Suplementy dla kota perskiego

  • Reading time:4 mins read

Jak już zapewne wiecie – w dniach 3-4 lipca braliśmy udział w wystawie kotów organizowanej przez Supreme Cat Club w Łodzi.

Naszą przedstawicielką była tym razem Carlotta Babastiane. Sporym wyzwaniem było przygotowanie kota perskiego – zarówno pod względem groomingu, jak i wcześniejszego żywienia kota.

Jeśli chodzi o grooming – wybaczcie, tu niewiele Wam opiszę, gdyż każdy z hodowców czy groomerów ma swoje własne tajemnice jak najlepiej przygotować kota czy wręcz szykować go przez dłuższy czas, aby tego konkretnego dnia zabłysł i pokazał futerko śliczne, puszyste, błyszczące i nie oklapłe. Takie właśnie pokazała Carlotta, do tego sędziowie zachwycili się kolorami, które uznali za ciepłe, bardzo intensywne.

W tym wpisie chcielibyśmy nieco wspomnieć Wam o odpowiednim suplementowaniu. Uważamy bowiem, że „jesteś tym, czym jesz”. To powiedzenie stosujemy nie tylko w stosunku do siebie, ale też w stosunku do własnych kotów.

Przede wszystkim podkreślić należy, że kot perski nie byłby persem, gdyby nie jego niesamowite futro. A to ono musi być utrzymane w świetnej formie. Wiele wizyt u weterynarza spowodowana jest właśnie przez choroby skóry i sierści, a to z kolei wywołane jest przez złe odżywianie i wybór źle zbilansowanej diety.

Naukowcy odkryli, że 95% białka w diecie kota perskiego przeznaczane jest do odżywienia sierści oraz skóry. To bardzo wysoka wartość prawda? Jak sami widzicie, to ważne jest by go nakarmić odpowiednia karmą, wysokobiałkową. Jednak białko w diecie to nie wszystko. Kot perski potrzebuje minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych. Składniki te przekazywane są do organów wewnętrznych takich jak serce, płuca i wątroba, a także do gruczołów, które produkują sebum w skórze. To sebum jest istotą piękna kociego futra. Stąd – zostań znawcą kocich karm, czytaj je i studiuj ich zawartość.

Aby kocie futro było odżywione i zdrowe dobrym pomysłem jest by odżywiać je suplementami każdego dnia.

Do tych suplementów i minerałów należą:

  • kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Tu należy zwrócić uwagę, by były one wolne od zanieczyszczeń – pomagają bowiem zmniejszyć stan zapalny i powodują, że skóra i sierść są zdrowe i błyszczące. Najlepsze kwasy omega-3 pochodzą ze źródeł zwierzęcych, w tym olej z ryb i kryla. Ryby i olej z kryla zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA, które są łatwo wchłaniane przez organizm. Roślinne suplementy omega-3 zawierają ALA, który jest innym rodzajem kwasów tłuszczowych omega-3. ALA musi być przekształcony w DHA i EPA, zanim organizm może go wykorzystać. Podczas gdy roślinożerne i wszystkożerne zwierzęta mogą przekształcić ALAw DHA i EPA, koty tego niestety nie mogą.
  • miedź,
  • Witaminy A, D i E, które zapewniają wsparcie antyoksydacyjne.Witaminy te są niezbędne do utrzymania zdrowej skóry i błyszczącego płaszcza u wszystkich zwierząt towarzyszących, a także kota perskiego
  • Biotyna,
  • cynk
  • Probiotyki i enzymy trawienne – Probiotyki są to żywe, aktywne mikroorganizmy. Wspierają i wzmacniają populację przyjaznych mikroorganizmów, które już istnieją w ciele kota. Zdrowy mikrobiom wspomaga zdrowie układu immunologicznego, zdrowie układu pokarmowego, i może zmniejszyć stan zapalny. Enzymy trawienne są podobne do.
  • Inne suplementy. Do tej grupy zaliczamy suplementy wspierające problemy behawioralne, problemy zdrowotne itp. Nie należy ich podawać na własną rękę, ich podawanie należy skonsultować z lekarzem weterynarii

Jak wybrać najlepsze witaminy i suplementy dla kota?

Zrób swoje badania.

Na rynku występuje wiele różnych produktów i trudno wybrać, który jest najlepszy. Aby więc wybrać produkt dla swojego kota – zrób badania. To pomoże Ci wybrać produkt, który jest najlepszy dla Twojego przyjaciela.

Uważaj na fałszywe recenzje.

Opinie klientów są doskonałym źródłem analizy. Autentyczne mogą powiedzieć wiele o firmie i jej produktach. Fałszywe też coś mówią.

Pamiętaj! W internecie pojawia się niestety sporo kupionych opinii.