Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

 • Reading time:5 mins read

Czy koty są złośliwe?

Nie. Za to wiadomo, że koty to bardzo czyste zwierzęta.

Ważne w ich życiu jest mycie siebie, ważna jest czystość misek z których jedzą i piją, a także zwracają uwagę na czystość posłania.

Zaobserwowano, że koty mają wrodzony odruch zakopywania własnych odchodów. Każde więc odstępstwo od tej normy jest niepokojące. Zadajemy sobie wtedy pytanie: dlaczego on to robi, co się stało?

Bardzo często ludzie myślą, że koty są złośliwe czy wręcz wredne. Ale tak nie jest. Kot nie załatwia się na złość do łóżka swoich właścicieli. Za takim zachowaniem stoi zwykle kilka przyczyn: zdrowotne, behawioralne, psychiczne lub środowiskowe. Często przyczyny te nakładają się na siebie, niektóre wygasają, by potem wybuchnąć ze zdwojoną siłą. W ten jednak sposób kot daje nam znać: COŚ NIE JEST TAK JAK POWINNO.

Choroba
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zdiagnozować jest choroba. Kot może cierpieć na problemy układu pokarmowego lub moczowego. Mogą to być: zapalenie pęcherza, nerek, biegunka czy zwyrodnienie stawów.

Ból związany z siusianiem może powodować, że kot unika kuwety. Kot może też cierpieć na cukrzycę.  Wszystkie szczegóły są ważne i trzeba zwrócić uwagę na zachowanie kota i okoliczności: czy miauczy, czy napina się, czy rozluźnia się? Te wszystkie informacje pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę i poprowadzić skuteczne i szybkie leczenie.

Znaczenie
Musimy także wykluczyć znaczenie terenu moczem od załatwiania się poza kuwetą. Znaczenie terenu może występować również w przypadku kocic, wtedy oznacza to zbliżającą się ruję, kocury zaś podkreślają swoją obecność.

Znaczenie następuje zwykle na powierzchniach pionowych, małą ilością moczu o bardzo intensywnej woni. Zwyczajne siusianie jest na normalnych powierzchniach, zwykłą, dużą ilością moczu.

Kuweta 
Aby zbadać  problemy z załatwianiem się poza kuwetą trzeba także zając się kuwetą jako przedmiotem.

 • Zbyt mała kuweta – załatwiając swoje potrzeby, kot powinien mieć możliwość wykonania obrotów w swobodny sposób. Kupując kuwetę dla małego kotka, pamiętajmy, że kuweta nie urośnie razem z nim. Kuweta z rantem jest zawsze mniejsza, niż się wydaje, ponieważ kołnierz (rant) ogranicza ruchy kota.
 • Niewłaściwy typ kuwety – nie każdy kot chętnie korzysta z kuwety zamkniętej. Silna koncentracja zapachów i klaustrofobiczna przestrzeń sprawiają, że kot czuje się zagrożony. Staremu kotu nie będzie natomiast odpowiadać wysoka kuwety, do której trzeba wskoczyć.
 • Brudna lub źle myta kuweta – koty konsekwentnie będą omijać kuwetę nie sprzątaną i nie mytą regularnie.
 • Nieodpowiednie ustawienie kuwety – dobrze, gdy kuweta stoi w zacisznym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp. Kot ma wręcz obsesyjną potrzebę bezpieczeństwa, kiedy z niej korzysta. Nie lubi też zbytniej bliskości z miejscem, gdzie je.
 • Zbyt mała liczba kuwet – podstawowa zasada mówi, że ilość kuwet w domu = liczba kotów + 1.
 • Niewłaściwy żwirek (lub inny wypełniacz) – nie ma złotej recepty na typ żwirku, najlepiej jednak, jeśli przypomina warunki naturalne, nie pyli, nie ma ostrych brzegów i nie jest zbytnio perfumowany. Powinien dobrze się zbrylać i wchłaniać wilgoć.
 • Zbyt dużo lub za mało żwirku w kuwecie – duża ilość powoduje pewną utratę równowagi, a co za tym idzie pewności siebie, kot musi się nieźle namachać, żeby przekopać tak ogromną ilość wkładu. Mała ilość żwirku to dyskomfort, ponieważ nie da się wykopać odpowiednio głębokiego dołka, a trzeba jeszcze całość zakopać. Optymalnie grubość wkładu to około 4-5 cm, zależnie od wypełniacza.
 • Wspomagacze zapachowe do żwirku – nie używajmy perfum, odświeżaczy powietrza czy pochłaniaczy przykrych zapachów, bo możemy bardzo skutecznie zniechęcić kota do jego kuwety

 

Stres 

Stres może być również powodem załatwiania się kota poza kuwetą.  Najczęstsze powody stresu to:

 • Przeprowadzka
 • Ktoś w domu przybył albo odszedł – mogą to być narodziny dziecka, zakup kolejnego kota, ale też rozstanie z ulubionym domownikiem lub też innym kotem, który był „najbliższą rodziną”. To są sytuacje niezwykle stresogenne. Należy wówczas poświęcić kotu dużo czułości i uwagi.
 • Przemeblowanie lub przeniesienie kuwety w inne miejsce
 • Nagłe zaniedbanie kota – niepoświęcanie kotu należytej uwagi i czasu może być spowodowane nadmiarem pracy, częstymi dłuższymi wyjazdami i późnymi powrotami do domu. Kot czuje się zagubiony i opuszczony. Załatwia się wtedy najczęściej do łóżka, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela.
 • Gwałtowna zmiana diety – może spowodować silny stres, dlatego wszelkie zmiany żywieniowe dobrze jest wprowadzać stopniowo.
 • Zapach innego kota przyniesiony na butach i ubraniu – po przyjściu do domu buty chowajmy zawsze w niedostępne dla kota miejsce.
 • Nieporozumienia między kotami – przy większej liczbie kotów należy bacznie obserwować ich zachowania i wzajemne relacje. Interweniujmy jednak tylko w ekstremalnych sytuacjach.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.