Domowe sposoby na problemy z kocimi oczami

 • Reading time:16 mins read

Czy mogę leczyć infekcję oka mojego kota w domu?

Nierzadko zdarza się, że koty i kocięta cierpią na problemy z oczami. Wiele kotów i kociąt łapie “przeziębienie” – inaczej zwane infekcją górnych dróg oddechowych – zwłaszcza jeśli przebywały w schroniskach i poza nimi lub miały kontakt z innymi kotami. Koty są również podatne na owrzodzenia oczu, wirusy ogólnoustrojowe i problemy specyficzne dla rasy, takie jak wiśniowe oko (zwłaszcza rasy kotów brachycefalicznych). Czasami koty po prostu mają alergie, doznają urazu lub dostają zanieczyszczenia do oczu.

W takich warunkach kocie oko może wyglądać na załzawione. Infekcje oczu mogą przypominać różowe oko lub powodować zaczerwienienie, stan zapalny, kichanie, ropę wokół nosa i oczu. Przyjrzyjmy się niektórym proponowanym domowym sposobom na problemy z oczami kotów i kociąt, takim jak domowy płyn do płukania oczu i torebki herbaty, a także wypróbowanym i prawdziwym metodom łagodzenia objawów.

Nieleczone infekcje i ślepota

Nieleczone problemy z oczami są nie tylko bolesne dla Twojego kota, ale także narażają go na ryzyko uszkodzenia lub całkowitej utraty wzroku. Jeśli twoje “domowe środki zaradcze” nie będą działać po kilku dniach , udaj się do weterynarza.

Oznaki i objawy infekcji kociego oka

 • Zapalenie oka lub trzeciej powieki
 • Przezroczysta, zielona, żółta lub brązowa wydzielina z nosa
 • Kichanie
 • Czerwone błony śluzowe
 • Pocieranie, swędzenie, mruganie, mrużenie oczu
 • Strupy lub ropa zebrana w pobliżu kanalików łzowych
 • Nadmierna produkcja kropli łez lub suchość oczu
 • Zmiany podobne do opryszczki
 • Letarg, brak apetytu i utrata masy ciała
 • Gorączka

Domowe sposoby na infekcje kociego oka

Podczas gdy poważne sprawy powinny być załatwiane przez weterynarza, drobne podrażnienia – takie jak utknięcie czegoś w oku – można rozwiązać za pomocą ogólnego płukania. Poniższe środki pomogą w przypadku wydzieliny z oczu, zmatowionych oczu, opuchniętych oczu i innych objawów infekcji oka u kotów.

Pozadostępne rozwiązania problemów z kocim okiem

 • L-Lysine: Jest to jeden z najczęściej przepisywanych suplementów w medycynie schroniskowej i działa dobrze u kotów z problemami z oczami związanymi z wirusem opryszczki kotów. Chociaż niektóre źródła obalają przydatność lizyny w kwestiach związanych z opryszczką, wiele anegdotycznych relacji potwierdza skuteczność tego suplementu.
 • Płukanka do oczu kota: Na przykład sól fizjologiczna. Jest to sterylny, niedrażniący roztwór okulistyczny, który może być stosowany do usuwania alergenów i ciał obcych z oka. Komercyjne płyny do płukania oczu dla kotów można kupić online lub w lokalnym sklepie.
 • Płukanie wodą destylowaną: Jest to pomocne, jeśli oczy kota są zaczerwienione lub zaczynają łzawić. Możesz delikatnie przetrzeć oczy kota miękkimi i czystymi wacikami oraz sterylną lub destylowaną wodą. Pamiętaj, aby użyć osobnego wacika do każdego oka, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji.

Jak czyścić oczy kota w domu

Jeśli opiekujesz się kociakiem, niezwykle ważne jest, aby natychmiast zająć się jego problemami z oddychaniem, oczami i wydzieliną z nosa. Możesz delikatnie oczyścić oczy swojego kociaka, nawet jeśli są zmatowione, postępując zgodnie z poniższymi technikami:

Jak czyścić oczy kociąt

 1. Owiń go lekkim kocem lub ręcznikiem do rąk, jeśli są szczególnie mobilne.
 2. Zwilż kilka miękkich wacików w temperaturze pokojowej lub letniej wodzie (nie używaj wody z kranu – kup wodę destylowaną).
 3. Delikatnie wyciśnij waciki, aby uwolnić nadmiar wody.
 4. Przytrzymaj wacik nad okiem kociaka. Nie naciskaj ani nie wywieraj nacisku.
 5. Delikatnie przetrzyj wacik w kierunku sierści kociaka – od kanalika łzowego do oka zewnętrznego.
 6. Powtarzaj to kilka razy dziennie.

Wskazówki, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji

 • Wymieniaj waciki między oczami, aby nie rozprzestrzeniać potencjalnej infekcji.
 • Używaj różnych wacików między rodzeństwem z miotu.
 • Rozważ noszenie rękawiczek między rodzeństwem z miotu.
 • Kocięta są podatne na zimno, dlatego nie mocz pyszczka kociaka wodą.

Nie rozprzestrzeniaj infekcji

Najpierw podawaj leki zdrowemu oku kota, zanim zaczniesz pracować nad podrażnionym okiem. Należy unikać dotykania podrażnionego oka zakraplaczem lub butelką, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia. Myj ręce pomiędzy aplikacjami.

Dlaczego oczy mojego kota są podrażnione?

Nierzadko zdarza się, że koty mają problemy z oczami, ale urazy i problemy z okiem mogą być również poważnie problematyczne, a nawet wymagać operacji. Kocięta, zwłaszcza w dużych miotach lub stresujących środowiskach, takich jak schroniska, są szczególnie podatne na infekcje górnych dróg oddechowych (URI), lepką, ropną wydzielinę i oczy, które są spuchnięte .

Dorosłe koty również mogły zarazić się wirusowym zapaleniem nosa i tchawicy kotów (FVR) przed szczepieniem i wykazywać objawy, takie jak zapalenie spojówek, kichanie i owrzodzenie oczu. Przyjrzyjmy się licznym przyczynom problemów ze wzrokiem.

Najczęstsze przyczyny problemów z kocim okiem

WarunekPrzyczynaObjawyZakażenie
Infekcja górnych dróg oddechowych (URI)Wirusy i bakterieKichanie, kaszel, wyraźna wydzielina, letarg i brak apetytuBezpośredni kontakt z wydzielinami
Zapalenie spojówekWirusy i bakterieZaczerwienienie, obrzęk błon śluzowych, letargBezpośredni kontakt z wydzielinami
SzkodyUrazTkliwy w dotyku, opuchniętyŻaden
Zakażenie opryszczką kotów lub wirusowe zapalenie nosa i tchawicy kotówHerpeswirus kotów 1Kaszel, kichanie, wydzielina, gorączka, zapalenie spojówek i owrzodzenie rogówkiBezpośredni kontakt z wydzielinami; można zapobiec dzięki wczesnemu szczepieniu
Wiśniowe okoOsłabienie otaczającej tkanki; czasami łączony z rasami perskimi i birmańskimiObrzęk, podrażnienie, zaczerwienienie oczu, wypadanieŻaden
Chlamydioza kotówBakteria Chlamydia psittaciŁzawienie oczu, łzawienie z nosa, trudności w oddychaniuBezpośredni kontakt z wydzielinami
Wrzody rogówkiOparzenie chemiczne, skaleczenie, otarcie, alergieNadmierne mrużenie oczu i łzawienieBrak wrzodów opryszczkowych LUB
Zakażenie kaliciwirusem kotów (FCV) lub “kocią grypą”WirusURI, kulawizna, zapalenie dziąseł, zapalenie płuc; można zaszczepić przeciwkoBezpośredni kontakt z wydzielinami
AlergenyŚrodowiskowe lub dietetyczneZaczerwienienie oczu; mogą towarzyszyć problemy trawienne i skórneŻaden
Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP)Narażenie na koronawirusa kotów i mutacja chorobyŁzawienie oczu, kichanie, gorączka, wzdęty brzuchInny __________
Zapalenie rogówki i spojówki (KCS) lub zespół suchego okaAutoimmunologiczne; Efekt uboczny lekówZaczerwienienie, suchośćŻaden
EntropiaMechaniczny; skrobanie rzęs do wewnętrznej strony okaZaczerwienienie, suchość, mruganieŻaden

A co z ziołowymi środkami na infekcje kocich oczu?

Niestety, przeczytasz wiele informacji na temat domowych sposobów na infekcje kocich oczu. Infekcje oczu to nie żarty. Trwałe uszkodzenie i utrata wzroku mogą wystąpić, jeśli leczenie jest opóźnione. Ponadto może rozwinąć się tkanka bliznowata i zatkać kanaliki łzowe lub bliznowate błony śluzowe. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania.

Jeśli niektóre z tych środków zostały niewłaściwie zastosowane i są niezwykle niebezpieczne. W rzadkich przypadkach, gdy taki środek jest zalecany, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. NIE WOLNO używać poniższych, chyba że zalecono inaczej:

 • Ocet jabłkowy (ACV): Ocet jabłkowy może powodować poważne oparzenia chemiczne rogówki. Jeśli ocet wniknie głębiej do oka, może spowodować zaćmę i jaskrę. Nie używaj ACV na oku kota!
 • Miód Manuka: Miód Manuka jest czasami używany do opatrywania ran w weterynarii przez lekarza weterynarii, ale nie jest zalecanym lekarstwem na kocie oczy. Miód jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej od wielu lat w infekcjach oczu, ale jest to lekarstwo, które będziesz chciał pominąć.
 • Srebro koloidalne: Srebro koloidalne to antybakteryjna zawiesina na bazie wody z mikroskopijnymi cząsteczkami srebra. Często stosowany w alternatywnej medycynie weterynaryjnej, niektóre źródła mogą zalecać przecieranie oczu kota nierozcieńczonym srebrem koloidalnym i wacikiem. Jeśli twój weterynarz nie zatwierdził tego środka, nie próbuj go.
 • Maści i krople do oczu dla ludzi: Nie próbuj leczyć kota w domu maściami do oczu zawierającymi erytromycynę lub maściami przeznaczonymi do leczenia objawów alergii na oczy u ludzi. Niewłaściwy wybór może spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu.
 • Drożdże piwne: Drożdże piwne, które są sprzedawane specjalnie dla zwierząt domowych, mogą pomóc w zdrowiu oczu, gdy są dostarczane jako suplement doustny ze względu na składnik witaminy B, ale z pewnością nie odwrócą ciężkiej infekcji.

