Żywienie kotów

 • Reading time:23 mins read

Koty są mięsożercami, co oznacza, że ​​na wolności jedzą tylko mięso.

Kilkukrotnie zetknęłam się z opinią, że kota można żywić dietą bezmięsną, ale jest to BZDURA. Kot nie jest wegetarianinem, bez względu na to jak bardzo jest wybredny, gdyż nie jest zdolny do trawienia i czerpania korzyści z pożywienia większości białek roślinnych. Przyznam, że wiem co pisze, gdyż mam w domu cholernie wybrednego kota, a mianowicie Salema 😉

Koty wyewoluowały od swoich dzikich przodków i to mówi nam bardzo wiele o ich potrzebach żywieniowych. Dzikie koty zjadają swoją CAŁĄ zdobycz: mięśnie, organy, kości, podroby, skórę, wnętrzności itp. I tu drobna uwaga – ponieważ ofiara, którą te koty chwytają, zwykle zjada białko roślinne, kot połykając całą zdobycz, trawi nie tylko mięso i organy zdobyczy, ale także pokarmy roślinne, które zjadła ofiara. Tak więc dziki kot chcąc nie chcąc korzystał również z różnych białek roślinnych.

ŻYWNOŚĆ TO PALIWO I ENERGIA

Celem pożywienia jest dostarczenie organizmowi energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie (ruch, trawienie, myślenie, krążenie krwi, oddychanie itp.) wymagają energii, która musi pochodzić ze spożywanego pożywienia. 

Jak kot pozyskuje energię z pożywienia?

Cała energia pochodzi z pożywienia i może być wykorzystana przez organizm w szeregu reakcji chemicznych, a te reakcje chemiczne wymagają wkładu energii. Niektóre reakcje chemiczne uwalniają więcej energii niż potrzeba, a ta nadwyżka energii jest następnie magazynowana przez organizm między innymi w postaci węglowodanów, tłuszczy i białek. Inne reakcje chemiczne uwalniają mniej energii niż potrzeba do ich wyzwolenia i kontrolowania, a ten niedobór energii musi zostać uzupełniony z rezerw energetycznych organizmu. Odbywa się to poprzez rozkład węglowodanów, tłuszczy lub białek. Rozkład ten uwalnia energię do organizmu oraz produkty przemiany materii, które są następnie przekazywane do krwiobiegu i odfiltrowywane przez nerki.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Jedzenie, które zjada kot, musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych do życia, a także dostarczać podstawowej energii potrzebnej do życia. Kot nie różni się od większości organizmów. Co ciekawe jednak – organizm kota potrafi wytwarzać witaminę C.

BIAŁKO

Głównym źródłem energii w pożywieniu jest białko. Ciało kota, jak wszystkich zwierząt, składa się głównie z białka i do jego utrzymania wymaga dużej ilości białka. Zwykle zawartość energii w diecie kota powinna pochodzić z co najmniej 25% do 30% białka, z czego prawie CAŁOŚĆ musi być białkiem zwierzęcym.

Jakie są główne źródła białka zwierzęcego? W żywności kupowanej kotu przez człowieka są to zazwyczaj mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. (Białka roślinne pochodzą zazwyczaj z fasoli, grochu, orzechów i zbóż).

Białka dostarczają podstawowych aminokwasów potrzebnych do budowy tkanki mięśniowej i do budowy organów; jednakże zawierają jednocześnie wysoki procent produktów przemiany materii, które muszą być filtrowane i usuwane z organizmu przez nerki. Dieta całkowicie białkowa, taka jak dieta z surowym mięsem, nie tylko nie będzie zawierała innych ważnych składników, ale będzie stanowiła ZBYT DUŻE OBCIĄŻENIE DLA NEREK i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów przedwczesnej niewydolności nerek.

WĘGLOWODANY

Ani ludzie, ani koty nie mogą żyć bez węglowodanów; są tak samo niezbędne do życia jak woda i są to głównie skrobie i cukry. W diecie kota wymagana jest tylko niewielka ilość węglowodanów, jest to tylko około 5% całkowitego zapotrzebowania energetycznego pokarmu. Węglowodany proste (cukry) są łatwiej przyswajane przez organizm kota, podczas gdy węglowodany złożone (skrobie) zwykle przechodzą przez organizm kota praktycznie w nienaruszonym stanie. 

