Pellet w hodowli

  • Reading time:4 mins read

O żwirkach można by napisać epopeję na miarę “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Pomiędzy nami, hodowcami, sa zwolennicy żwirków bentonitowych, są tacy co wolą żwirki drewniane, są tacy co wolą żwirki silikonowe.

W naszej hodowli Pritikiti w zależności od wieku kotów używamy dwa rodzaje żwirku: bentonitowe zbrylające dla kotów dorosłych  kociąt od mniej więcej 2 miesiąca życia oraz pelletu.

Co można powiedzieć o pellecie?

Przy kociętach pellet spisuje się doskonale! Kuweta jest zawsze czysta i sucha – po nocy po prostu opróżniamy kuwetę,myjemy ją i nasypujemy nowy pellet.Pellet to:

  • mało pracy
  • dbanie o ekologię
Co to jest pellet?
Otóż podłoże zwane pelletem, to nic innego jak rozdrobniony, drewniany granulat w kształcie podłużnych wałeczków o niewielkiej średnicy, przeważnie 3-4 milimetrów. Wytwarza się je wyłącznie z naturalnych składników roślinnych, głównie trocin drzewnych, bez dodatku substancji chemicznych. Pellet jest zatem materiałem przyjaznym środowisku, a przy tym całkowicie biodegradowalnym. Zużyty wypełniacz możemy składować w kompostowniku lub bez przeszkód pozbywać się go drogą sanitarną, czyli spuszczając w toalecie. Pellet doskonale absorbuje wilgoć, a przy tym neutralizuje nieprzyjemną woń amoniaku. Dobrej jakości pellet odznacza się ponadto przyjemnym, leśnym aromatem.

Jakie są zalety pelletu?
• Pochłania wszystkie nieprzyjemne zapachy i wilgoć• Posiada bardzo wysoką wchłanialność (potrafi zwiększyć swoją objętość nawet o 400% !)• Jest przyjazny dla środowiska i zwierząt !!!• Ulega biodegradacji!• Ma naturalny zapach drewna !!!• Posiada bardzo małą ilość pyłu !• MOŻLIWY DO USUWANIA DROGĄ SANITARNĄ (w przeciwieństwie do żwirków silikonowych czy benitowych)!• Jest wydajny, ekonomiczny i prosty w użyciu.• I CO NAJWAŻNIEJSZE – NIE WYWOŁUJE ALERGII U ZWIERZĄT, PONIEWAŻ NIE POSIADA ŻADNYCH CHEMICZNYCH DOMIESZEK POWSTAŁYCH ZE ZMIELENIA NP. PŁYT MEBLOWYCH, CO W PRZYPADKU TANICH ŻWIRKÓW INNYCH PRODUCENTÓW, SPRZEDAJĄCYCH GŁÓWNIE PELLET OPAŁOWY, NIESTETY BARDZO CZĘSTO SIĘ ZDARZA…

Z jakiego drzewa robi się pellet dla kota?

Do produkcji pelletu dla kota wykorzystuje się przeważnie zręby drzew iglastych, głównie sosny oraz świerka. Materiał ten gwarantuje doskonałą chłonność, a przy tym naturalny, żywiczny aromat, maskujący przykry zapach kocich odchodów. Warto dodać, że dobrej jakości pellet nie zawiera także żadnych chemicznych substancji, które mogłyby zaszkodzić naszemu pupilowi. Nawet zbrylające wersje pelletu, bo i takie znajdziemy na rynku, wzbogacone są jedynie o naturalny lepik, który skleja mokre wałeczki w nieregularne bryłki. Dzięki temu łatwiej oddzielić zabrudzony żwirek od czystego i usunąć go z kuwety.

Pellet można kupować w sklepach budowlanych (ja kupuję pellet opałowy o średnicy 6 mm, u mnie idealnie się sprawdził). Zwracam uwagę, by pellet był jasny.

Jaki więc pellet wybierać?

Sprawdziłam obecnie cenę na Allegro: 14,98 za 15 kg. Daje to cenę za 1 kg – 0,99 zł

Wypróbowaliśmy też żwirek drewniany Zakop i Zapomnij. Za 40 l zapłaciliśmy 40,65 zł. Waga podana przez Producenta to “40 l waży 27 kg”. Czyli za 27 kg zapłaciliśmy 40,65 zł. Pellet nie różni się jakością od tego normalnie kupionego w sklepie budowlanym, nie otrzymaliśmy również specjalnego opakowania. Tak więc za tu cena za 1 kg – 1,50 zł. Czyli sporo przepłacone.

Wybierajmy więc pellet dobrej jakości, ale i patrzmy na cenę!

Zachęcamy do zakupów dla kota w sklepie internetowym Zooplus.

Z naszym zaproszeniem https://www.zooplus.pl/invitations/Maria.Brzeska/1 otrzymacie Państwo kupon powitalny na 10%

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.