Czy mogę używać zielonej herbaty i herbaty rumiankowej do leczenia infekcji kocich oczu?

Niektóre osoby próbowały domowych środków zaradczych, używając herbaty rumiankowej lub zielonej herbaty na infekcje oczu, ponieważ herbata zawiera katechiny. Chociaż katechiny mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk i podrażnienie u ludzi, tych środków nie należy stosować u kotów.

Domowy środek z torebkami herbaty ziołowej stwarza kilka problemów:

 • Brak gwarancji sterylności
 • Mogą pozostać niewykrywalne zanieczyszczenia, które mogą pogorszyć stan oczu lub utknąć w oku kota
 • Brak gwarancji jakości (bielone torebki herbaty lub pestycydy)
 • Brak gwarancji skuteczności wykraczającej poza anegdotyczne
 • Nie pomoże w przypadku wirusów

Uwaga na temat domowego przemywania oczu

Chociaż w Internecie możesz natknąć się na domowe przepisy lub domowy płyn do płukania oczu dla swojego kota, najlepiej pominąć te przepisy i skorzystać z płynu do płukania oczu, który jest specjalnie opracowany dla kotów i zatwierdzony przez weterynarza, takiego jak te sprzedawane online lub w sklepach.

Większość sterylnych roztworów soli fizjologicznej będzie miała szczegółowe instrukcje dotyczące odpowiednich instrukcji. Ważne jest, aby uważnie ich przestrzegać. Niektóre mogą wymagać jedynie użycia kropli, podczas gdy inne mogą zalecać spłukanie ich delikatnym płynem do płukania oczu. Płyny do płukania oczu powinny być zawsze sterylne – stąd określenie “sterylna sól fizjologiczna”.

Jakie leki leczą infekcje oczu u kotów?

To zależy od diagnozy. Chlamydia i mykoplazma to dwa powszechne rodzaje bakterii, które mogą powodować infekcje oczu u kotów, ale problemy z oczami mogą wynikać z innych problemów, takich jak wrzody, wiśniowe oko, niedrożność kanalików łzowych, ciało obce itp. Lekarz weterynarii może przepisać lub zalecić stosowanie niektórych z następujących maści lub kropli do oczu w domu u kota:

Terramycyna Maść okulistyczna

Zawiera oksytetracyklinę i polimyksynę B i jest specjalnie stosowany w przypadku problemów takich jak różowe oko, owrzodzenia rogówki i zapalenie spojówek. Maść ta jest zwykle podawana do oka 2-4 razy w ciągu dnia.

Neomycyna-polimyksyna B Siarczany-Bacytracyna Okulistyczny

Ta maść zawiera bacytracyny, neomycynę i polimyksynę B, które hamują namnażanie się bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Ten produkt jest wydawany wyłącznie licencjonowanym weterynarzom.

Vetericyn Plus All Animal Przeciwbakteryjny żel okulistyczny

Ten żel zawiera substancję czynną kwas podchlorawy i może pomóc w pieczeniu, swędzeniu i kłuciu. Nie zaleca się stosowania, jeśli rogówka jest uszkodzona.

 • Uwaga na temat sterydów: Miejscowe kortykosteroidy nie będą przepisywane, jeśli Twój kot ma wrzód rogówki, ponieważ pogorszy to stan oczu i spowolni gojenie.

Jak zapobiegać infekcjom

 • Szczepić kota od najmłodszych lat (zwłaszcza jeśli jest w domu/na zewnątrz)
 • Utrzymuj środowisko domowe na niskim poziomie stresu
 • Zaoferuj swojemu kotu pełnowartościową dietę
 • Rozważ włączenie zatwierdzonych przez weterynarza suplementów wspomagających wzrok
 • Delikatnie pomagaj kotu w podstawowej pielęgnacji (usuwaj maź z oczu i regularnie szczotkuj).
 • Zaoferuj swojemu kotu okno, przez które będzie wyglądał przez naturalne światło słoneczne

Jak zawsze, powinieneś zasięgnąć porady lekarza weterynarii w celu prawidłowego zdiagnozowania problemów z oczami kota. Zapewnienie kotu podstawowych potrzeb to pewny sposób na utrzymanie go w zdrowiu i szczęściu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.