Rodzaje żwirków dla kotów

  • Reading time:21 mins read

Bentonitowy żwirek dla kota 

Bentonit to jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych rodzajów żwirku dla kotów. Wyróżnia się żwirki bentonitowe zbrylające i niezbrylające.

Bentonit stał się popularna głównie dlatego, że był to pierwszy rodzaj komercyjnego żwirku dla kotów na rynku – który pojawił się w 1947 roku – i jest sprzedawany praktycznie wszędzie, gdzie można kupić artykuły dla zwierząt. Znajdziesz wiele różnych marek tego żwirku, a każda z nich ma nieco inny skład, który często skutkuje dodaniem składników pomagających zneutralizować nieprzyjemny zapach (np. soda oczyszczona, syntetyczny zapach).

Oczywiście bentonit ma wady. A są to na przykład: kurzenie i podatność na przenoszenie przez koty. Naszym zdaniem poważniejsze obawy budzi zawartość pyłu krzemionki krystalicznej, znanej substancji rakotwórczej w przypadku wdychania, wydobywanej w procesie wydobycia odkrywkowego. Oznacza to, że nie jest to materiał bardzo przyjazny dla środowiska i może być niezdrowy dla kotów i ludzi. 

W przypadku niezbrylającego się żwirku bentonitowego przekonasz się, że pochłania on ciecz, ale w związku z tym, że nie zbija się w grudki, często będziesz musiał zmieniać żwirek. 

Zalety niezbrylającego żwirku bentonitowegoWady niezbrylającego się żwirku bentonitowego
· łatwo dostępny
mniej zbierania zbitych grudek
·pyli się
średnia kontrola zapachu
ciężki
nie jest ekologiczny
nie ulega biodegradacji
zawiera rakotwórczy pył krzemionkowy

Zbrylający się bentonitowy żwirek dla kota będzie chłonął płyn i tworzył niewielkie grudki, które ułatwią wyczyszczenie kuwety bez konieczności opróżniania całej jej zawartości. 

Plusy zbrylającego się bentonituWady zbrylającego się bentonitu
·łatwiejsze do czyszczenia
lepsza kontrola zapachu trwałość
pyli się
nie jest ekologiczny
ciężki
nie ulega biodegradacji·
zawiera rakotwórczy pył krzemionkowy

Największa różnica między nimi sprowadza się do ceny (zbrylanie jest zazwyczaj droższe) i tego, jak często chcesz całkowicie zmieniać żwirek (niezbrylający się wymaga częstszych zmian). 

Konkluzja: zbrylanie może być droższe, ale będziesz musiał go używać rzadziej, przez co różnica w cenie nie będzie tak znacząca. 

Żwirek dla kota Tofu 

Następny w kolejce jest żwirek dla kota tofu. Żwirek tofu, prawdopodobnie jeden z najnowszych rodzajów żwirku dla kotów dostępnych na rynku, szybko zyskuje na popularności, a kiedy poznasz niektóre jego cechy, nie będzie trudno ustalić, dlaczego. Jest wykonany z włókna sojowego, więc jest naturalny, biodegradowalny, nietoksyczny i praktycznie się nie pyli. Większość marek ma postać małych granulek, które dość dobrze zbijają się w grudki. 

Ponieważ jednak  ściółka tofu jest materiałem pochodzenia roślinnego, może być podatna na pleśń, jeśli jest przechowywana w wilgotnych warunkach. Jest to również droższe rozwiązanie w przypadku żwirku dla kotów. 

Plusy żwirku TofuWady żwirku Tofu
przyjazny dla środowiska
ulega biodegradacji
nie pyli się
nietoksyczny
lekki
wyższa cena
podatny na zepsucie

 Silikonowy (żel krzemionkowy) żwirek dla kota 

W ciągu ostatnich kilku lat silikonowy żwirek dla kotów stał się coraz bardziej popularny. Ten rodzaj żwirku, znany również jako żwirek dla kotów krzemionkowy, jest wydobywany z piasku kwarcowego. Te cząstki piasku są następnie mieszane z tlenem i wodą, dając nam te wysoce chłonne kryształy. W rzeczywistości, ponieważ kryształy umożliwiają odparowanie wody, mogą wchłaniać płynne odpady nawet przez miesiąc.

