Etyka w hodowli zwierząt

 • Reading time:5 mins read

Etyczna hodowla obejmuje wykorzystanie zdrowych zwierząt, odpowiadających standardowi nie tylko w wyglądzie, ale też w zachowaniu.

Troska o dany gatunek czy rasę powinna być zasadniczą częścią celów hodowlanych, w tym zachowania zasobów genetycznych oraz zdrowia i dobrostanu poszczególnych zwierząt. Niestety względy etyczne i dobrostanu zwierząt często nie były traktowane priorytetowo przy opracowywaniu nowych ras zwierząt towarzyszących.

Generalnie ostatnimi czasy praktyki hodowlane coraz częściej stają się częścią debaty na temat dobrostanu zwierząt. W przypadku zwierząt towarzyszących, hodowla dla ciekawości może być celem samym w sobie.  Niestety duża ilość hodowców kotów w stosunku do aktualnego zapotrzebowania na zwierzęta rodzi problemy z ich dobrostanem. Na szczęście nabywcy stają się coraz bardziej świadomi problemów związanych z dobrostanem zwierząt.

Bardzo boli mnie, gdy słyszę o hodowlach kotów. Moim marzeniem jest, by każdy hodowca był hodowca etycznym.

Etyczna Hodowla zaczyna się od pełnego zrozumienia i znajomości rasy (cel, cechy itp.), chęci doskonalenia rasy dla przyszłych pokoleń oraz chęci do ciągłego uczenia się 🙂 Niestety większość hodowców nie rozumie rasy, nie zna jej. Hodowcy nie doskonalą rasy, powielają te same krycia, nie wyciągając wniosków. Z kryć bardzo często niestety rodzą się martwe kocięta, o czym hodowcy nie wspominają, nie wspominając nawet, że kotka była w ciąży.  Wielu hodowców nie podejmuje też dalszej nauki, nie uczestniczy w kursach, webinarach, seminariach.

To tylko podstawa. Poza tymi trzema rzeczami i rozszerzając je, dobry etyczny hodowca zrobi to wszystko i wiele więcej.

 • Etyczny hodowca testuje swoje zwierzęta przed kryciem, aby wyhodować zdrowe kocięta. Wielu hodowców w ogóle nie bada swoich kotów, co powoduje wysoką śmiertelność całych miotów kociąt. Etyczny hodowca będzie starał się maksymalnie uwiarygodnić zdrowie swoich kociąt urodzonych w hodowli.
 • Etyczny hodowca dba o rozwój emocjonalny swoich zwierząt. O to, by były: bezpieczne, szczęśliwe i zdrowe pod każdym względem, fizycznie i emocjonalnie. Wiąże się to z zapewnieniem im normalnego życia, a nie tylko życiabez emocjonalnej interakcji lub miłości. Hodowla kotów to zupełnie inny zestaw wyzwań niż trzymanie normalnych, kastrowanych / wysterylizowanych zwierząt domowych. To wielka odpowiedzialność, na którą trzeba być przygotowanym. Bycie etycznym hodowcą oznacza zapewnienie im życia poza rodzeniem potomstwa.
 • Etyczni hodowcy będą sprawdzać nowe domki dla swoich kociąt i upewniać się, że kociak dobrze pasuje do ich rodziny. Umieszczenie jest TAK ważne, aby każdy kociak znalazł swój „na zawsze dom”.
 • Etyczny hodowca podejmie zobowiązanie na całe życie i weźmie odpowiedzialność za swoje kocięta. Będą również służyć  radą i pomocą nowym właścicielom.
 • Upewnią się, że kupujący/właściciel jest również odpowiedzialnym właścicielem kociaka i podpisze umowę sprzedaży, a także wykastruje kociaka przed opuszczeniem hodowli. 
 • Dobrzy etyczni hodowcy będą rozmnażać swoje koty tylko wtedy, gdy istnieje wystarczające zainteresowanie danym miotem.  
 • Dobry hodowca zawsze będzie stawiał zdrowie i dobro swojej kotki na pierwszym miejscu w kwestii posiadania ociąt. Jeśli „mama” nie jest szczęśliwa/zdrowa, kociak też nie będzie zdrowy/szczęśliwy.
 • Etyczny hodowca będzie przygotowany do przyjęcia odpowiedzialności finansowej za pojawienie się nieoczekiwanych wydatków. Planowanie z wyprzedzeniem ma kluczowe znaczenie, a posiadanie niezawodnego specjalisty weterynarii ds. reprodukcji jest nieocenione w hodowli. 
 • Etyczny hodowca trzyma kocięta w hodowli co najmniej 12 tygodni, rozumie etapy rozwoju noworodków, aby zapewnić swoim kociętom możliwie najlepszy start. Obejmuje to odpowiednią socjalizację.
 • Etyczny hodowca będzie regularnie prowadzić dokumentację zdrowotną, w tym kontrolę pasożytów i odpowiednie dla wieku szczepienia.
 • Etyczny hodowca zaczipuje kociaka i dostarczy rodowód dla Twojego kociaka.
 • Etyczny hodowca skontaktuje się z nowymi właścicielami kociąt i będzie dla nich wsparciem, aby zapewnić płynne przejście do nowego domu.
 • Hodowcy etyczni zawsze „naprawiają to”, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem i zawsze w najlepszym interesie kociaka.

W przeciwieństwie do tego, co myślą niektórzy ludzie… etyczny hodowca może zarabiać, ale nie kosztem swoich kotów i miotów. Etyczny hodowca nie będzie skupiał się tylko na zyskach. Tacy ludzie oddadzą wiele z tego, co zrobią. Ponadto, w przeciwieństwie do tego, co myślą i mówią niektórzy ludzie, posiadanie więcej niż jednego miotu rocznie nie czyni z ciebie kocięcej produkcji.

Dobrzy hodowcy są naprawdę pasjonatami tego, co robią i chcą tylko najlepszych na zawsze rodzin dla wszystkich kociąt ze swojej hodowli.  Etyczny hodowca powinien prześledzić, przeszukać FB i internet aby poczuć się w 100% komfortowo, że nowy dom dla ociaka jest domem właściwym.

Tak więc – etycznego hodowcę znaleźć trudno.

To tylko Twoja decyzja gdzie kupisz kota. Czy u kogoś, kto nigdy się nie szkoli, kto wykorzystuje swoje koty, gdzie koty mają kiepskie warunki… Czy poszukasz i znajdziesz hodowcę z prawdziwego zdarzenia.