Koty a wysoce zjadliwa grypa ptaków H5N1 (HPAI)

  • Reading time:6 mins read

HPAI u zwierząt

Wysoce zjadliwa grypa ptaków H5N1 (HPAI lub ptasia grypa) nadal rozprzestrzenia się na całym świecie. HPAI może zarazić wiele gatunków ptaków domowych (kury, indyki, przepiórki, perliczki itp.), a także dzikich. Wirus ten był również sporadycznie wykrywany u ssaków, takich jak szopy pracze, skunksy pręgowane, lisy rude, koty i psy.

Zagrożenia HPAI dla twojego kota

Ptaki przenoszą wirusy ptasiej grypy poprzez swoje odchody i wydzieliny (śluz, ślina). Ptaki domowe wychodzące na zewnątrz mogą zostać zarażone poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonymi ptakami dzikimi lub domowymi. Ptaki domowe trzymane w pomieszczeniach mogą być narażone na skażone rzeczy, takie jak odzież, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności .

Chociaż HPAI jest przede wszystkim chorobą ptaków, może również zarażać ssaki, zwłaszcza te, które polują. Narażeni na zakażenie są także padlinożercy, którzy zjadają zakażone ptaki. Na przykład koty wychodzące na zewnątrz mogą polować i zjadać zarażonego ptaka, a psy mogą polować na ptaki. 

Podczas gdy większość przypadków HPAI H5N1 u ssaków wiąże się z bezpośrednim kontaktem z zakażonymi ptakami, narażenie na silnie zanieczyszczone środowisko (np. stawy lub inne obszary skupisk ptaków) może również potencjalnie prowadzić do zakażenia.

Zagrożenia HPAI dla właścicieli zwierząt domowych

Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby ludzie zostali zarażeni HPAI H5N1 w wyniku kontaktu z zakażonym zwierzęciem domowym, takim jak pies lub kot, teoretycznie jest to możliwe. Nie ma udokumentowanego przypadku zarażenia się HPAI H5N1 przez człowieka, ale właścicieli zwierząt nadal zachęca się do podejmowania odpowiednich środków ostrożności w celu ochrony.

Objawy kliniczne HPAI u zwierząt domowych

Objawy kliniczne u ssaków, takich jak koty i psy, mogą obejmować:

  • gorączka
  • letarg
  • zapalenie spojówek
  • brak apetytu
  • trudności w oddychaniu
  • objawy neurologiczne (np. drżenie, drgawki)
  • śmierć

Objawy kliniczne u ptaków domowych są podobne do tych u innych gatunków ptaków. Nasilenie objawów klinicznych może się różnić w zależności od gatunku i poszczególnych ptaków

Chroń swojego zwierzaka

Właściciele zwierząt powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli mają jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia swojego zwierzaka. Właściciele zwierząt domowych nie powinni karmić zwierząt domowych (np. psów lub kotów) surowym mięsem ptactwa łownego lub drobiu. Trzymanie kotów w domu i psów na smyczy pomaga chronić zwierzę, uniemożliwiając dostęp do potencjalnie zarażonych dzikich ptaków.

Sytuacja w Polsce

Polska prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie śmierci dziesiątek kotów. Główny Lekarz Weterynarii wydał oświadczenie, że niektóre z nich zostały powiązane z ptasią grypą H5N1. Jeśli zostanie to potwierdzone w szerszej skali, będzie to pierwszy raz, kiedy ptasia grypa dotknęła koty w tak dużej liczbie.

W całej Polsce zgłoszono co najmniej 70 podejrzanych przypadków, choć nadal nie jest jasne, ile z nich ma związek z grypą. W Gdańsku, który jest częścią regionu trójmiejskiego, lekarze weterynarii odnotowali co najmniej 28 przypadków nietypowych zachorowań, w tym 25 zgonów.

„Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które można potwierdzić metodami naukowymi” – podała agencja w piątkowym komunikacie, dodając, że trwają pogłębione badania mające na celu poznanie choroby.

Globalne rozprzestrzenianie się H5N1 2.3.4.4b – i niedawne rozprzestrzenianie się na rosnącą liczbę ssaków – wzbudziło obawy co do możliwości przyszłego wariantu, który mógłby doprowadzić do przenoszenia się z człowieka na człowieka. Jak dotąd stwierdzono tylko kilka przypadków u ludzi po kontakcie z zakażonymi ptakami.

„Globalna sytuacja H5N1 jest niepokojąca, biorąc pod uwagę szerokie rozprzestrzenianie się wirusa u ptaków na całym świecie i coraz większą liczbę przypadków u ssaków, w tym u ludzi” – powiedziała 24 lutego dr Sylvie Briand, urzędnik WHO. poważnie ryzyko związane z tym wirusem i wzywa wszystkie kraje do wzmożonej czujności”.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.