Czego nie wiesz o kocie egzotycznym?

  • Reading time:4 mins read

Kot egzotyczny jest znany ze swojego wyglądu misia i dużych, wyrazistych oczu. Zapewne wiele osób kojarzy egzotyki z powodu uroczych okrągłych pyszczków.

Jedna są inne rzeczy, których o egzotykach nie wiemy.

1. Nie są tak krótkowłose, jak się nam wydaje

Egzotyczny krótkowłosy ma zwykle więcej włosów niż typowy kot krótkowłosy. Ze względu na ich niesamowitą pluszową, grubą sierść, kot egzotyczny ma tendencję do zrzucania więcej sierści niż większość kotów. Dlatego właściwa pielęgnacja takiego kota polega na cotygodniowym dokładnym wyczesaniu sierści odpowiednią szczotką o grzebieniem. W przypadku egzotyków o charakterystycznym wyglądzie płaskiego pyszczka zaleca się również codzienne wycieranie fałd wokół oczu i nosa, aby utrzymać je w czystości i zdrowiu.

2. Są rasą stworzoną przez człowieka

Mówi się, że kot egzotyczny krótkowłosy został stworzony przez kombinację dwóch ras: persa z amerykańskim krótkowłosym. Podczas gdy egzotyczny krótkowłosy ma bardzo perski temperament, jest łagodny i słodki, rasa egzotyczna ma nieco inny charakter ze względu na domieszkę krwi z linii kotów amerykańskich krótkowłosych. Ciekawostka: Egzotyczny krótkowłosy kot został po raz pierwszy określany jako „Sterling” z powodu koloru sierści.

3. Mają bardzo grubą szyję

Chociaż kot egzotyczny jest średniej wielkości kotem, ma wyjątkowo dużą, okrągłą głowę, która siedzi na szczycie ich równie grubej szyi. Niektórzy nazywają nawet swoją szeroką szyję „szyją linebackera” ze względu na wyraźną szerokość. Z powodu tej wyraźnej cechy te urocze koty wyglądają jak pluszowe zabawki dla zwierząt. Ciekawostka: kot eggzotyczny łatwo się nagrzewa dzięki gęstej sierści, więc koty te wolą spać w chłodniejszych miejscach, aby regulować temperaturę ciała. Więc nie bierz tego do siebie, jeśli Twój kot nie przytula się z Tobą w łóżku w nocy.

4. Są bardziej ciche

Kot egzotyczny, podobnie jak perski, to kochająca rasa, która woli być widziana, a nie słyszana. Te koty są wyjątkowo ciche, prawie nie wykorzystują miauczenia i nie żądają twojej uwagi tak, jak mogłyby to zrobić inne rasy. Ciekawostka: kot egzotyczny może nawet faworyzować jedną osobę w domu.

5. Kuleczka

Kulka to w zasadzie najlepszy sposób na opisanie tej rasy. Kot egzotyczny to solidny kot z krótkimi nogami i zwartym ciałem. Mają zaokrągloną głowę, zaokrąglone ciała, duże okrągłe oczy. Słowo „okrągły” jest więc najlepszym sposobem na opisanie niezwykle cennego egzotycznego kota. Ciekawostka: Garfield, ulubiony gruby kot z kreskówek, miał być inspirowany egzotycznym krótkowłosym kotem.

Bibliografia:

  • http://www.vetstreet.com/cats/exotic-shorthair#0_sb32r7w2
  • https://www.petmd.com/cat/breeds/c_ct_exotic_shorthair
  • https://www.petfinder.com/cat-breeds/exotic-shorthair/
  • https://www.mentalfloss.com/article/79539/7-fuzzy-facts-about-exotic-shorthair-cats
  • https://www.johnsonanimalclinic.com/services/cats/breeds/exotic-shorthair
  • https://www.basepaws.com/blog/exotic-shorthair-cat-breed/
  • https://www.holidogtimes.com/cat/cat-breeds/exotic-shorthair-cat/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.