Wyprawka dla małego kotka

  • Reading time:6 mins read

Zanim w domu pojawi się kociak, trzeba zakupić kilka przedmiotów.

Na wielu stronach pojawiają się zestawienia – niestety w większości wymieniane tam przedmioty są zbędne i wcale nie ułatwiają opieki nad kotem.

Kompletując pierwszą wyprawkę dla kota dobrze wziąć pod uwagę fakt, że wiele rzeczy służy kotu dłużej. Stąd warto wybrać dla kota rzeczy dobrej jakości, które mimo że są droższe to dłużej będą w naszym domu,  a poza tym zapewnią nam komfort użytkowania.

Miski i kuweta – najpotrzebniejsze elementy kociej wyprawki

Na rynku dostępnych jest wiele misek i kuwet.

Co do kuwet: zamknięte, otwarte. Zwykłe, przesiewowe, a nawet automatyczne. Do kuwet – żwirek. Kuweta przede wszystkim powinna być dopasowana do wielkości kota, o długości ok. 1,5 wielkości kota. U nas w hodowli mamy kuwety odkryte i zakryte. I nie zauważam preferencji co do korzystania z którejś z nich. Co do żwirku nasze koty korzystają ze żwirków zbrylających: drewnianych i bentonitowych. I również nie mają preferencji.

Najlepiej wybrać dla kota miskę taką, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Miska nie powinna być również zbyt lekka – chodzi o to, by podczas jedzenia się nie przemieszczała. Zauważam, że u nas koty raczej wola miski płaskie. Wynika to chyba z budowy ich pyszczków.

Jeśli chodzi o miskę na wodę to u nas sprawdza się fontanna. Koty wola wodę płynącą i wówczas więcej jej piją.

Dobra karma i grzebienie– podstawa kociego zdrowia i urody

Obowiązkowy element kociej wyprawki to pełnowartościowa, bazująca głównie na mięsnych składnikach karma. Taka dieta służy przede wszystkim zdrowiu i dobremu samopoczuciu zwierzęcia, ale zapewni mu także piękną, lśniącą sierść i ograniczy jej wypadanie. Każdy nowy właściciel otrzymuje od nas listę karm, które zjada mały kociak.

Aby z kolei zadbać o futerko – warto regularnie czesać kociaka. NIGDY nie należy uzywac furminatora. Właściwe są odpowiednie grzebienie czy szczotki. Podczas czesania nie wyczesujemy ogona!

Drapak i nożyczki do pazurów

Drapak to bardzo ważna rzecz w kocim domu. Drapak to miejsce, gdzie nie tylko kot ostrzy swoje pazurki. Jest to ważne miejsce ze względów behawioralnych.

W naszym domu mamy drapaki wysokie – sufitowe, o słupach sizalowych, ale również i drapaki kartonowe, które często służą naszym kotom jako leżanki.

Przydatną częścią wyprawki są nożyczki do pazurków. Pamiętaj jednak – jeśli nie umiesz prawidłowo obciąć pazurków, nie próbuj. Lepiej niech zrobi to weterynarz lub groomer.

Zabawki

W wyprawce nie może zabraknąć zabawek. Kociaki kochają piłeczki, myszki, piórka, tunele i oczywiście… wędki!!!

Zabawki pomagają pokonać nudę, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania (uwaga! trzeba pamiętać o właściwych etapach zabawy!), a także zwiększają więź z właścicielem.

Pamiętaj – nie baw się z kociakiem rękoma. Gdy dorośnie – będzie atakować Twoje części ciała.

Siatka na balkon + transporter = bezpieczeństwo

Pamiętajmy o bezpieczeństwie kota.

Czyli – jeśli mamy balkon: osiatkujmy go. Koty są ciekawskie i wszędobylskie. Zaciekawić je może ptak, listek za oknem…

Jeśli zaś wychodzimy z kotem do weterynarza (między innymi) – przenośmy go również bezpiecznie, w transporterze. Nie wkładajmy go pod kurtkę, bo kot może się przestraszyć, uciec…

Kosmetyki / suplementy

Z kosmetyków / suplementów, które warto mieć w domu polecam: