Co dać kotu do picia?

 • Reading time:4 mins read

Kot, który pije mleko jest w naszej świadomości bardzo głęboko. Głównie dzięki wierszykowi Juliana Tuwima. Czy jednak kot może pić mleko bez szkody dla swojego zdrowia?

Kocięta żywią się mlekiem matki do około 8 tygodnia życia, czasem nieco dłużej, maksymalnie do 12 tygodnia. Następnie w ich organizmie zanika enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, która jest w mleku zwierzęcym. Stąd picie mleka może objawiać się:

 • wysypką,
 • biegunką lub
 • wymiotami.

Objawy są podobne do tych ludzkich, które występują u osób nietolerujących laktozy.

Czy kot pije mleko dla zdrowia czy dla czystej przyjemności?

koty, które po prostu lubią mleko.  Czy powinniśmy mu je podawać, jeśli je toleruje? Na pewno głównym piciem dla kota powinna być woda. To podstawowy i najzdrowszy koci napój. Jeśli jednak kot lubi mleko – można podawać mu kocie przekąski z mlekiem. Przekąski te zawierają zwykle również taurynę.

Czy kot może pić mleko kozie, owcze lub roślinne?

Kozie mleko co prawda nie zawiera laktozy, ale jest bardzo tłuste i kaloryczne. Mleko sojowe również pozbawione jest laktozy, jednak zawiera inne szkodliwe dla kota składniki, dlatego lepiej się go wystrzegać. Podobnie zresztą jak mleka owczego, które posiada więcej laktozy niż mleko krowie i może być bardzo szkodliwe dla wrażliwych kotów.

Ile powinien pić kot?

Ilość wody, jaką powinien pić nasz kot, zależy od wielu czynników m.in. pory roku, aktywności fizycznej, spożywanego pożywienia i chorób (choroby nerek, nadczynność tarczycy i cukrzyca nawet dwukrotnie zwiększają zapotrzebowanie na wodę).

Specjaliści podają różne metody na obliczenie ilości wody, jaką codziennie powinien spożywać nasz zwierzak. Poniższe kalkulacje dotyczą kotów zdrowych i umiarkowanie aktywnych fizycznie.

 1. 50-60 ml wody na kg masy ciała
 2. 1 kcal przyjmowanego pokarmu = 1 ml wody
 3. 30 x masa ciała (w kg) +70

Dorosły kot o wadze 4-5 kg powinien więc wypijać dziennie ok. szklankę wody.

Gdzie ustawić naczynia z wodą

Kot musi mieć wolny dostęp do wody. Miski z wodą powinny być ustawione w często uczęszczanych miejscach i na różnych poziomach. Zwiększy to szansę, że zwierzak przypadkiem natknie się na wodopój i z niego skorzysta. Naczynie z wodą powinno być oddalone od miski z jedzeniem, aby uniknąć jej zanieczyszczenia. Podobnie z oczywistych względów miska z woda nie powinna stać w pobliżu kuwewty. Niektóre koty preferują wodę cieknącą z kranu właśnie dlatego, że ryzyko jej skażenia jest najmniejsze.

Jak zachęcić kota do picia wody

Jeśli Twój kot niechętnie pije wodę, pokombinuj z jej smakiem i formą podania, aż trafisz w jego gust. Lista pomysłów na zachęcenie kota do picia wody:

 • Kot nie lubi pić z miski, ale jest zainteresowany wodą cieknącą z kranu? Czas pomyśleć o zakupie kociej fontanny.
 • Zmień naczynie na metalowe lub szklane
 • Popróbuj różnych kształtów naczyń – o urozmaiconej wysokości i szerokości. Może z obecnego jest kotu trudno pić, bo np. wąsy haczą o brzegi miseczki?
 • Naczynie napełniaj po sam brzeg, kotu będzie dużo łatwiej się napić.
 • Wymieniaj wodę codziennie lub kilka razy dziennie.
 • Wrzuć do miski z wodą kostkę lodu – pływający przedmiot zachęci kota do spojrzenia w stronę wodopoju. Możesz też wrzucać kostki zamrożonego kociego rosołu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.