Kot perski filiżankowy? Prawda czy wymysł reklamowy?

 • Reading time:7 mins read

Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o uroczych perskich kotach filiżankach, być może zakochałeś się w nich i przeleciała Ci przez głowę myśl, by przynieść takiego kociaka do domu.

Zdecydowanie zanim jednak staniesz się właścicielem jakiegokolwiek kota – dowiedz się o danej rasie więcej.

Można powiedzieć, że filiżankowe persy są obecnie dość modnym wyborem. Wszyscy wiemy, że “Z kamerą u Kardashianów”  to jeden z najsłynniejszych seriali tego pokolenia. Tak wiele osób ulega wpływowi reality show, które oglądają. Jakiś czas temu Kim Kardashian dostała kota perskiego karłowatego, praktycznie jako modny dodatek do swojego wyglądu i całego PR. Zapierający dech w piersiach uroczy kociak naprawdę podbił serca wielu widzów. 

Zamiast zatrzymać kota, na którego miała alergię, Kim przekazała go jednemu z asystentów swojej siostry. Kot zmarł z powodu wirusa nowotworopodobnego. Kotek miał zaledwie 4 miesiące.

Czym jest kot perski filiżankowy?

Persy filiżankowe nie są prawdziwą rasą, taka rasa po prostu nie istnieje. Z tego powodu ludzie mają jednak olbrzymie pole do popisu. A że ludzie lubią wszystko co małe, słodkie – .nieetyczni hodowcy wykorzystują to i powołują na świat kolejne biedne stworzenia.

Koty filiżankowe są czasami nazywane także miniaturowymi lub krasnoludkami i można je spotkać u wielu różnych ras kotów, chociaż pers jest jednym z najpopularniejszych. Problem polega na tym, że praktyki hodowlane, w wyniku których powstają te mniejsze koty, czasami powodują u nich szereg problemów zdrowotnych.

Pers filiżankowy nie jest rasą odrębną od persa; są po prostu persami hodowanymi tak, aby były jak najmniejsze. Przeciętny kot perski waży do nawet około 6- 7 kg, podczas gdy kot perski filiżankowy może ważyć tylko 3 kg. Persy filiżankowe nie są akceptowane w żadnym oficjalnym rejestrze ras żadnej federacji.

Persy filiżankowe są hodowane poprzez selekcję małych samców i samic kotów perskich, a następnie krzyżowanie ich razem. Celem hodowców jest to, aby powstałe kocięta były również mniejsze. Niestety, mniejsze persy są często najmłodszymi osobnikami w swoim miocie, co może skutkować problemami zdrowotnymi. Renomowani hodowcy perscy zwykle nie wybieraliby tych kotów do hodowli, ponieważ nie są one najzdrowszymi przedstawicielami swojej rasy.

Decydując się na hodowlę kota wyłącznie na podstawie jednej cechy fizycznej – w tym przypadku jego małego rozmiaru – można przeoczyć inne zaburzenia genetyczne lub problemy zdrowotne. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości u kociąt. Renomowani hodowcy przyjrzą się ogólnemu zdrowiu kotów i wybiorą pary hodowlane w oparciu o najlepszą kombinację wszystkich cech. Oznacza to, że wielu perskich hodowców nie reklamuje wersji filiżankowych.

Problemy zdrowotne persów filiżankowych

Koty perskie są obarczone wysokim ryzykiem kilku różnych zaburzeń zdrowotnych, a ryzyko ich wystąpienia wśród kotów karłowatych jest jeszcze większe.

Obejmują one:

 • Postępujący zanik siatkówki
 • Wielotorbielowatość nerek
 • Kardiomiopatia przerostowa
 • Przetoki wątrobowe
 • Zapalenie pęcherza moczowego (infekcje pęcherza)
 • Kamienie pęcherza
 • Problemy z oddychaniem
 • Choroba zębów
 • Rak
 • Zaburzenie okrywy włosowej
 • Artretyzm
 • Problemy z oczami

Koty perskie cierpią na więcej schorzeń niż wiele innych kotów rasowych , a głównym czynnikiem są problemy z oddychaniem spowodowane krótkimi pyskami. Może to przyczyniać się do szeregu problemów zdrowotnych, w tym problemów z oddychaniem, problemów z zębami i problemów z oczami. Mały rozmiar kota karłowatego oznacza, że ​​problemy te mogą się jeszcze bardziej zaostrzyć.

Jeśli planujesz posiadać kota filiżankowego, musisz być przygotowany na to, że rachunki za weterynarza mogą być znacznie wyższe niż przeciętne.

Może się zdarzyć, że hodowcy reklamują persy filiżankowe, ale zanim wpłacisz zadatek na kociaka, warto sprawdzić, czy hodowcy cieszą się dobrą reputacją. Zapytaj hodowcę, jak długo hoduje persy, dlaczego hoduje persy filiżankowe i w jaki sposób wybiera koty, aby były częścią programu hodowlanego. Dobrym pomysłem jest także poproszenie o referencje od poprzednich klientów.

Każdy renomowany hodowca z przyjemnością powita Cię w swoim domu i umożliwi poznanie obu kotów-rodziców, abyś mógł dowiedzieć się więcej o ich temperamencie. Hodowcy powinni byli ocenić stan zdrowia obu kotów-rodziców, co jest szczególnie ważne w przypadku rasy perskiej, która może być podatna na szereg schorzeń genetycznych, które mogą być przekazywane kociętom. Poproś o sprawdzenie wyników zdrowotnych obu kotów-rodziców. Przed zakupem kociaka możesz przeprowadzić kontrolę stanu zdrowia u własnego weterynarza; renomowany hodowca chętnie spełni tę prośbę.

Jeśli jakikolwiek hodowca niechętnie odpowiada na Twoje pytania, jest to czerwona flaga. Ich program hodowlany może nie być solidny, w wyniku czego zdrowie kociąt może być zagrożone.

Podsumowanie

Teraz, gdy wiesz już trochę więcej o persie filiżankowym , możesz zdecydować, że mimo wszystko nie jest to odpowiednia rasa dla Ciebie. Być może lepszym pomysłem będzie porozmawianie z renomowanym i zarejestrowanym hodowcą normalnych persów i zamiast tego zainwestowanie w jednego z tych kociąt.

Hodowcy rasy perskiej często skupiają się na rozmiarze jako najważniejszym czynniku, w wyniku czego można przeoczyć inne problemy zdrowotne. Oznacza to, że te kocięta często mogą cierpieć na różnego rodzaju problemy zdrowotne, które mogą bardzo szybko stać się bardzo kosztowne.

O wiele lepiej jest wybrać renomowanego hodowcę persów standardowej wielkości i zapytać o szczegółowe informacje na temat przeprowadzanych przez niego kontroli stanu zdrowia i testów. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zapewniasz swojemu kociakowi najlepszy start. Możesz nawet wybrać najmniejszego kociaka z miotu. Ale kiedy już spojrzysz na te wszystkie urocze kocięta perskie , możesz zdecydować, że ich rozmiar nie ma nawet znaczenia!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.