TŁUSZCZE

Kot wymaga diety zawierającej DUŻO tłuszczu, znacznie więcej niż człowiek czy pies. Od 15% do 40% wartości energetycznej diety Twojego kota powinno pochodzić z tłuszczu. W przeciwieństwie do białek, metabolizm kota marnuje bardzo mało tłuszczu, dzięki czemu nie obciąża nerek. Z tego powodu, gdy kot osiąga starość, zawartość tłuszczu w jego diecie powinna być nieco ZWIĘKSZONA, a zawartość białka proporcjonalnie ZMNIEJSZONA. ZAWSZE ważne jest, aby zmiany w diecie kotów wprowadzać bardzo stopniowo. Nagłe lub gwałtowne zmiany diety są szczególnie trudne dla starszego kota, ale mogą powodować poważne i długotrwałe ataki biegunki nawet u młodych kociąt i dorosłych.

BŁONNIK

Oprócz dostarczania energii, substancje roślinne dostarczają błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit poprzez łagodnie ścierające i wchłaniające wodę działanie zawartości celulozy. Co ciekawe, w wyniku braku błonnika mogą wystąpić dwa prawie przeciwne stany: zaparcia (z powodu braku działania ściernego); i biegunka (spowodowana brakiem wchłaniania wody). Kot potrzebuje w swojej diecie pewnej ilości błonnika. Włókno to po prostu celuloza, która jest podstawowym materiałem, z którego zbudowane są ściany komórkowe (membrany) roślin. Na wolności kot pobiera całą potrzebną mu celulozę z żołądka i jelit swojej ofiary. Kot domowy również musi otrzymywać całą celulozę, której potrzebuje ze swojej normalnej diety.

WITAMINY

Każda witamina odgrywa rolę w zdrowiu kota. Witamina A jest podstawą dobrego widzenia, prawidłowego wzrostu i zdrowej skóry. Witamina B1 jest potrzebna do wzrostu i ogólnego funkcjonowania organizmu. Witamina C jest ważna dla zdrowej skóry, sierści i dziąseł, ale nie jest wymagana w diecie, ponieważ kot syntetyzuje wszystko, czego potrzebuje. Do regulacji wykorzystania wapnia i fosforu, które są niezbędne dla zdrowych kości i zębów, potrzebne są jedynie bardzo małe ilości witaminy D. Witamina E jest niezbędna dla zdrowego szkieletu i układu rozrodczego. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, ale podobnie jak witamina C jest w całości syntetyzowana przez kota. Kot nie potrzebuje witaminy B12 z wyjątkiem bardzo małych ilości.

MINERAŁY

Do życia potrzebne są również pewne substancje nieorganiczne. Często uważa się, że „życie” składa się z sześciu pierwiastków: węgla, wodoru, tlenu, azotu, siarki i fosforu; są to te same elementy, które składają się na DNA.  Pierwiastki takie jak żelazo, sód, jod, magnez, potas, mangan i inne potrzebne są w różnych ilościach. Podobnie jak witaminy, minerały są niezbędne do ogólnego funkcjonowania organizmu. Trzy najważniejsze minerały dla kota to żelazo, wapń i fosfor. Żelazo ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania krwi; jest to „hem” w hemoglobinie, który przenosi tlen z płuc w całym organizmie, sprawiając, że krew staje się czerwona. Wapń i fosfor są potrzebne kościom i zębom, które razem zawierają ponad 99% wapnia i fosforu w organizmie. Przyczyniają się one również do prawidłowego działania mięśni.

 INNE SKŁADNIKI POŻYWIENIA NIEZBĘDNE DLA KOTÓW

Większość składników odżywczych potrzebnych w karmie kotów należy do jednej z 5 głównych grup omówionych powyżej (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały). Inne są również niemniej ważne i niezbędne do życia. Kwas linolowy, który jest kwasem tłuszczowym znajdującym się w połowie drogi między tłuszczami a węglowodanami w składzie, jest niezbędny między innymi dla zdrowej skóry i sierści. Istnieją również inne podobne składniki odżywcze.

Koty są wyjątkowymi zwierzętami i mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Inozytol, jedna z witamin z grupy B, jest zdecydowanie wymagany przez kota, aby był obecny w diecie; jednak ludzie i psy mogą go syntetyzować . Tauryna jest wymagana do dobrego widzenia niektórych zwierząt nocnych, w tym kotów. Uważa się, że tauryna utrzymuje zdrową wyściółkę wewnątrz oka, zwiększając widzenie w nocy.

WODA

Bez wody po prostu nie ma życia. Około 70% ciała kota to woda. Kot potrzebuje ok. 50-60 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. W naturze większość tej wody pochodzi z pożywienia kota. W przypadku kotów domowych karmionych karmą w puszkach może to również być prawdą; jednakże koty domowe karmione karmami półwilgotnymi lub suchymi bezwzględnie wymagają dodatkowej wody.

