Aaa, kotki dwa ;)

  • Reading time:3 mins read

Ale czy rzeczywiście dwa?

Często czytam na grupach, że trzeba rozważyć dokocenie, jeśli ma się już jednego kota. Argumentami za tym ma być lepsza aklimatyzacja, zajęcie się sobą, wzajemna rozrywka.

Jak to jest naprawdę?

 

Dwa koty na raz

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu pierwszego kota warto spokojnie pomyśleć czy nie warto od razu wziąć dwóch zżytych ze sobą zwierząt. Oszczędzi nam to potem stresu związanego z dokoceniem.
My jednak zaczęliśmy od jednego kota, od Yvette. Po kilku latach stwierdziliśmy, że drugi kot to dobra decyzja. Niestety, Yvka to typowa samotniczka, jedynaczka, która doskonale czuje się sama i nie potrzebuje drugiego kota by czuć się lepiej. Doskonale znosiła i nadal znosi nieobecność człowieka. Próba dokocenia spełzła na niczym.
Kolejna próba… Salemek. I okazało się, że oba koty, dojrzałe nie potrzebowały siebie. Każdy z nich jest właśnie typem jedynaka. Doskonale poradziły sobie w jednym mieszkaniu dzieląc między siebie powierzchnie – Yvka sypialnię, Salem resztę mieszkania. Oboje nie wchodzili sobie w drogę i nie było żadnych problemów.

Dla zdrowia

Badania prowadzone na kotach potwierdzają, że koty żyjące samotniej mniej się ruszają, co powoduje nadwagę. Mogę to zaobserwowac po Salemie. U niego występują też i inne problemy behawioralne jak np. kompletna nieumiejętność zabawy, co utrudnia aktywność fizyczną.

Koty żyjące razem bawią się: gonią, skaczą, siłują, a więc są bardziej aktywne niż kot pojedynczo. To zauważyć też można po stadku małych kociąt.

Kot nie do końca jest typem samotnika. Dobrze zsocjalizowany kot dąży do kontaktów z drugim kotem.

Kocięta do ukończenia 3 miesiąca życia uczą się w stadzie socjalizacji – wspólnych zabaw, mycia, przytulania.

Pieniądze i miejsce

No ale właśnie. Czy stać nas na 2 koty?

Tak prawdę mówiąc nie zauważyłam zbytniej różnicy pomiędzy kosztem jednego a dwóch kotów. Żwirku nie zużywa się znacząco więcej, jedzenie przestaje stać w misce i czekać na wyrzucenie – zje je drugi kot.

Koty dzielą się miejscem. Owszem, potrzebują swojej przestrzeni, ale dla kota przestrzeń to również zakamarki, możliwość ukrycia się. Czasem wystarczy dla kotów kupić drapak albo zbudować system półeczek na ścianach.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.