Zalety żwirku silikonowego dla kotów Wady żwirku silikonowego dla kotów
niski poziom pyłu
lekki
świetna kontrola zapachu
higieniczna kuweta (mniejsze ryzyko rozwoju pleśni i bakterii)
niskie koszty utrzymania· nietoksyczny
niewygodna konsystencja dla wrażliwych łap
nie zbrylający się, wymaga codziennego mieszania
nieekologiczne (wydobywane)
nie ulega biodegradacji· drogi

Żwirek papierowy w postaci granulatu   

Żwirek papierowy w postaci granulatu jest wykonany dokładnie z tego, czego można się spodziewać – papieru. W szczególności jest zwykle wykonany z gazet pochodzących z recyklingu i czasami może zawierać inne dodatki, takie jak liście i trociny, w zależności od marki, którą zdecydujesz się kupić. Żwirek papierowy zwykle występuje w postaci dużych granulek, które w połączeniu z odpowiednimi wysokimi kuwetami, może zdziałać cuda. Jest to popularny wybór wśród rodziców kotów, którzy chcą niedrogiego produktu. 

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać idealnym żwirkiem dla kotów, biorąc pod uwagę, że papier makulaturowy jest tak łatwo dostępny, ale granulaty papierowe mają swoje wady. Oto największe zalety i wady, jeśli planujesz kupić żwirek dla kota. 

Zalety żwirków papierowych w postaci granulatuWady żwirków w postaci granulatu papierowego
przyjazne dla środowiska
bezzapachowy
ulegające biodegradacji·
niski poziom pyłu (idealny dla kotów po urazach/pooperacyjnych)
nietoksyczny
średnia kontrola zapachu
duże granulki mogą być niewygodne
nie zbrylający się
może być trudny do czyszczenia·
wymaga częstej zmiany

Żwirek dla kota z łupin orzecha włoskiego  

Żwirek dla kota z łupin orzecha włoskiego wytwarzany jest z rozdrobnionych łupin orzechów włoskich. Najczęściej kupowany jest jako alternatywa dla żwirku glinianego ze względu na podobną konsystencję; jednakże żwirek dla kotów z łupin orzecha włoskiego waży znacznie mniej, co często jest atrakcyjne dla tych, którzy często sprzątają kuwety dla kotów. Lekki żwirek dla kota z orzecha włoskiego ułatwia również Twojemu kotu kopanie i zakrywanie płynnych i stałych nieczystości. 

Plusy żwirku orzechowegoWady żwirku orzechowego
·lekki
Dostępne odmiany zbrylające i niezbrylające
dość niski poziom pyłu
przyzwoita kontrola zapachu
przyjazny dla środowiska
ulega biodegradacji
nietoksyczny
ciemny kolor utrudnia wydobycie odchodów
podatny na zepsucie

Żwirek dla kota – pellet sosnowy  

Ten rodzaj ściółki, często nazywany także pelletem drzewnym, jest najbardziej znany ze swojego naturalnego, sosnowego zapachu. Żwirek sosnowy często jest chwalony za swój przyjazny dla środowiska charakter, ale nie jest to zaskakujące, ponieważ nie jest pozbawiony wad. 

Zalety pelletu sosnowegoWady pelletu sosnowego
dobra kontrola zapachu
niski poziom pyłu
przyjazny dla środowiska·
nietoksyczny
niewygodna konsystencja
naturalny zapach sosny
może być trudny do czyszczenia
nie zbrylający się

Żwirek kukurydziany 

Żwirek kukurydziany, znany ze swojego biodegradowalnego i kompostowalnego charakteru, jest popularną, przyjazną dla środowiska opcją żwirku dla kotów. Mimo że kukurydza może być świetną opcją dla środowiska, nie zawsze jest najlepszą opcją dla Twojego kota.

Zalety żwirku kukurydzianegoWady żwirku kukurydzianego
przyjazny dla środowiska
nietoksyczny
konsystencja przyjazna dla łap
ulega biodegradacji
niski poziom pyłu 
zbrylający
podatny na zepsucie
niektórzy ludzie nie lubią ziemistego zapachu

Jaki jest ogólnie najlepszy żwirek dla kota?

