Heterochromia

 • Reading time:7 mins read

Wbrew temu, co myślą najbardziej przesądni, żaden z kotów o dwukolorowych oczach nie jest ofiarą zaklęcia ani nie posiada dziwnych mocy. Tajemnicze i fascynujące koty często mają oczy w różnych kolorach z powodu heterochromii, bardzo powszechnego zjawiska wśród zwierząt, które nadaje inny kolor jednemu z dwojga oczu. Tu wyjaśnimy, dlaczego heterochromia występuje tak często u kotów i co się z tym wiąże.

Rzut oka na naukę

U ludzi i zwierząt kolor oczu zależy od ilości melaniny w tęczówkach. Chociaż kolor oczu zależy od genów, czynniki środowiskowe lub zewnętrzne mogą go zmienić. Heterochromia jest cechą narządu wzroku co najwyżej pochodzenia genetycznego , ale faktem jest, że można ją nabyć później w wyniku urazu . Skutkiem tego jest zmiana barwy tylko jednej tęczówki lub jej części. Jeśli oba oczy mają zupełnie inny kolor, masz całkowitą heterochromię; natomiast o heterochromii częściowej mówimy wtedy, gdy tylko część lub kilka części tęczówki ma inny odcień niż dominujący. Wśród ludzi często stwierdza się przypadki częściowej heterochromii, ale najwyższy odsetek występuje wśród zwierząt, gdzie psy, a jeszcze więcej kotów, często cierpią na całkowitą heterochromię.

Przyczyny heterochromii u kotów

Powstawanie nierównego oka jest związane z brakiem melaniny i jest częścią procesów rozwoju embrionalnego. W pewnym sensie to tak, jakby w tej fazie jedno z dwojga oczu – z powodów, których genetycy nie potrafili jeszcze wyjaśnić – otrzymuje mniej melaniny i powoduje powstawanie niebieskiej tęczówki . Jednak wydaje się, że ten proces jest bardziej prawdopodobny u kotów o białej sierści i dlatego koty heterochromatyczne są częściej białe.

Heterochromia jest zatem cechą genetyczną . Wszelkie zmiany koloru tęczówki, które nie dotyczą normalnego zabarwienia oka – które następuje u kociąt w wieku około trzech miesięcy – należy interpretować jako objaw i należy zwrócić się o natychmiastową pomoc weterynaryjną.

Heterochromia nie jest cechą charakterystyczną niektórych ras kotów. Wręcz przeciwnie: istnieją rasy kotów, które częściej rozmnażają się z białym umaszczeniem, łatwiej spotkać koty heterochromatyczne należące do tych ras, co każe nam sądzić, że są one bardziej skłonne do heterochromii. Ale to efekt statystyczny, a nie genetyczny.

Niewątpliwie koty heterochromatyczne są bardziej poszukiwane, ponieważ wydają się bardziej egzotyczne, bardziej wyjątkowe, a jeśli dodać do tego przynależność do rasy – w której ocena estetyczna jest bardzo ceniona – sukces tego typu wyglądu można szczególnie zauważyć w rasach kotów perskich, maine coonami , Turecka Angora , Sfinks . Z drugiej strony są rasy, w których nigdy nie zobaczysz nierównego oka, po prostu dlatego, że wzorzec ich nie dopuszcza ( rosyjski niebieski , syjamski , birmański , korat ).

Typy heterochromii

 • Heterochromia iridis występuje, gdy w obrębie jednego oka występuje różnobarwność. Na przykład jedno oko może być niebieskie, a drugie zielone.
 • Heterochromia iridum występuje, gdy tęczówki każdego oka mają inny kolor. Na przykład jedno oko może być brązowe, a drugie niebieskie.
 

Możliwe choroby kotów o różnych kolorach oczu

Heterochromia nie jest chorobą , ale po prostu estetyczną cechą kota. Nie należy więc traktować tego jako patologii.

Prawdą jest jednak, że będąc statystycznie powiązanym z białym kolorem sierści, pośrednio dziedziczy jego wady. A jedną z wad białego koloru sierści jest czasami genetyczna całkowita lub częściowa głuchota . W rzeczywistości zdarza się, że koty o różnych kolorach oczu są również głuche po stronie ucha dotkniętej heterochromią (lub jednym i drugim). Nie jest to jednak sztywna reguła: są doskonale słyszące białe heterochromaty oraz całkowicie lub częściowo głuche białe koty nieheterochromatyczne.

Ciekawe fakty na temat heterochromii u kotów

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego niektóre koty mają różne kolory oczu, przedstawiamy kilka ciekawostek na temat kotów z tą anomalią:

   • Uważa się, że prorok Mahomet miał kota angorskiego, który miał jedno oko jednego koloru, a drugie drugiego.

   • Przekonanie, że koty z oczami w różnych kolorach są głuche na jedno ucho, jest fałszywe : około 70% kotów z oczami w różnych kolorach słyszy dobrze i nie ma problemów ze słuchem. Jednak głuchota u białych kotów jest dość powszechna. Nie oznacza to, że wszystkie niebieskookie białe koty są głuche, ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą głuche. 

   • Ostateczny kolor kocich oczu pojawia się od 4 miesiąca życia .

   • Koty o różnych kolorach oczu są bardzo popularne wśród miłośników kotów.

  Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.