Koci behawiorysta

  • Reading time:3 mins read

Pamiętacie, że w lutym pisaliśmy Wam o tym, że braliśmy udział w wykładach z okazji Dnia Kota zorganizowanych przez Catexperts?

To bardzo pożyteczne wykłady i za rok także weźmiemy w nich udział.

Dziś chcemy Wam opowiedzieć kim jest koci behawiorysta i po co właściwie taka osoba jest.

KTO TO JEST BEHAWIORYSTA?

Behawiorysta, w najprostszym ujęciu jest kocim psychologiem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa “behavior” (zachowanie). Jest to więc terapeuta zachowania – z tą różnicą, że oprócz zachowania ludzi, zajmuje się dodatkowo zachowaniem zwierząt – w tym wypadku kotów. Behawiorysta rozumie język, w którym komunikują się (mówią) koty, dzięki czemu pełnią także rolę swoistego “tłumacza” z języka kociego na ludzki i odwrotnie.

CO ROBIĄ BEHAWIORYŚCI?

Behawiorysta zajmuje się diagnozą zachowania kotana podstawie zachowania nie tylko samego kota (i tego, co kot”mówi”), ale także zachowania opiekuna. Po rozmowie zarówno z właścicielem kota, wnikliwej obserwacji, behawiorysta mówi skąd dane zachowanie wynika i co zrobić, aby tego zachowania unikać i je zniwelować. Behawiorysta pełni rolę terapeuty jednocześnie dla kota oraz jego opiekuna, ale także uczy w jaki sposób rozumieć swojego zwierzaka, aby w przyszłości unikać “nieporozumień”.

W CZYM MOŻE POMÓC BEHAWIORYSTA?

Koci psycholog może pomóc w niwelowaniu zachowań niepożądanych – od prostych, codziennych problemów załatwianiem się poza kuwetą, aż po poważniejsze problemy takie jak lęk, agresja, czyli kłopoty natury ściśle emocjonalnej. Behawiorysta może także pomóc w adaptacji kota w domu, dokoceniu się itp. Behawiorysta może także wydać opinię na temat konkretnego kota, np. czy będzie się nadawał do adopcji, pod jakimi warunkami, czy kotu w ogóle da się jeszcze pomóc i czy miejsce, w którym przebywa, daje warunki do poprawy niepożądanego zachowania. Jeśli tylko istnieje szansa na “wyleczenie” złego zachowania, behawiorysta powie jakie kroki są potrzebne, aby do tego doprowadzić.

JAK POZNAĆ DOBREGO BEHAWIORYSTĘ?

Behawiorysta powinien wykazywać się wiedzą, cierpliwością, pozytywnym podejściem i metodami, które nie pogłębiają złego zachowania.

Polecamy behawiorystów COAPE – ich lista dostępna jest na stronie.

My zaś jako hodowla szczególnie polecamy Panią Magdalenę Nykiel, która ma olbrzymi zasób wiedzy i chętnie dzieli się swoimi wiadomościami z właścicielami kotów.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.