Kastracja i sterylizacja kotów

  • Reading time:7 mins read

W Polsce panuje mylne przekonanie, że kastracja dotyczy samca, a sterylizacja samicy. Nic bardziej mylnego ponieważ zwierzęta obu płci najczęściej przechodzą kastrację. Często zdarza się jednak, że nawet weterynarze stosują powszechne nazewnictwo, aby nie wprowadzać zamieszania.

KASTRACJA: to usunięcie jajników (owariektomia) lub usunięcie jajników i macicy (owariohisteriektomia) u kotek, albo usunięcie jąder u kocurów.

STERYLIZACJA: to podwiązanie jajowodów (u kotek) lub podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków.

KIEDY KASTROWAĆ?

KASTRACJA WCZESNA (szkoła amerykańska): Przeprowadzanie zabiegu około 12 tygodnia życia. Najczęściej decydują się na nią hodowcy, którzy kastrują kocięta przed wydaniem ich do nowych domów. Ma to na celu zapobiegnięcie niekontrolowanemu rozmnażaniu.

KASTRACJA PÓŹNA (szkoła europejska): Przeprowadzenie zabiegu między 5 a 12 miesiącem życia.

Najczęściej kotki kastruje się około 6 miesiąca, a kocury około 7. Oczywiście zabieg ten wykonuje się także z powodzeniem u starszych zwierząt.

Jak przeprowadzana jest kastracja?

METODA TRADYCYJNA Polega na otworzeniu jamy brzusznej od kości łonowej aż po pępek.

CIĘCIE BOCZNE Polega na wykonaniu bocznego nacięcia około 1,5 cm.

Obie metody mają wśród weterynarzy swoich zwolenników i przeciwników. Przy umawianiu się na zabieg, warto się zorientować, którą metoda będzie wykonana kastracja naszej kotki.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Przede wszystkim należy porozmawiać z weterynarzem, który opowie jak przygotować kota do zabiegu i rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Powinno się także wykonać badania kontrolne (badania krwi i EKG). Ponieważ zabieg wykonywany jest w narkozie kot musi być na czczo około 12 godzin.

OPIEKA PO ZABIEGU

  • Nie powinno odbierać się zwierzaka od weterynarza przed jego całkowitym wybudzeniem.
  • Weterynarz najczęściej sugeruje noszenie przez kota ubranka pooperacyjnego lub kołnierza, które uniemożliwiają wylizywanie/rozdapywanie szwów (dotyczy to w szczególności kotek).
  • Bardzo ważne jest jak nasz kot zachowuje się po założeniu takiej ochrony. Jeśli  jest bardzo osowiały/nie chce jeść/chodzić/korzystać z kuwety powinniśmy skonsultować się z weterynarzem i ściągnąć ubranko. Z drugiej strony jeśli nasz kot jest bardzo aktywny/nadmiernie interesuje się raną noszenie ubranka pooperacyjnego będzie koniecznie
  • Warto zaplanować wolne na czas zabiegu i 2-3 dni po. Zwierzak wymaga w tym czasie szczególnej opieki, troski i dopilnowania.
  • Musimy monitorować gojenie się rany i stan szwów. Jeśli coś nas niepokoi konieczny jest kontakt z weterynarzem

Wczesna kastracja – fakty i mity

Przez wiele lat namnożyło się mnóstwo teorii, iż wczesna kastracja może mieć wpływ na zdrowie, a wręcz nawet i życia kota. Ten mit jednak obalono. Wczesna kastracja przedłuża kocie życie o średnio 3-5 lat, zmniejsza agresję między kocurami o 60%.

Wielokrotnie podkreślano, iż kastrowany kot to otyły kot. Ale na otyłość ma wpływ dieta, poziom aktywności i wiek kota. Badania naukowe potwierdziły jednak, iż wczesna kastracja kota nie powoduje u niego innego, niższego zapotrzebowania na energię i ruch, niż kastracja przeprowadzona w tradycyjnym wieku 7-8 miesięcy.

Przeprowadzono również badania kośćca, by sprawdzić, czy różni się kościec kotów wcześnie wykastrowanych od kotów niewykastrowanych,a  także od kotów wykastrowanych w późniejszym terminie. Nie stwierdzono w tych badaniach żadnych znaczących różnic.

Zachowanie wykastrowanego kota/kotki się zmienia

FAKT. Kotka/kocur przestaje regularnie cierpieć z powodu rui co czyni ją/jego zwierzęciem szczęśliwszym i bardziej zadowolonym z życia. W zapomnienie idą też irytujące nas zachowania będące objawami gotowości do rozrodu jak ocieranie się kotki czy znaczenie terenu przez kocura. Ponadto koty, które pragnęły wyjść na zewnątrz uspokajają się i tracą potrzebę oddalania się od domu. Zmniejsza się również agresja zwierzaka (o ile agresywne zachowanie nie jest spowodowane jego stanem zdrowia).

Mój pupil może nie przeżyć kastracji

Wielki MIT. Tego typu zabiegi chirurgiczne są proste i szybkie – dla dobrego weterynarza stanowią rutynową czynność. Ryzyko niepowodzenia operacji jest bardzo małe. Tego, że nasz pupil nie wybudzi się z narkozy także nie musimy się obawiać. Badania krwi przeprowadzone przed zabiegiem powinny rozwiać nasze obawy.

Koty po kastracji tyją i potrzebują specjalnej karmy

MIT. Pierwszą przyczyną tycia kotów (i tych po kastracji i przed) są zboża w karmie. W komercyjnych karmach jest ich bardzo dużo, często nawet zastępują mięso- co jest absurdem, ponieważ koty są zwierzętami mięsożernymi. Aby kot nie tył należy zapewnić mu karmę bezzbożową, wysokomięsną. Nie dzielą się ona na kategorie “dla kastratów” z tego powodu, że dobre karmy nie potrzebują takiego podziału. Warto przypomnieć, że koty warto karmić owymi, bezzbożowymi, mięsnymi karmami niezależnie czy są wykastrowane czy nie. Drugim powodem tycia jest podawanie kotu zbyt dużej ilości karmy w stosunku do jego aktywności fizycznej. 

Kastracja zapobiega chorobom

FAKT. Kastracja zmniejsza ryzyko występowania rozmaitych nowotworów narządów rodnych i ropomacicza. Wczesny zabieg, wykonany przed pierwszą rują minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. Należy również wspomnieć, że kastracja zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem, infekcjom gruczołu mlekowego i macicy, a także zmniejsza ryzyko problemów behawioralnych. 

Kotka po kastracji możne mieć ruje

MIT. Z oczywistych względów kotka po kastracji nie ma możliwości wejścia w ruje, jednak po źle wykonanym zabiegu sterylizacji jest taka możliwość.

Kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć potomstwo / Nie mogę pozbawić swojej kotki radości macierzyństwa

MIT. Z medycznego punktu widzenia nie ma powodów, aby kotka musiała mieć potomstwo, a jego brak jest dla niej zdrowszy, ponieważ poród i ciąża niosą za sobą pewne ryzyko. Jeśli chodzi o rzekome “pozbawianie kota radości macierzyństwa – koty nie myślą przyszłościowo i nie mają pragnienia założenia rodziny. Do kopulacji nakłania je instynkt, a nie potrzeba czerpania przyjemności z chwil opieki nad kocięciem. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.