Wewnętrzne życie kotów

  • Reading time:13 mins read

Jak wie każdy, kto spędzał czas z kotami, nasi koci towarzysze są tajemniczy – o wiele bardziej niż pozostali futrzani członkowie rodziny. Chcemy Wam opowiedzieć dziś nieco więcej o kotach.

Czy koty są mniej udomowione niż psy? Czy z czasem stają się bardziej udomowione?

Czy koty, które są typowymi mięsożercami, w końcu wyewoluują, aby jeść więcej rzeczy, tak jak robią to psy?

Koty i psy należą do grupy ssaków znanej jako Carnivora, a dzicy przodkowie obu gatunków żywili się głównie mięsem. Ostatnie analizy DNA wskazują, że w trakcie ewolucji psy nabyły więcej kopii tak zwanego genu amylazy, który wytwarza enzym, który pomaga rozkładać skrobię. Posiadanie większej liczby kopii tego genu pozwoliło psom na bardziej wszystkożerną dietę. W przeciwieństwie do tego, rodzina kotów, znana jako Felidae, straciła geny, które kodują kilka kluczowych enzymów – w tym te, które produkują witaminę A, prostaglandyny i aminokwas taurynę – na wczesnym etapie swojej ewolucji. Podczas gdy psy (i ludzie) mogą syntetyzować te substancje z prekursorów roślinnych, koty muszą je pozyskiwać z mięsa. Aby poszerzyć swoją dietę, koty musiałyby wykształcić cechy fizjologiczne, które pozwolą im syntetyzować te i inne kluczowe składniki odżywcze z pokarmów roślinnych. Ta zdolność nie pojawiła się w ciągu 10 milionów lat ewolucji kotowatych, więc wydaje się mało prawdopodobne, aby pojawiła się spontanicznie u naszych kotów domowych.

Dlaczego koty mruczą?

Koty mruczą, ponieważ mają coś do powiedzenia, co z grubsza tłumaczy się jako „proszę, nie ruszaj się i zwróć na mnie uwagę”. Kocięta mruczą, aby przekonać matki, aby dalej je karmiły, a domowe koty mruczą, gdy chcą być głaskane. Wibracje emanujące z mruczenia z pewnością działają uspokajająco na ludzi. Jednak chore koty również będą mruczeć wołając o pomoc. Więc mruczenie nie zawsze oznacza „jestem szczęśliwy”. Niektórzy badacze twierdzili, że wibracje spowodowane mruczeniem mogą pomóc w leczeniu uszkodzeń kości u rannego kota.

Jak to się dzieje, że koty mruczą?

Mruczenie to niezwykła wokalizacja, wytwarzana przez grzechotanie strun głosowych, zamiast wibrowania ich przez przepychanie powietrza obok nich, w ten sposób koty – i ludzie – generują wszystkie inne dźwięki wokalne. Dlatego koty mogą mruczeć podczas wdechu i wydechu. Większość gatunków żbików może mruczeć, w tym gepard. Wyjątkiem są wielkie koty — lew, tygrys, jaguar i lampart — których głosy są tak zmodyfikowane, że mogą ryczeć.

Dlaczego koty domowe mają tak wiele wokalizacji w porównaniu z żbikami?

Czy koty myślą o swoich właścicielach jak o rodzicach? 

Ocierając się o nasze nogi, kiedy nas witają, koty pokazują, że uważają nas za przyjaznych, ale jednocześnie nieco lepszych od nich. Mieszkając w grupie rodzinnej, kocięta ocierają się o swoje matki, samice ocierają się o samców, a mniejsze koty ocierają się o większe koty. Rzadko zdarza się odwrotność — wskaźnik małej nierównowagi sił w każdej z tych relacji.

Jak sprawić, by kot cię pokochał?

Koty w naturalny sposób czują sympatię do tych, którzy je karmią, opiekują się nimi i bawią z nimi, chociaż nie zawsze jest to oczywiste. Zaufanie może być trudniejsze do zdobycia, ponieważ niektóre koty są po prostu nerwowe. Jedna sztuczka polega na tym, aby zawsze pozwolić kotu podejść do ciebie, zamiast zmuszać się do niego, kiedy masz na to ochotę. Kiedy kot się zbliży, nagrodź go kilkoma smakołykami i pozwól mu odejść, gdy tylko zechce. Powinieneś zauważyć, że przychodzi do ciebie trochę wcześniej i za każdym razem zostaje trochę dłużej.

Dlaczego koty czasami nagle gryzą lub drapią osobę, która je głaszcze?