Kupując żwirek dla kotów, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.  

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze żwirku dla kota

1. Bezpieczeństwo + Zdrowie 

Bezpieczeństwo powinno być najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji o wyborze żwirku dla kota. Jeśli żwirek dla kota nie jest bezpieczny dla Twojego kota – niezależnie od innych zalet – powinien zostać automatycznie skreślony. 

Niektóre z typowych problemów związanych z bezpieczeństwem, jakie można spotkać w przypadku żwirku dla kotów, obejmują problemy z oddychaniem zarówno u ludzi, jak i kotów (unikaj kuwety zawierającej pył krzemionki krystalicznej), chemiczne środki konserwujące (często toksyczne), mocne perfumy (powodują problemy z zatokami), bentonit sodu (może pęcznieć 12-krotnie w stosunku do swojej pierwotnej objętości, co może powodować poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe w przypadku spożycia).

Pamiętaj, że dzięki bentonitowi sodowemu Twój kot nie musi nawet celowo zjadać żwirku. Cząstki żwirku mogą przedostać się do organizmu po prostu liżąc łapy po skorzystaniu z kuwety, co jest naturalnym i częstym zjawiskiem u kotów. 

Chociaż niektórzy będą twierdzić, że te żwirki są całkowicie bezpieczne, zalecamy unikanie tego typu żwirków i korzystanie z jednej z bezpieczniejszych opcji, szczególnie w przypadku kociąt, które są znacznie bardziej podatne na zjadanie tych niebezpiecznych żwirków.  

2. Czystość (pylenie) 

W przeszłości posiadanie kota często oznaczało zaakceptowanie faktu, że w całym domu można znaleźć drobne ślady kociego żwirku. Kuweta dla kota zwykle powodowała także niechciany pył w całym domu, co dla większości osób może być dość dużą wadą posiadania kota.

Jeśli chcesz, aby Twój dom był czysty i wolny od pyłu, poszukaj żwirku niepylącego. W szczególności przekonasz się, że zbrylające się żwirki są najlepszym rozwiązaniem, gdy priorytetem jest czystość domu. Do takich żwirków należą produkty z orzechów włoskich, sosny i tofu.  

3. Higiena  

Aby utrzymać kuwety w czystości, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie żwirku dla kota, który będzie łatwy do czyszczenia. W większości przypadków zbrylający się żwirek najłatwiej jest wyczyścić.

Będziesz także chciał rozważyć, ile czasu chcesz poświęcić na czyszczenie kuwety. Na przykład żwirek silikonowy może być higieniczną opcją dla Twojego kota, ale jeśli nie jesteś zobowiązany do codziennego mieszania kuwety i codziennego czyszczenia odchodów, nie jest to świetna opcja.  

4. Zbrylanie a brak zbrylania 

Zbrylający się żwirek dla kotów ma wiele zalet. Co najważniejsze, właściciele kotów na ogół wolą zbrylający się żwirek, ponieważ dzięki temu czyszczenie kuwety jest łatwe i wolne od bałaganu. Koty również często to doceniają, ponieważ oznacza to, że ich kuweta jest czystsza. 

Jednak zbrylające się żwirki nie są pozbawione wad. Na przykład, jak omówiono powyżej, najpopularniejszy żwirek zbrylający, żwirek bentonitowy, może być bardzo niebezpieczny, jeśli koty zjadają żwirek. 

Jeśli chcesz czerpać korzyści z zbrylającej się kuwety, ale chcesz uniknąć niebezpieczeństw związanych ze zjadaniem przez kota żwirku, polecamy żwirek z orzecha włoskiego lub żwirek z tofu. Żwirek orzechowy nie zbryla się tak łatwo jak żwirek bentonitowy, ale uzyskasz pewne działanie zbrylające bez niebezpiecznego kompromisu. Żwirek tofu jest również znany ze swoich właściwości zbrylających, ale jego spożycie nie jest szkodliwe.  

