Kot i zachęcenie do drapania

  • Reading time:4 mins read

Czy Twój kotek zawsze drapie meble lub miejsca, które nie są do tego przeznaczone? A może niedługo w Twoim domu zamieszka kot i chciałbyś, by używał pięknego drapaka a nie super stołu, który jest w kuchni lub jeszcze wspanialszej kanapy w salonie?

Przeczytaj poniższe wskazówki.

W naszym domu na stałe mieszka 5 kotów. Co jakiś czas mamy mioty kociąt.

Przyznam, że niektóre koty są urocze. Idealnie korzystają z kuwety i super drapaków, które dla nich kupiliśmy. Mamy jednak koty, które musieliśmy uczyć korzystania z drapaków, musieliśmy pokazać im , jak i gdzie drapać.

5 wskazówek, jak sprawić, by kociak korzystał z ładnego drapaka

  1. Zacznij, gdy są młode

Jest takie powiedzenie “czym skorupka za młodu nasiąknie..”.  Dlatego do kojca, w którym są nasze kociaczki wstawiamy różne drapaczki. Mają możliwość ostrzenia pazurków na drapakach kartonowych (które bardzo lubią) i wspinania się na drapaki sizalowe. Kiedy kociak jest młody łatwo jest go nakłonić do tego, by korzystał z drapaka zamiast mebli. Czasem można podrapać paznokciami lub palcami po słupki, a kociak zacznie sam drapać, bo lubi ten dźwięk. Można tez na górze drapaka umieścić piórko lub inną zabawkę. Chodzi o zainteresowanie ładnym drapakiem. Ty tylko jedna uwaga – zabawki lepiej przyczepiać na sznurku a nie gumce.

  1. Wybierz odpowiedni materiał do drapania kota.

Niektóre koty wolą karton, inne sizal, jeszcze inne plusz. Radzę wypróbować kilka faktur i materiałów, aby zobaczyć, co najbardziej lubią Twoje koty. Nasze bardzo lubią drapaki kartonowe, które traktują również jako legowiska.

Kupując drapak, należy również wziąć pod uwagę wysokość i wytrzymałość. Ponieważ większość kotów lubi się rozciągać, wyższy może być lepszy. Upewnij się, że słupek jest solidny i nie przesuwa się, gdy kot go używa.

  1. Upewnij się, że masz jeden drapak na kota.

Drapanie działa dla nich jako środek odstresowujący i sposób na oznaczenie terytorium przez koty, a także pomaga im czuć się bezpiecznie w domu. Upewnij się, że masz co najmniej jeden słupek na kota, ponieważ jeśli masz tylko jeden drapak, inne koty mogą go nie używać i zamiast tego mogą korzystać z mebli.

Ta zasada w naszym domu akurat się nie do końca sprawdza i drapaki stanowią pewnego rodzaju “skrzynkę na listy”. Gdy jeden kot podejdzie, wyciągnie się i podrapie, zauważam, że za chwilkę przychodzi drugi. Tak, jakby chciał, by to jego zapach był “na wierzchu”.

  1. Umieszczenie drapaka

Konieczne jest umieszczenie drapaka we właściwym miejscu. Słupek należy umieścić w widocznym miejscu, możliwie blisko miejsca, które kot już drapie. Niekiedy sprawdza się miejsce blisko kociej drzemki .

Co ciekawe – w jednym miejscu stał u nas drapak, którego koty praktycznie nie używały.. Obecnie kupiliśmy inny. stanął w tym samym miejscu – bardzo chętnie go używają.

  1. Zachęcaj kota do regularnego drapania określonego miejsca.

Jeśli Twój kot drapie się w nieodpowiednich miejscach, spróbuj zachęcić go do drapania w określonym miejscu. Możesz regularnie pocierać łapy o słupek lub wetrzeć kocimiętkę w drapak, aby przyciągnąć jego uwagę.