Prawdopodobnie przegapiłeś znaki ostrzegawcze, że kot ma dość. Niektóre koty, nawet jeśli lubią być głaskane, bardzo szybko się tym męczą. Spłaszczone uszy i lekkie drganie ogona mogą sygnalizować, że są pełne. Jeśli masz takiego kota, spróbuj co kilka sekund przerwać mu głaskanie i pozwól mu się odsunąć, jeśli chce.

Badania wykazały, że psy mogą być zazdrosne, więc koty prawdopodobnie też mogą. Dla obu gatunków zazdrość jest emocją chwili, której doświadczają, gdy widzą, że inna osoba przyciąga uwagę, której pragną: nie pamiętają, że byli zazdrośni, gdy chwila minęła. Podobnie jak psy, koty mają ograniczoną koncepcję czasu: mogą nauczyć się rozróżniać różne przedziały czasowe, ale tylko wtedy, gdy przedziały te są ograniczone do kilku sekund. Myślenie w odleglejszą przeszłość prawdopodobnie przekracza ich możliwości.

Czy koty pamiętają różne osoby, czy tylko te, które widzą na co dzień?

Naukowcy nie badali bezpośrednio tej specyficznej cechy, ale koty wydają się zapominać o innych kotach, gdy są rozdzielone przez długi czas, więc to samo prawdopodobnie dotyczy również ludzi. Psy, dla których o wiele ważniejszy jest człowiek, potrafią zapamiętywać ludzi po zapachu przez miesiące, a może nawet lata.

Czy kolory i wzory sierści odpowiadają pewnym cechom osobowości kotów?

Koty domowe są znacznie głośniejsze niż dzikie koty, chociaż mają mniej wokalizacji niż niektóre inne gatunki. Na przykład kot z dżungli z Azji ma kilka innych rodzajów wokalizacji, których nie ma w repertuarze kotów domowych, a mianowicie „ow” i „bulgotanie”. Charakterystyczny dźwięk kota domowego, miauczenie, prawie nigdy nie jest słyszalny w koloniach dzikich kotów, z wyjątkiem sporadycznych sytuacji, gdy kotki komunikują się ze swoimi kociętami. Zdziczałe koty pilnie monitorują nawzajem swoje przyjścia i wyjścia, więc nie muszą głośno ogłaszać swojej obecności. Jednak koty, które mieszkają z ludźmi, uczą się, że miauczenie jest dobrym sposobem na zwrócenie naszej uwagi: nasze domowe koty często odkrywają, że mamy zakopane nosy w książce lub ekranie, więc miauczą, abyśmy je usłyszeli. Niektóre zwierzęta rozwijają „prywatny język” miauczy, który rozumieją tylko ich właściciele, każdy oznacza coś innego, czego potrzebuje kot. Ponadto niektóre rasy są notorycznie rozmowne, w szczególności syjamskie.

Dlaczego koty  zrzucają przedmioty ze stołów i półek?

Niektóre koty są po prostu bardziej niezdarne niż inne, a dobra materialne nic dla nich nie znaczą. Inne koty zrzucają przedmioty z krawędzi, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Czasami wydaje się, że robią to dla własnej rozrywki lub ponieważ nauczyły się, że jest to gra, którą ich właściciel wydaje się lubić.

Czy koty niewychodzące cierpią z powodu niemożności wyjścia na zewnątrz?

Jeśli kot przez całe życie mieszkał w domu, prawdopodobnie nie „tęskni” za tym, czego nigdy nie doświadczył. Jednak koty przebywające na zewnątrz, które są nagle uwięzione, są zestresowane. Wszystkim kotom domowym należy zapewnić mnóstwo stymulacji — gry myśliwskie z wykorzystaniem zabawek przypominających polowanie są idealne.

Dlaczego koty czasami nagle decydują się biegać jak szalone bez wyraźnego powodu?

Koty mogą być bardzo sfrustrowane, jeśli się nudzą lub są zestresowane, być może dlatego, że właśnie zobaczyły rywala przez okno. W takich okolicznościach najmniejszy ruch, być może tylko drobinka kurzu schwytana w snop światła, może je wywołać. Regularne sesje zabaw mogą pomóc rozproszyć całą tę energię i złagodzić stres.

Dlaczego koty uwielbiają wspinać się do pudełek, także tych, które wydają się za małe?

Koty lubią czuć się dobrze chronione, zwłaszcza gdy zamierzają spać, a kartonowe kartony mogą być idealne na bezpieczną drzemkę. Dlaczego niektórzy wolą zbyt małe pudełka od właściwych, jest jednak tajemnicą.

Dlaczego koty wspinają się na wysokości, z których później boją się zeskoczyć?

