Kot się starzeje

  • Reading time:4 mins read

W naszym kocim stadku nie wszystkie koty są piękne i młode. Jest też i nasza seniorka – Yvette. Pierwsza w naszym stadzie. Od 18 lat.

Wiele osób mówi, że kot zaczyna się starzeć, gdy ukończy 10 lat. Ja osobiście nie zauważyłam oznak starości u Yvki. Ale powolutku przestawała skakać na krzesło czy kanapę, powoli przestawała wesoło ganiać za zabawkami, coraz więcej spała, robiła się bardziej spokojna. Czasem miała tez drobne “wpadki” pozakuwetkowe. Wybaczamy jej to bez problemu, bo przecież jest naszym ukochanym kotem.

Zrozum i zaakceptuj seniora

Każdy z nas zmienia się wraz z wiekiem. Podobnie i koty. I każdy kot ma swoje przyzwyczajenia, zachowania, nawyki i to wszystko utrwala się i zmienia wraz z wiekiem. Zmieniają sie tez potrzeby kota.

Po pierwsze kot przestaje być sprawny wraz z wiekiem. Nasza Yvka miała spore problemy z biodrem. Dostawała specjalne preparaty na wzmocnienie tkanki chrzęstnej, by chodzenie sprawiało jej jak najmniej bólu.

Yvka potrzebowała też więcej czasu do spania i potrafiła iśc do innego pokoju i miauczeć do siebie samej.

Obserwowaliśmy Yvette bardzo wnikliwie i staranniej dbaliśmy o jej stan zdrowia. Badaliśmy 2 razy w roku krew i mocz, dzięki temu wyłapaliśmy pewne drobne nieprawidłowości, które szybko dało się skorygować.

Co z kuwetą?

Yvette zawsze była wymagającym kotem jesli chodzi o kuwetę. Musiała mieć drobny żwirek i czystą kuwetę. Pozostałe koty nie miały problemu, gdy kuweta była nieco później oczyszczona. Yvka tego nigdy nie akceptowała, była i jest swojego rodzaju kuwetową pedantką. Teraz jednak zdarza jej się do kuwety po prostu nie trafić. Nie jest to częste, ale wynika z tego że prawdopodobnie Yvka już nie widzi i to utrudnia jej odpowiednie ustawienie się w kuwecie.

Od samego początku Yvka ma tę samą kuwetę, z niskim kantem. Dzięki temu nie musi się bardzo wysilać by do niej wejść. Nie zmieniamy też jej kuwety na zamkniętą i nie zmieniamy też żwirku. Wszystko zostawiliśmy tak, jak ona to akceptuje.

Więcej uwagi, więcej troski

Czy Yvka potrzebuje więcej uwagi?

Yvka jest najważniejsza w domu i często gdy trzeba pokazuje to innym kotom. Nawet kociakom, które potarfią zaczepiać ją. Wtedy Yvette umie nawet na nie cicho warknąć. I żaden kot jej już nei zaczepia. Wszystkie czują respekt.

Ale Yvette potrzebuje więcej pomocy. I tak na przykład obcięliśmy jej futerko, by było jej łatwiej utrzymywać higienę, bo robiły jej się kołtuny, a już nie za bardzo tolerowała czesanie.

Yvka dostaje ulubione jedzenie. Nadal zjada suchą karmę – ma wszystkie zęby 😉 Dużo śpi i uaktywnia się wieczorami, wtedy chodzi po mieszkaniu.

Staramy się robić wszystko, by starość Yvetki była najlepsza jak to możliwe i by była ona z nami jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.