Kocie badania

  • Reading time:7 mins read

Pisząc ostatnio o kotach z Aliexpress pomyślałam, że równie istotną rzeczą jest napisać o tym, co powinniśmy badać u naszych persów czy egzotyków, by być pewnym, że nasze koty są zdrowe.

Jako kochający opiekun zwierząt domowych prawdopodobnie wiesz, że jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego kota, jest regularna opieka weterynaryjna. Ale jak często należy zabierać kota do weterynarza? Generalnie jeśli zwierzakowi nic nie dolega to wystarczy, że zabierzesz go do weterynarza raz w roku. Przy czym pamiętaj – nie ma żadnych sztywnych zasad. Zależy to bowiem od wielu czynników takich jak: wieku, stylu życia i gdzie mieszka zwierzak.

Najlepiej zapytać lekarza weterynarii , ponieważ on lub ona najlepiej doradzi Ci, jak często Twoje zwierzę wymaga kontroli.

Badanie fizykalne

Pierwszą rzeczą jaką zrobi weterynarz jest zbadanie kluczowych części ciała kota: oczu i nosa, zębów i pyszczka, uszu. Osłucha serce i płuca. Następnie sprawdzi dokładnie futro, łapy i stopy. To dobry moment, aby poruszyć wszelkie problemy zdrowotne, z którymi boryka się Twój kot, a także problemy behawioralne, z którymi ma do czynienia. Pamiętaj, że koty często zachowują się inaczej, gdy nie czują się dobrze, więc dobrze jest wyeliminować potencjalne przyczyny medyczne, gdy kot zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle.

Oczy Twojego kota będą sprawdzane pod kątem przejrzystości i oznak zapalenia lub łzawienia, a nozdrza będą sprawdzane pod kątem oznak przekrwienia. Weterynarz zbada jamę ustną i zęby Twojego kota pod kątem zapalenia dziąseł, oznak nadmiernego kamienia nazębnego oraz wszelkich nieprawidłowości lub złamań zębów. Następnie weterynarz przyjrzy się uszy kota pod kątem oznak zapalenia, zaczerwienienia lub drenażu wokół kanału słuchowego, a także roztoczy.

Osłuchanie serca i płuc kota pozwala weterynarzowi wykryć wszelkie szmery serca lub nieprawidłowe dźwięki, które wskażą na przykład na przekrwienie dróg oddechowych. Następnie weterynarz przeczesuje sierść kota grzebieniem na pchły, szukając śladów odchodów pcheł. Badanie łap i stóp pozwala również weterynarzowi szukać złamanych lub uszkodzonych pazurów, skaleczeń lub obrażeń poduszek. Następnie odbyt zostanie sprawdzony pod kątem wizualnych oznak robaków, a gruczoł odbytu zostanie zbadany pod kątem potencjalnych oznak infekcji.

Na koniec, twój weterynarz ostrożnie wymaca narządy wewnętrzne kota, aby wyczuć oznaki nieprawidłowości, takie jak obrzęk, guzki lub guzki. Jest to jedna z najważniejszych części kontroli samopoczucia kota.

Spodziewaj się testów laboratoryjnych

Jeśli jest to pierwsza wizyta u weterynarza Twojego kota w wieku dorosłym, Twój weterynarz prawdopodobnie przeprowadzi serię testów laboratoryjnych. Testy te ustalą „podstawę” normalnego stanu zdrowia Twojego kota i ułatwią wykrycie zmian podczas następnej wizyty u weterynarza. Testy te zwykle obejmują:

  • Pełna morfologia krwi (CBC):  Testy mierzą i oceniają rodzaj komórek krążących we krwi, w tym krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi. W niektórych przypadkach CBC może również izolować inne mikroorganizmy i pasożyty. CBC jest przydatne do wykrywania anemii, białaczki, infekcji i innych stanów.
  • Biochemia:  mierzy elektrolity, enzymy i pierwiastki chemiczne we krwi kota, pozwala ocenić takie parametry jak praca wątroby i nerek.
  • Analiza moczu (UA):  Twój lekarz weterynarii może zasugerować ten test lub możesz o to poprosić, jeśli masz powód do podejrzenia infekcji dróg moczowych (ZUM) . Analiza moczu pomoże weterynarzowi wykryć obecność określonych substancji, które normalnie nie pojawiają się w moczu, w tym białka, cukru, białych krwinek lub krwi. Może też pomóc w diagnozowaniu niektórych chorób.
  • Kał:  preparat kałowy zostanie zbadany pod kątem obecności pasożytów. Niektórzy weterynarze proszą o przyniesienie ostatniej próbki kału do wykorzystania.

Podstawowe szczepienia

Twój kot będzie również musiał mieć aktualne wszystkie zalecane szczepienia.

Nawet koty domowe mogą uciec na zewnątrz, gdzie będą narażone na potencjalne niebezpieczeństwa. Wśród zalecanych szczepień znajdują się te, które chronią Twojego kota przed:

  • Panleukopenią
  • Herpeswirusem kotów
  • Kaliciwirusem kotów
  • Wściekliznaą

Postępuj zgodnie z zaleceniami

Po wizycie weterynarz omówi wyniki badania fizykalnego i w razie potrzeby poda leki na przykład na odrobaczanie. Otrzymasz również wyniki badań laboratoryjnych.

Jakie badania jeszcze warto zrobić?

Prócz badan podstawowych warto zrobić USG układu pokarmowego. Po 7 roku życia należy kontrolować ciśnienie krwi. W przypadku starszych kotów nalezy robić:  RTG przeglądowe, echo serca, badanie okulistyczne oraz odbyć wizytę u neurologa.