Ponieważ pazury kota skierowane są do tyłu, są o wiele bardziej przydatne do wbiegania na drzewa niż do schodzenia. (Margaj, mieszkający na drzewach kot południowoamerykański, ma podwójne stawy skokowe i nadgarstki, które pozwalają mu schodzić tak łatwo, jak wspina się.) Niedoświadczone lub przestraszone koty mogą wspinać się wyżej niż powinny. Ale zazwyczaj udaje im się w końcu zejść, ponieważ mają odruch, który pozwala im bezpiecznie spadać, nawet z dość znacznych wysokości. Wyciągają wszystkie cztery nogi na boki, tak że luźna skóra na ich brzuchu tworzy rodzaj spadochronu. Następnie, na ułamek sekundy przed dotarciem do ziemi, spychają stopy w dół i wyginają plecy, aby zminimalizować wstrząs podczas lądowania.

Dlaczego niektóre koty szaleją na punkcie kocimiętki, a inne w ogóle nie reagują?

Reakcja kocimiętki jest trochę zagadką, ponieważ składa się z pozornie przypadkowych fragmentów zabawy (skakanie, łapanie pazurami), socjalizacji (pocieranie policzków) i kobiecych zachowań seksualnych (na przykład przewracanie się na plecy). Wiele gatunków kotów ma taką reakcję na zioło, w tym lew, tygrys, lampart i ryś. Jednak nie wszystkie osobniki z tych gatunków wykazują reakcję, ponieważ jest ona kontrolowana przez pojedynczy gen, który nosi tylko około dwie trzecie kotów. Nie ma jednak dowodów na to, że koty, które ignorują kocimiętkę, mają niedoskonałości, jeśli chodzi o zabawę, kontakty towarzyskie i seks. Reakcja kocimiętki może być po prostu ewolucyjnym przypadkiem.

Dlaczego koty liżą i żują plastikowe torby, kable zasilające i inne nieżywnościowe przedmioty?

Weterynarze zauważyli u niektórych kotów niezdrowy smak plastiku, ale nigdy nie wyjaśnili tego w przekonujący sposób. Koty mogą próbować złagodzić stres. Wśród ras kotów orientalnych w odpowiedzi na stres często ssie, żyje i zjada tkaniny, zwłaszcza wełniane. Również u kociąt wszelkiego rodzaju, które są zbyt wcześnie odstawione od piersi, może rozwinąć się nawyk ssania na kocyku, zwykle mrucząc i ugniatając jednocześnie przednimi łapami, tak jakby kocyk był ich matką.

Dlaczego kocie łapki czasami pachną jak chipsy?

Zapach ten często wywołuje pospolita drobna infekcja grzybicza skóry, podobna do grzybicy stóp u ludzi. Psy również mogą być nosicielami tego grzyba.

Dlaczego koty domowe nie mogą długo obyć się bez jedzenia, tak jak robią to ich kuzyni z wielkich kotów? W ciągu kilku dni dostają stłuszczenie wątroby.

Wszystkie koty, duże i małe, mogą cierpieć na stłuszczenie wątroby, w którym tłuszcz uwalniany z innych części ciała gromadzi się w wątrobie, blokując jej zdolność do wykonywania kluczowych funkcji, takich jak recykling czerwonych krwinek. Ten stan może wystąpić w wyniku raka, cukrzycy lub choroby nerek, ale może być również wywołany przez niejedzenie kota z jakiegoś powodu (stres jest częstą przyczyną u kotów domowych). Pojawia się znacznie szybciej u otyłych kotów, więc prawdopodobnie jest mniej powszechny u dużych kotów, ponieważ żyjąc na wolności jest mało prawdopodobne, aby miały nadwagę.

Dlaczego koty są tak wybredne w kwestii jedzenia i kuwety? Dlaczego są tak wrażliwe na wszelkie zmiany w rutynie?

Koty mają znacznie większe wymagania żywieniowe niż psy, więc muszą uważać na to, co jedzą. Ponadto, jako samotni myśliwi, ich przodkowie mogli sobie pozwolić na jedzenie we właściwym czasie. W przeciwieństwie do tego psy są potomkami wilków polujących w sforze, które ewoluowały, aby szybko jeść, aby móc zagarnąć swoją część zabitych. Koty również wolą ukrywać swoje odchody, które w przeciwnym razie zdradziłyby ich miejsce pobytu ofiar i drapieżników, stąd ich niechęć do korzystania z brudnej kuwety. Koty są znacznie bardziej wrażliwe niż psy na wszelkie zmiany w swoim środowisku, ponieważ są zwierzętami terytorialnymi, które czerpią poczucie bezpieczeństwa z miejsca, w którym żyją. Dlatego koty często próbują wrócić do poprzedniego domu właściciela w ciągu pierwszych kilku tygodni po przeprowadzce.