Perski czy długowłosy domowy?

  • Reading time:4 mins read

Wielokrotnie stykałam się na forach czy grupach z informacjami

Od 7 lat mieszka ze mną kotka perska przygarnięta ze wsi (miała wtedy ok. 4 lata). Była bardzo zaniedbana i nieufna.

albo

od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką koteczki perskiej. Narazie jestem dla niej domem tymczasowym ( została odebrana przez Fundację z pseudo-hodowli).

Takie zdania zachęciły mnie do stworzenia wpisu o tym czym się różnią koty, które są jedynie kotami długowłosymi od tych, które są kotami perskimi.

Zacznijmy od tego, że kot perski to ten, który ma rodowód z uznanej organizacji na świecie (CFA, WCF, FIFE, TICA). To taki który odpowiada pewnym standardom w wyglądzie bardzo szczegółowo opisanym w przepisach hodowlanych danej organizacji (W WCF przedstawione są one TU , w CFA TU , wreszcie w TICA TU )

Domowe koty długowłose nie powinny być mylone z rasowymi kotami długowłosymi. A jednak najczęściej popularnie mówi się “mam persa”.

Najbardziej oczywistą różnicą między kotem perskim a kotem długowłosym jest ich wygląd. Koty perskie mają okrągłą głowę z płaskim nosem, duże, okrągłe oczy i krótkie nogi. Ich sierść jest jedwabista i gęsta, z wyraźnym podszerstkiem. Koty długowłose mogą mieć różny kształt głowy, ale generalnie mają dłuższe nogi i bardziej wydłużony tułów niż koty perskie. Ich sierść może być jedwabista, szorstka lub półdługa, w różnych umaszczeniach. Domowe koty długowłose występują we wszystkich genetycznie możliwych kolorach kotów, w tym pręgowane, szylkretowe , bikolory czy dymne. Długowłose koty domowe mamy jako zwierzęta domowe na całym świecie od kilku stuleci. Pierwsze koty długowłose zostały sprowadzone do Europy już w XVI wieku, a w połowie XVII wieku, kiedy dżuma zniszczyła znaczną część ludzkiej populacji Londynu, liczba kotów zaczęła odradzać się po wiekach prześladowań, ponieważ zachęcano je do ochrony przed szczurami przenoszącymi pchły. 

Powstanie samych kotów długowłosych jest kwestią sporną. Sama długość włosa jest wynikiem działania genu recesywnego.. Generalnie jednak podejrzewa się, że  na utrwalenie się długowłosych kotów wpływ miał również klimat, gdyż długi włos dawał lepszą ochronę. 

Charakter

Koty perskie są generalnie spokojne i łagodne. Lubią spędzać czas w towarzystwie ludzi i są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Koty długowłose mogą być bardziej energiczne i ciekawskie niż koty perskie. Lubią bawić się i odkrywać nowe miejsca.

Pielęgnacja

Oba gatunki wymagają regularnej pielęgnacji sierści. Koty perskie wymagają jej szczotkowania codziennie, aby zapobiec splątaniu i matowieniu. Koty długowłose mogą wymagać szczotkowania dwa do trzech razy w tygodniu.

Zdrowie

Koty perskie i koty długowłose są ogólnie zdrowe, ale mogą być podatne na niektóre choroby, takie jak choroby układu oddechowego, choroby nerek i choroby serca.

Podsumowując, kot perski i kot długowłosy to dwie rasy kotów, które mają wiele wspólnego, ale to nie ta sama rasa. Obie rasy charakteryzują się długim włosiem, ale między nimi istnieją pewne istotne różnice. Koty perskie są generalnie spokojniejsze i łagodniejsze niż koty długowłose, które mogą być bardziej energiczne i ciekawskie. Obydwa gatunki wymagają regularnej pielęgnacji sierści, aby zapobiec splątaniu i matowieniu.

Pamiętaj! Kupując kota – zwróć uwagę na to, jakiego kota kupujesz i nie przepłacaj, jeśli jest to tylko kot długowłosy.