Czy mój kot mnie lubi?

  • Reading time:3 mins read

Wiadomo, że kot wybiera sobie osobę, którą będzie kochać. Bardzo często jest to osoba, która daje jedzenie. Ale nie zawsze.

Kogo więc wybiera kot? Jak go przekonać by akurat nas polubił albo chociaż tolerował?

1. Jak przekonać kota, by cię polubił?

Istnieją różne sposoby komunikacji z kotem. Jedną z nich jest mowa ciała. Tę bardzo dobrze rozumie nasz kot. Jest bowiem dla niego bardzo jasna i przejrzysta. Co możesz zrobić? Unikaj gwałtownych ruchów – kot się ich boi, przykucnij – będziesz na poziomie kota. Mów do kota spokojnie, nie dotykaj go na siłę.
Niekiedy koty wolą dotykanie nosami czy barankowanie niż samo głaskanie. Jest to ich język. Podobnie wola przymykanie oczu.

2. Uszanuj przestrzeń

Każdy z nas kiedys lubi pobyć sam, choćby nie wiem jak lubił innych i chciał przebywać w ich towarzystwie.

My też często chcielibyśmy pogłaskać naszego kota, wziąć go na ręce. Tylko co jeśli on sam tego nie chce? Kot musi sam zdecydować kiedy chce tej bliskości. Wtedy pokaże, że jest gotowy – czasem poprzez otarcie się o nogę, czasem podejdzie, czasem trąci noskiem.

Gdy jednak kot zacznie się odpychać łapkami, bronić, odsuwać – posłuchaj go, zachowaj pewien dystans. Pozwól kotu zbliżać się w jego rytmie i tempie.

3. Zacieśnianie więzi

Nie od razu Kraków zbudowano 😉 Czyli na 100% nie uda Ci się przekonać za pierwszym razem kota do siebie. To trwa. I wymaga czujności, empatii, delikatności i nastawienia na kota i jego potrzeby.

To kot wymaga akceptacji, poczucia bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości. Wtedy odwdzięcza się tym samym.

4. Tylko spokój może nas uratować

Zachowaj zawsze spokój. Koty cenią właśnie spokój, zero nerwowości, zero stresu. Same w sobie oczywiście są dość zmienne, ale w człowieku cenią stałość i pewność zachowań, gestów i przyzwyczajenia.

Czyli – nie stresuj kota!

5. Łapówka? – czemu nie 😉

Każdy jest łasy na drobne łapówki 😉 Kot również zwykle da się przekonać smaczkami. Podawaj je z umiarem. Niech będą dobrej jakości, niezbyt kaloryczne!

Tak więc to łatwe sposoby, by kot nas polubił. Ale do tego wszystkiego potrzebny jest czas 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.