Kocimiętka

  • Reading time:4 mins read

1. Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka to pachnąca roślina z rodziny jasnotowatych.

Obejmuje ok. 250 gatunków roślin. Występują one w strefie umiarkowanej Europy (24 gatunki), Azji oraz w północnej Afryce i na obszarach górskich w Afryce tropikalnej. W Polsce rodzimym gatunkiem jest tylko kocimiętka naga N. pannonica, kilka innych dziczeje trwale lub przejściowo. Rośliny zasiedlają zwykle suche, skaliste siedliska. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, zwłaszcza kocimiętka Faassena N. × faasenii. Kocimiętka właściwa N. cataria stosowana jest w formie naparów w ziołolecznictwie, ma także działanie psychodeliczne.

Kiedy kot wyczuje kocimiętkę, często ją łapie, pociera, przewraca się, liże, a nawet żuje. Koty, które mają szczególnie silne reakcje na kocimiętkę, mogą również miauczeć, warczeć, mruczeć, ślinić się i ogólnie zachowywać się jak szalone przez kilka minut!

2. Dlaczego koty kochają kocimiętkę?

Kocimiętka zawiera substancję chemiczną o nazwie nepetalakton, która jest uwalniana podczas zgniatania kocimiętki. Kiedy kot poczuje zapach tej substancji chemicznej, większość z nich zacznie się o nią ocierać, bawić się nią, a czasem nawet jeść. Uważa się, ale nie jest to potwierdzone, że ta substancja chemiczna naśladuje niektóre feromony kotów.

3. Czy mój kot może uzależnić się od kocimiętki?

Pomimo działania podobnego do narkotyków, kocimiętka jest nietoksyczna i nie uzależnia ani w żaden sposób. Nie jest też szkodliwa dla kotów. Najbardziej zabawną rzeczą w podawaniu kotom kocimiętki jest zmiana w ich zachowaniu, ale chociaż jest to bezpieczne, należy pamiętać, że kot po podaniu zbyt dużej ilości kocimiętki może mieć biegunkę.

4. Ale mój kot nie lubi kocimiętki …

Kocimiętka działa tylko na około 50 procent kotów i uważa się, że jest to uwarunkowane genetycznie. Wszystkie koty reagują inaczej, więc nie martw się, jeśli Twój kot nie oszaleje na punkcie kocimiętki. Niektóre koty natychmiast wpadną w nadpobudliwy szał, podczas gdy inne odejdą, ponieważ ich to nie obchodzi. Ponadto kocimiętka nie ma wpływu na kocięta poniżej 12 tygodnia życia.

5. Gdzie mogę dostać kocimiętkę?

Możesz kupić roślinę kocimiętki w sklepie ogrodniczym lub kupić nasiona kocimiętki i wyhodować własną w domu . Kocimiętka jest również dostępna w wielu innych postaciach, takich jak suszona kocimiętka, zabawki z kocimiętką, olejek z kocimiętki, spray z kocimiętką i poduszki z kocimiętką.

6. Kocimiętka i ludzie

Uważa się, że kocimiętka jest użyteczna w leczeniu przeziębienia i grypy u ludzi. Jej właściwości uspokajające mogą być również przydatne w łagodzeniu biegunki i nudności. Była również stosowana w leczeniu kolki i lęku u dzieci.