Koty i przyczyny stresu
Koty są istotami, które lubią przyzwyczajenie i rutynę. Zmiany, które zakłócają ich stałe nawyki i / lub rutynę, mogą spowodować, że kot będzie bardzo niespokojny. Kot, który odczuwa lęk w wyniku takich zmian, staje się zestresowany.
Stres, jakiego doświadcza kot, mogą pochodzić z jednego z trzech podstawowych źródeł:
- Okoliczne środowisko (w tym mieszkanie z wieloma kotami – bez względu na to, jak dobrze koty się dogadują);
- Własne ciało (stres związany ze zdrowiem); lub
- Emocjonalne (strach itp.)
Stres środowiskowy
Typowe zmiany, jakich kot może doświadczać w ich środowisku to:
- Przeprowadzka (przeniesienie do nowego domu lub mieszkania);
- Zmiana wyposażenia domowego (zmiana aranżacji, utrata lub dodanie nowego wyposażenia, mebla);
- Nowy lub utrata członka gospodarstwa domowego (człowieka lub zwierzęcia);
- Zamknięcie samego kota;
- Codzienne rutynowe zmiany (np. w święta)
- Domki wielorasowe wiele kotów innych ras w tym samym domu
Zmęczenie fizyczne
Stres może spowodować, że kot doświadcza problemów zdrowotnych, takich jak:
- Otyłość;
- Choroba (w tym pchły, kleszcze, robaki lub inne pasożyty);
- Uraz fizyczny
Stres emocjonalny
Koty mogą doświadczać stresogennych sytuacji, takich jak:
- Strach;
- Zazdrość / rywalizacja w stosunku do członka rodziny ludzkiej lub zwierzęcej;
- Nuda i / lub samotność;
- Życie w domu, w którym jest wiele kotów
Wskaźniki stresu
Stres lub lęk mogą przejawiać się w szerokim zakresie zachowań, a niektóre mogą być dość nieoczekiwane. Kilka typowych zachowań może obejmować nadmierne tracenie sierści, zmianę nawyków żywieniowych (odmowa jedzenia lub nadmierne jedzenia), agresję, problemy z kuwetą i przeżuwanie rzeczy niejadalnych. Rozwiązanie stresu zależy od przyczyny i, w miarę możliwości, od jego wyeliminowania. Oczywiście nie można “pozbyć się” nowego członka rodziny tj. Nowego dziecka, nowego małżonka itp.
Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem u kota jest upewnienie się, że przyczyną nie jest choroba fizyczna lub obrażenia. Po zbadaniu kota może być konieczna wizyta u weterynarza. Podczas wizyty poinformuj weterynarza o zachowaniach i omów potencjalne przyczyny fizyczne, takie jak otyłość lub pasożyty.
Jeżeli przyczyną zachowania jest zazdrość o inne zwierzę – możliwe że będzie niezbędne ponowne “przedstawienie” sobie zwierząt, aby uniknąć stresu w przyszłości. Należy odseparować oba zwierzęta, bacznie je obserwując. Następnie po kilku dniach stopniowo przy zamkniętych drzwiach po obu stronach drzwi stawiać miski z jedzeniem dla obu kotów. Takie postępowanie pomoże kotom przyzwyczaić się do siebie.
Bardzo często negatywne zachowanie wynikające ze stresu przejawia się w problemach z kuwetą. Jeśli pojawią się niewłaściwe nawyki w kuwecie, poeksperymentuj z nowym rodzajem żwirku i ewentualnie dodaj kolejną kuwetę. Praktyczna zasada określająca liczbę kuwet to jedna kuweta na kota plus jedna dodatkowa. Tak, będą się dzielić, ale każdy kot potrzebuje swojego “własnego” miejsca.
Jeśli Twój dom jest domem z jednym kotem i nie masz ochoty dodawać drugiego kota, upewnij się, że gdy nie ma cię w domu, kot ma mnóstwo zabawek i innych rzeczy do rozrywki. Czasami korzystanie z radia lub telewizora może być korzystne dla kota, gdy jest pozostawiony sam.