5. Dodatki chemiczne

Często jest to osobista preferencja, ale pamiętaj, że decydując się na żwirek dla swojego kota, podejmujesz decyzję nie tylko za siebie, ale także za swojego kota. 

Wybierając żwirek dla kota ze sztucznymi zapachami lub kolorami, możesz odczuć pewne korzyści, takie jak niższa cena i zapachy, które pomagają zatuszować nieprzyjemne zapachy, ale możesz także stresować swojego kota.

Aby zatuszować nieprzyjemne zapachy, wypróbuj naturalną alternatywę, taką jak ściółka sosnowa. Aby uzyskać niedrogą opcję, możesz wybrać granulki papierowe. Jeśli naprawdę chcesz pójść naturalną drogą i całkowicie uniknąć syntetycznych dodatków, wypróbuj żwirek tofu. 

6. Zapach

Koty mają około 60 milionów komórek węchowych, co sprawia, że ​​ich zmysł węchu jest niezwykle wrażliwy. Niezależnie od tego, czy mówimy o śmierdzącej kuwecie, czy o kuwecie pełnej syntetycznych substancji zapachowych, Twój kot nie będzie zadowolony z jakichkolwiek zapachów wydobywających się z kuwety. 

Zamiast tego najlepiej zdecydować się na naturalne zapachy. W rzeczywistości całkowicie bezwonna kuweta uszczęśliwi zarówno Ciebie, jak i Twojego kota

Unikanie syntetycznych substancji zapachowych jest łatwe, po prostu ich nie kupuj. W szczególności należy unikać zapachu cytrusów, cytrusów, goździków, eukaliptusa i drzewa herbacianego.

Z drugiej strony unikanie śmierdzącej kuwety może być trudniejsze, w zależności od rodzaju kupowanego żwirku dla kota. Naszą najlepszą radą jest zakup żwirku odpowiedniego do Twoich możliwości utrzymania kuwety dla kota. Na przykład, jeśli nie możesz zobowiązać się do częstego sprzątania, nie kupuj takiego żwirku. Jeśli nie chcesz angażować się w codzienne sprzątanie, ale nie chcesz też narażać siebie i swojego kota na śmierdzącą kuwetę, rozważ żwirek dla kota tofu. 

7. Alergie (zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kota)

Podobnie jak w powyższej sekcji dotyczącej zapachów, im bardziej naturalny będzie zapach, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się uniknąć problemów z alergiami. Powiedziawszy to, istnieją dwa wyjątki: żwirek dla kota z orzecha włoskiego i żwirek dla kota z kukurydzy. Chociaż żwirek dla kota z orzecha włoskiego jest naturalną opcją, jest również powszechnym alergenem, szczególnie u ludzi. Koty mogą również wykazywać wrażliwość pokarmową na kukurydzę, co sprawia, że ​​nie jest to świetna opcja dla ich kuwety. 

Wybór żwirku znanego z niskiego pylenia może być również pomocny przy uwzględnieniu takich czynników, jak alergeny. Najlepszą opcją na żwirek wytwarzający niewielką ilość pyłu jest tofu. 

8. Ekologiczny 

Ekologia to jeden z powodów, który coraz częściej jest argumentem przy wybieraniu żwirku dla kotów. Zbrylający się żwirek dla kotów wykonany z bentonitu sodu często trafia na wysypiska śmieci, a ponieważ pod wpływem wody żwirek ten może pęcznieć nawet 12 razy w stosunku do swojej wielkości, zajmuje on znaczną ilość miejsca na wysypiskach śmieci, co jak wszyscy wiemy jest niebezpieczne dla środowiska.

Jeśli chcesz dokonać możliwie najbardziej ekologicznego wyboru, świetnym wyborem będzie żwirek dla kota, który jest biodegradowalny, taki jak tofu lub kukurydza.  Pamiętaj! Według polskiego prawa żaden żwirek nie nadaje się do spłukiwania w toalecie.

9. Koszt 

Po rozważeniu wszystkich czynników i utknięciu pomiędzy wieloma opcjami warto rozważyć koszt. 

