Odszedł Salem

  • Reading time:6 mins read

W dniu wczorajszym pożegnaliśmy naszego Salema Mussi Musk *Pl. Salem mieszkał z nami ostatnie 10 lat swojego zycia, a przeżył ich 15. Zmarł na nowotwór.

Żałoba po stracie kota

Utrata kota jest dla nas wydarzeniem zmieniającym życie, które może być równie trudne, jak utrata ludzkiego towarzysza. Ból związany z taką stratą może być druzgocący, niezależnie od tego, czy strata jest nagła, czy długo oczekiwana. W naszym przypadku utrata Salemka była nagła. Poprzedniego dnia Salemek wydawało się, że czuł się dobrze, dopiero pod wieczór cos się stało czego nie mogliśmy opisać A następnego dnia o 10:30 już go z nami nie było.

Nasze koty są naszymi towarzyszami i są stale obecne w naszym codziennym życiu. Doświadczamy miłości, jaką okazują, zachwycamy się ich zachowaniem, dzielimy się wydarzeniami z życia. Nic dziwnego, że kiedy nie ma ich już z nami, często pozostajemy ze znaczną pustką, która może wpływać na nasze codzienne życie. W naszym domu kotów jest wiele, ale każdy ma swoje osobne miejsce w naszych sercach i każdy cieszy się naszą uwagą. Stąd nawet utrata jednego powoduje zachwianie całego życia.

Żałoba jest zdrową, naturalną reakcją na stratę. Proces ten jest unikalny dla każdej osoby, która kochała i straciła kociego przyjaciela. Nie ma „normalnego” harmonogramu żałoby. „To trwa tak długo, jak trzeba” może być użyteczną mantrą. Dodatkowo każde doświadczenie straty jest wyjątkowe i może wiązać się z różnymi emocjami. Niezależnie od tego, czy czujemy się smutni, niespokojni, winni czy odczuwamy ulgę, jest to normalne. Nie ma „właściwego” sposobu opłakiwania utraty kota. My teraz czujemy szok i wielką pustkę. Mój syn wczoraj poszedł wcześnie spać, ja z kolei w ogóle spać nie mogłam, bijąc się z myślami, że może coś mogłam zrobić, przewidzieć.

Zrozumienie żałoby

Smutek może być doświadczany etapami, które mogą obejmować zaprzeczenie, złość, targowanie się, depresję i akceptację. Nie każdy doświadcza wszystkich tych etapów, ani też nie występują one w określonej kolejności lub przez określony czas.

Na początku może nam być trudno uwierzyć, że naszego kota naprawdę nie ma (zaprzeczenie), a kiedy uznamy rzeczywistość, możemy się złościć. „To niesprawiedliwe, że mój kot miał ten wypadek lub taką chorobę. Inne koty w tym samym wieku są w porządku. Dlaczego mój musiał umrzeć?“. No właśnie. Dlaczego Salemek żył tylko 15 lat, a Yvetka 19? A inny kot 20? Dlaczego Salemek był chory w ogóle? To boli…

Targujemy się, pytając „co by było, gdyby?” – zadajemy pytania, wierząc, że gdybyśmy tylko wcześniej rozpoznali chorobę, podali leki, to nadal byłby z nami. Może pojawić się smutek, objawiający się niską motywacją, płaczem lub trudnościami ze snem. To uczucie może mieć różną intensywność i może słabnąć z czasem lub utrzymywać się.

W końcu akceptujemy, że naszego kota nie ma. Podczas żałoby możemy nadal odczuwać smutek, wspominając naszą stratę, ale zazwyczaj odzyskujemy poczucie normalności w miarę upływu czasu. Jesteśmy w stanie radzić sobie ze stresami życiowymi, patrzeć w przyszłość i cieszyć się naszymi zwykłymi zajęciami.

Jeśli nasze codzienne funkcjonowanie (takie jak sen, jedzenie, zdolność do wykonywania regularnych zadań lub interakcji z rodziną i przyjaciółmi) nadal jest zagrożone, prawdopodobnie skorzystamy z profesjonalnego wsparcia.

Smutek po eutanazji 

Słowo eutanazja pochodzi od greckiego euthanatos , co tłumaczy się jako „dobra śmierć”. Opcja eutanazji jest często uważana za współczującą i rozsądną alternatywę dla długotrwałego cierpienia. Nawet jeśli eutanazja wydaje się życzliwością, podjęcie decyzji o eutanazji może być bardzo trudne.

W naszym przypadku wszystko zadziało się bardzo szybko. Ale mamy wrażenie, że nie chcieliśmy by Salemek cierpiał (a już chyba zaczynał). Byliśmy mu to winni za te wszystkie lata z nami, za tę miłość…

Radzenie sobie ze stratą 

Istnieje wiele strategii radzenia sobie ze stratą, w tym:

Wybór symboli pamięci:

  • Zorganizuj spotkanie pamięci
  • Jeśli wybrano kremację, rozsyp prochy w sensownym miejscu
  • Zachowaj ścinki futra 
  • Posadź drzewo lub kwiaty
  • Utwórz fotoksiążkę lub film
  • Przekaż darowiznę w imieniu swojego kota na rzecz ważnej dla Ciebie organizacji

Istnieją setki opcji upamiętniania, które można znaleźć w Internecie, w tym biżuteria, urny, kamienie ogrodowe i inne przedmioty. Te elementy mają znaczenie dla niektórych osób; inni wolą zachować swoje wspomnienia w spokoju. 

My nie wybraliśmy żadnej opcji. Salemek jest w naszych sercach. Wczoraj wspominaliśmy wiele dobrych chwil, które mamy w pamięci. I taki zawsze dla nas zostanie.

Dziękujemy Salemku za te wspólne lata.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.