Hodowla – czy technika nas wyręcza?

  • Reading time:5 mins read

Od wielu lat nie wyobrażamy sobie życia i funkcjonowania bez takich urządzeń w gospodarstwie domowym jak pralka, zmywarka czy mikrofalówka. Każdy z nas w kieszeni nosi też telefon komórkowy.

Jeśli to czytacie – macie dostęp do internetu.

To wszystko pomaga nam żyć, ale nie pojawiło się ot tak. Sama pamiętam pierwszy komputer w biurze, fax, o którym większość osób zapomniało, gdyż jego użytkowanie stało się zbędne…

Po co powstają przedmioty?

Ja zawsze śmieję się, że większość rzeczy powstaje z lenistwa. Że komuś po prostu nie chce robić się jakiejś rzeczy, stąd wymyśla coś, co ma dany proces ułatwić, bądź usprawnić. I tak powstają produkty które powodują, że dana czynność jest krótsza, przyjemniejsza i mniej energochłonna.

Gdzie wykorzystujemy maszyny?

Maszyny wykorzystujemy wszędzie.  Te najprostsze widzimy w naszych kuchniach – proste miksery do ubijania białek, po bardziej skomplikowane kuchenki indukcyjne, piecyki połączone z mikrofalówkami, czy wieloczynnościowe pralki automatyczne. Bardzo skomplikowane za to są roboty wykorzystywane w przemyśle czy medycynie.

A co z hodowlą?

W hodowli coraz częściej można spotkać automatyczne urządzenia.

Są to podajniki karmy czy też automatyczne kuwety.

I jedne i drugie są mniej lub bardziej rozbudowane.

Dlaczego nie?

Zajmiemy się wpierw automatycznymi podajnikami do karmy.

Automatyczne dozowniki karmy dla zwierząt nie zastąpią interakcji z człowiekiem. Taki dozownik, niezależnie od reklamy i marketingu produktu nie jest zdrowy i nie leży w  najlepszym interesie Twojego zwierzaka.

Chociaż koty mają reputację zwierzaków, które nie potrzebują takiej samej miłości i uwagi, jak psy, nie oznacza to, że nie są szczęśliwe, gdy jesteś w pobliżu. Niedawne badanie , częściowo sponsorowane przez Nestlé Purina PetCare Company, wykazało, że koty były bardziej pewne siebie i spokojne, gdy ich właściciele byli w pobliżu i że były zestresowane, gdy właściciele odchodzili.

Niektóre zwierzęta oczywiście moga być całkiem spokojne, gdy nie ma właściciela, ale są też takie, które czują lęk separacyjny. KOty to jednak zwierzęta społęczne i nie rozwijają się w izolacji. Pozostawienie kota samego w domu na dłużej niż jeden dzień jest receptą na bardzo niespełnionego, niedostatecznie wzbogaconego kota i stwarza bardzo niebezpieczną sytuację dla Twojego zwierzaka.

Automatyczny karmnik do karmy na sucho = Dozownik kalorii

Automatyczny dozownik do karmy działa na zasadzie dosypania karmy, często nie zwracając uwagi na prawdziwe potrzeby lub spożycie jedzenia przez kota. To najzwyklejsze “Ustaw i zapomnij”. Podajnik suchej karmy to wygoda właściciela – miskę należy utrzymywać pełną, niezależnie od tego, czy kot zjadł mało, czy dużo. Większość automatycznych karmników dla kotów uspokaja właścicieli kotów, aby nie zwracali uwagi na to, co ich kot(y) naprawdę zjadają. W rzeczywistości kot może być chory i jeść bardzo mało, ale zmiana jest trudna do zauważenia przez kilka dni lub nawet dłużej.

Dodatkowo takie automatyczne podajniki nigdy nie wydziela idealnie odmierzono wagowo karmy, jesli mówimy o karmie suchej (karma mokra jest już wczesniej przygotowana). Zawsze wpadnie kilka chrupków mniej, które powodują, że kot zjada więcej niż powinien.

Pokusa automatycznych podajników dla kotów

Automatyczne podajniki zachęcają właścicieli kotów do rozważenia pozostawienia kotów na dłuższy czas bez codziennego nadzoru opiekuna, życzliwego sąsiada czy hotelu dla kotów. Jednak zwierzak często pozostawiony sam z takim dozownikiem może nie zadziałać, być nadal pełen, a kot być głodny. U zwierzaka może się także rozwinąć np. zakażenie dróg moczowych czy inny problem zdrowotny, o którym karmnik nie poinformuje.

Dozowniki do karmy mokrej dla kotów

Z drugiej strony, wygodę zapewniają automatyczne dozowniki do karmy mokrej dla kotów, które wymagają codziennego mycia, napełniania i ustawiania. Zapewniają 2-6 małych mokrych posiłków dziennie.

Jeśli kot nie je, jest to widoczne w ciągu 24 godzin. Takie dozowniki mają chłodzone pojemniki, aby żywność była świeża.

Ryzyko

Wielokrotnie czytaliśmy na forach i grupach że wystarczy podajnik karmy i można kota samego zostawić w domu. Sugerujemy jednak, aby zapewniać kotom więcej rozrywki takiej jak kocimiętka, zabawki czy różne przedmioty edukacyjne.

Jeśli używasz karmnika dla swojego kota, nadal warto zainwestować w opiekunkę do zwierząt, ponieważ będzie w stanie upewnić się, że karmnik działa prawidłowo, naprawić go, jeśli się zacina, wyczyścić kuwetę, napełnij kocią miskę na wodę i pobawić się z nimi. Ponadto, jeśli dojdzie do wypadku, mogą pojechać do weterynarza i udzielić pomocy.

Nigdy nie polegaj na automatycznym gadżecie dla zwierząt domowych, który zastąpi fizyczne interakcje ze swoim zwierzakiem i zawsze miej opiekunkę w gotowości.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.