpowiednie zarówno do odmiany krótko jak i długowłosej:

grzebień szczotka

 

Pielęgnacja i higiena

  • częstotliwość sprzątania kuwety

Żwirek wymienia się na nowy raz na tydzień i przy tej okazji myje się całą kuwetę. Dodajemy do nowego żwirku środek do suchej dezynfekcji marki Sandezia. Codziennie kilkakrotnie czyścimy kotom kuwetę usuwając łopatką kupki oraz mocz. Minimum 2 – 3 razy dziennie, a najlepiej po każdej “wizycie” kotka w kuwecie. Dobrze jest dosypać  świeżego żwirku w ilości, jaką zabieramy z nieczystościami z kuwety. (W miejsce, z którego usunęliśmy brudny żwirek dosypujemy świeżego).

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.