Dlaczego koty piją z rynien, stawów, a nawet z toalety, ale odmawiają wody z ich naczynia na czystą wodę? Odpowiedź tkwi w wyostrzonym węchu kota. Glony, błoto, odchody, kawałki ryb to normalne, naturalne rzeczy, które kot spodziewa się zapachu i smaku w wodzie. Jednak… chlor !! Fuj !! Chlor zawarty w naszej wodzie jest często przyczyną, dla której kot nie pije z naczynia na wodę. Prawdopodobnie zauważysz, że Twój kot lubi wodę butelkowaną. 

DIETA „NATURALNA” (DZIKA)
Oto tabela z rozkładem diety dzikich (lub zdziczałych kotów domowych) na przestrzeni czasu:

Całkowite
Suche
Paliwo
Energia
woda
70,0%
n / a
n / a
n / a
Białko
14,0%
46,7%
50,0%
35,7%
Tłuszcze
09,0%
30,0%
32,1%
51,5%
Węglowodany
05,0%
16,7%
17,9%
12,8%
Popiół
01,0%
03, 3%
n / a
n / a
Wapń
00, 6%
02,0%
n / a
n / a
Inny
00,4%
01, 3%
n / a
n / a

Kolumna „ogółem” wskazuje procentowy rozkład diety Z WODĄ UWZGLĘDNIONĄ wśród składników odżywczych, natomiast kolumna „sucha” przedstawia procentowy rozkład Z WYŁĄCZENIEM WODY. Kolumna „paliwo” wskazuje procentową RELACJĘ między produktami: białkami, tłuszczami i węglowodanami. Kolumna „Energia” wskazuje procent CAŁKOWITEGO SPOŻYCIA ENERGII ŻYWNOŚCI (kalorii) wśród trzech produktów . (Pamiętaj, że tłuszcze zawierają 9 kalorii na gram, podczas gdy białko i węglowodany zawierają tylko 4 kalorie na gram).

“NATURALNA” DIETA KOCIA (mleko matki)
Oto tabela z podziałem na różne rodzaje mleka i widać, że kocie mleko radykalnie różni się od mleka większości innych ssaków !! Jest to ważny powód, aby nigdy nie podawać mleka krowiego, niezależnie od tego, co słyszałeś!! W tej tabeli „mleko w puszkach” odnosi się do zagęszczonego mleka krowiego.

Odżywka
Dieta dorosłych kotów
Mleko dla kota
Mleko dla psa
Krowie mleko
Mleko w Puszce
Woda

Produkty stałe

70.0%
30%
72%
28%
77%
23%
87%
13%
80%
20%
Kalorie
187,2
147,9
119,5
68.7
115.4
Białko
16.8
11.4
7.5
3.5
5.8
Tłuszcze
11.6
7.9
8.3
3.9
6.6
Węglowodany
3.9
7.8
3.7
4.9
8.2

 

KOTY O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH ŻYWIENIOWYCH

Opis
Kalorie
Białko
Tłuszcze
Węglowodany
Kocie oseski
190
42,1%
29, 2%
28,8%
5 tygodni
125
47,2%
27,5%
25, 3%
10 tygodni
100
50,0%
26,1%
23,9%
20 tygodni
65
51,9%
30,0%
18,1%
6 miesięcy
50
51, 3%
33, 3%
15,4%
1 – 10 lat
40
52,0%
35,9%
12,1%
15 lat
35
44,0%
42,0%
14,0%
20 lat
35
43, 3%
41,5%
15,2%
W ciąży
125
45,7%
31,8%
22,5%
Pielęgniarstwo
125
44,9%
31,1%
24, 0%

Podane wartości to dzienne zapotrzebowanie żywieniowe (na kilogram masy ciała).

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Nikodem Duda

  o co chodzi z tym popiołem w kocich karmach?

  1. admin

   Informacja o popiele w karmie odnosi się do ilości składników mineralnych takich jak m.in. wapń, fosfor czy magnez, obecnych w składzie karmy naszych podopiecznych. Deklaracja zawartości tych pierwiastków jest wymagana przez regulacje europejskie ((EC) nr 767/2009). Informacja ta w żadnym wypadku nie oznacza, że karma zawiera popiół, czyli pozostałości po spaleniu.
   Mniej więcej wygląda to tak: jeśli byśmy spalili całą puszkę czy paczkę karmy i doszczętnie ją spalili to większość organicznych składników energetycznych takich jak białko, tłuszcze, węglowodany ulegnie całkowitemu spaleniu.

   Wszystko co pozostanie to składniki mineralne – nieorganiczne substancje obecne w recepturze. Pojęcie „popiół surowy”, „pozostałości procesu spalania” czy „materia nieorganiczna” pojawiające się na etykietach, odnosi się właśnie do odsetka składników mineralnych w karmie dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.