Jak żywić kota?

  • Reading time:4 mins read

Dziś rozprawimy się z kilkoma mitami dotyczącymi żywienia kotów.

1. Dobra karma jest droga

Wielokrotnie czytałam na grupach i forach, że ludzie kupują kiepską karmę, gdyż jest tania. Ale czy rzeczywiście jest ona tania? Dobre jakościowo karmy, te zawierające dużą ilość mięsa i dobrze zbilansowane, a jednocześnie zawierające małą ilość węglowodanów, bezzbożowe są w przeliczeniu na kilogram zwykle wcale nie takie drogie. Dodatkowo, aby się najeść kot nie potrzebuje dużej ilości karmy, więc zjada jej mniej.

Sama oszczędność!

Kupujmy więc karmy bez zboża, wypełniaczy, z dużą zawartością mięsa. Zwracajmy uwagę na zawartość witamin i składników odżywczych.

2. Najlepsze dla kota jest chude mięso

Wbrew pozorom koty potrzebują w swojej diecie tłuszczu i od niego nie tyją. Tycie u kotów wynika ze zbyt dużej ilości węglowodanów, a te trafiają w postaci zbóż.

Tak więc karmmy koty mięsem z tłuszczem – tłuszcz ten jest źródłem energii, a także niezbędnych witamin i pierwiastków. Tłuszcze w diecie stanowią także niezbędny czynnik umożliwiający wchłanianie witamin A, D, E i K, gdyż witaminy te nie posiadają zdolności rozpuszczania się w wodzie. Dodatkowo tłuszcze są pomocne w ochronie narządów wewnętrznych, ponieważ ich odpowiednia warstwa okalająca narząd utrzymuje je we właściwym miejscu i ogranicza ryzyko uszkodzeń. Dzięki tłuszczom kot jest w stanie utrzymać stałą ciepłotę ciała, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym.

3. Jak żywić kota? Zdać się na jego instynkt

Nie do końca tak jest, że kot wie, co je. Są bowiem rośliny trujące dla kota i niestety nie będzie ich unikał. Tu nie zadziała koci instynkt.

Również musimy zwracać uwagę na niektóre produkty spożywcze: smażoną cebulę, winogrona, czekolada, pieczone mięso z przyprawami, kości z gotowanego kurczaka czy wędzone ryby.

4. Koty muszą pić mleko

O piciu mleka przez koty pisałam Wam już wcześniej TUTAJ.

Nasze koty w hodowli właśnie “dorobiły się” kociej fontanny 🙂 Niebawem Wam o tym opowiemy 🙂

6. Sucha karma czyści kocie zęby

Wbrew powszechnej opinii, chrupki karmy nie są w stanie oczyścić kocich zębów z osadu. W teorii byłoby to możliwe, gdyby kot wystarczająco długo gryzł chrupki. W praktyce koty czasem przegryzają chrupki, ale częściej połykają je w całości, nawet te o sporych rozmiarach. Skuteczniej wyczyści kocie zęby surowe mięso – warto od czasu do czasu podawać mruczkowi pasma surowego mięska do gryzienia. Osad można też usunąć  regularnie myjąc kocie ząbki. Gdy osad zamieni się w kamień, usunie go tylko lekarz weterynarii.

7. Kot sam potrafi regulować ilość zjadanego pożywienia

Sucha karma jest zbyt krucha, by naruszyć twardą strukturę kamienia nazębnego u kota.

Kot aby pogryźć chrupki rusza szczęką góra dół, sucha karma pęka w koronie zębów, a następnie jest połykana przez kota. Co więcej – węglowodany zawarte w suchej karmie tworzą przyjazne środowisko do powstawania kamienia nazębnego.

8. Urozmaicanie diety

Dlaczego więc koty grymaszą? Czasem testujemy nowe karmy. Dajemy coś innego niż zwykle i kot zjada chętnie przez kilka dni, po czym zaczyna grymasić i nie chce jeść zarówno starej jak i nowej karmy.

Nie zmieniajmy karmy za często, chowajmy ją do zabawek itp.

9. Karmienie kota wyłącznie surowym mięsem

Jak wiadomo surowe, niesparzone lub nieprzemrożone mięso może zawierać bakterie. Zawartość jednak tauryny i witamin oraz mikroelementów w takiej diecie będzie dla kota za mała.

Stąd należy odpowiednio dietę suplementować, o czym wspominałam TUTAJ.

10. STANOWCZE NIE dla ludzkiego jedzenia

Podawanie ludzkiego jedzenia jest dla kota szkodliwe. Np. w wędlinach jest sól szkodliwa dla nerek.

Dbajmy więc o koty odpowiednio je odżywiając.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.