Patrząc na koszty, nie zapomnij wziąć pod uwagę, jak często będziesz musiał zmieniać cały żwirek. Chociaż żwirki wyższej jakości mogą początkowo być droższe, na dłuższą metę, jeśli wymagają mniej czyszczenia, w rzeczywistości możesz wydać mniej pieniędzy. 

Konkluzja: Nie daj się zwieść kupowaniu tanich żwirków. Nie tylko prawdopodobnie nie jest to najlepsza opcja dla Twojego kota, ale na dłuższą metę prawdopodobnie będzie Cię to kosztować znacznie drożej.  

Specjalne uwagi dotyczące żwirku dla kotów, jeśli…

1. Masz wiele kotów 

Przejdziemy od razu do sedna: jeśli masz wiele kotów, każdy kot powinien przynajmniej mieć dostęp do własnej kuwety. 

W rzeczywistości zalecamy posiadanie wielu kuwet, nawet jeśli masz tylko jednego kota. Biorąc pod uwagę kocie zachowanie, jest to praktyczna zasada dotycząca liczby kuwet, które powinieneś mieć: liczba kotów w gospodarstwie plus jeden (1 kot = 2 kuwety, 2 koty = 3 kuwety itp.).

Koty nie są zwierzętami stadnymi, co oznacza, że ​​lubią mieć swoją przestrzeń. Zmuszanie kotów do dzielenia się mniejszą kuwetą może być stresujące i może spowodować, że Twój kot nie będzie korzystał z kuwety.

Ponadto utrzymanie czystości w kuwetach staje się jeszcze ważniejsze, gdy masz wiele kotów. Jeśli nie masz wielu kuwet, a tym samym kot ma wrażenie że nie do końca ma gdzie skorzystać z kuwety – mogą się zacząć problemy. Możesz nawet doświadczyć agresji między swoimi kotami, jeśli czują, że nie mają odpowiednich udogodnień.  

Żwirek dla kotów, który nie wymaga ciągłego czyszczenia wielu kuwet, jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie. Na przykład żwirek dla kota tofu jest świetną opcją. 

2. Korzystasz z samoczyszczącej się kuwety 

Samoczyszczące kuwety są wyposażone w czujniki, które wykrywają, kiedy Twój kot skorzystał z kuwety, a następnie sprzątają za Ciebie. Każda samoczyszcząca kuweta działa nieco inaczej, ale ogólnie rzecz biorąc, gdy czujniki wykryją, że Twój kot opuścił kuwetę, specjalne grabie przesiewają kuwetę. Kiedy grabie wykryją grudki, odkładają je do pojemnika znajdującego się poza kuwetą, w celu łatwego usunięcia. Aby zgrabiarka mogła wykryć odpady, wymagany jest żwirek zbrylający.

3. Masz kociaka 

Kocięta są bardzo ciekawskie. Są nowe na świecie i chcą poznać swoje otoczenie. W niektórych przypadkach może to oznaczać posmakowanie ich odchodów, a tym samym żwirku. 

Z tego powodu zdecydowanie unikaj zbrylających się żwirków, ponieważ dla kociąt mogą one wyglądać jak smakołyki. W szczególności pod żadnym pozorem nie należy używać żwirku bentonitowego lub silikonowego, ponieważ żwirek ten pęcznieje i może nawet spowodować u kociaka śmierć. 

Jeśli masz kociaka w wieku poniżej 8 tygodni, niezależnie od rodzaju kuwety, z której korzystasz, powinieneś go obserwować, aby upewnić się, że nie połknął swojego żwirku. 

4. Masz starszego kota 

Koty lubią dbać o czystość. Często oznacza to lizanie i czyszczenie łap po użyciu kuwety, szczególnie w przypadku „lepkiego” żwirku dla kota, który przylega do spodu łap. 

Jeśli masz starszego kota, który może mieć trudności z lizaniem łap, warto zastosować żwirek nie lepiący się, taki jak tofu, aby zniechęcić go do lizania. 

Zalecamy również trzymanie się z daleka od żwirków zawierających mniejsze granulki, takie jak bentonit, kukurydza i krzemionka, ponieważ mogą one zaklinować się w palcach starszych kotów, które mają trudności z myciem się, powodując podrażnienie i dyskomfort. 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.