Nowy kot – nowy dom

  • Reading time:9 mins read

Wiele osób mówiło nam, że nasza strona powoli staje się takim małym kompendium wiedzy dla właścicieli kotów.

Nie jesteśmy ekspertami, stale staramy się jednak poszerzać swoją wiedzę i dzielić tym, co sami wiemy lub tym, co wypracowaliśmy w naszej kociej rodzinie.

Dziś opowiemy Wam o pierwszych 24 godzinach kota w nowym domu.

Te pierwsze 24 godziny to chyba najbardziej stresujące momenty dla kota – nowe zapachy, nowe miejsce, nowi ludzie… Sami wiecie jak to jest, nie każdy umie się dopasować.  Dlatego tym ważniejsze jest zapewnienie kotu bezpiecznego miejsca, a także staranne przygotowanie się na wprowadzenie kota do domu, co pomoże znacznie zmniejszyć poziom lęku.

 

Podróż do domu

Koty zazwyczaj nie są świetnymi podróżnikami . Tak więc aby zminimalizować stres związany z podróżą należy upewnić się, że kot podróżuje w wygodnym, dobrze wykonanym i dobrze wentylowanym transporterze. Podróż do domu powinna być jak najspokojniejsza i jak najbardziej płynna, nie zabieraj ze sobą psa i, jeśli to możliwe, zostawiaj w domu hałaśliwe i podekscytowane dzieci.

Nie karm kota podczas podróży; jeśli kot jest zestresowany, może to spowodować wymioty.

 

Pierwsze kilka godzin – zapewnienie bezpiecznej, cichej i bezpiecznej przestrzeni

Nie powinieneś zalewać swojego kota zbyt wieloma nowymi i stymulującymi doświadczeniami, kiedy po raz pierwszy dotrze do domu. Najlepiej by było, gdyby przez pierwszy dzień kot mógł przebywać w jednym, cichym pokoju.

Upewnij się, że na początku nie wpuszczasz żadnych innych zwierząt do tego pomieszczenia. Pomieszczenie powinno być spokojne i przytulne, a twój kot powinien być w stanie ukryć się, jeśli chce. Oczywiście zapewnij dostęp do kuwety, jedzenia i świeżej wody.

Umieść transporter w pokoju, a następnie pozostaw kota, aby wyszedł, gdy będzie gotowy. Próba wymuszenia interakcji z kotem, gdy jest bardzo zestresowany, może utrudnić przyszłe kontakty.

Po kilku godzinach – wprowadzenie żywności

Lepiej jest wprowadzić pokarm po tym, jak Twój kot spędził już przynajmniej kilka godzin w nowym domu. Jeśli podasz kotu jedzenie na samym początku, może to spowodować wymioty lub zwiększyć ryzyko biegunki.

Może być tak, że kot nie będzie jadł przez dzień lub dwa. Mieliśmy takie głosy z nowych domków. Oznacza to po prostu większy stres u kota. Ale jeśli kot dalej nie zjada – odwiedź weterynarza – być może potrzebna będzie pomoc.

 

Po pół dnia – staranne wprowadzenie do szerszej rodziny

Najlepiej, aby kot miał kilka godzin spokojnego czasu na dostosowanie się do nowego otoczenia. Jeśli w tym momencie chcesz zaoferować im towarzystwo, rób to stopniowo i spokojnie.

Dobrym pomysłem jest zacząć spędzać czas w pokoju gdzie jest kot, po prostu czytając książkę lub oglądając cichy program telewizyjny. Pozwoli to kotu przyzwyczaić się do twojego towarzystwa bez stresu.
Jeśli kot wejdzie do kryjówki po Twoim wejściu do pokoju, nie zmuszaj go kontaktu. Niech wyjdzie, gdy będzie gotowy Możesz nagrodzić go smakołykami, jeśli się do Ciebie zbliży, aby zbudować pozytywne relacje.

Jeśli masz dzieci, upewnij się, że rozumieją, aby nie ganiać ani nie denerwować kota. Upewnij się też, że dzieci wchodzą na początku w interakcję tylko wtedy, gdy kot zbliży się do nich w poszukiwaniu uwagi.

Po 12 godzinach – wprowadzanie zabawek

Jeśli Twój kot zaczyna dobrowolnie wchodzić w interakcje z członkami rodziny, możesz chcieć wprowadzić jakieś zabawki, aby sprawdzić, czy chciałby wziąć udział w zabawie.

Jeśli to nie zda egzaminu – spróbuj wprowadzić zabawki za kilka dni.

Czego nie robić w ciągu pierwszych 24 godzin

Niektóre rzeczy najlepiej pozostawić, dopóki Twój kot nie będzie miał szans na relaks w bezpośrednim otoczeniu. Jeśli zostaną wprowadzone zbyt szybko, może to powodować dodatkowy stres, a złe pierwsze doświadczenia mogą utrudnić aklimatyzację kota w nowym domku.

Przedstawienie innym zwierzętami domowymi

Koty są naturalnie terytorialne, a zapoznanie się z innymi kotami nie powinno odbywać się natychmiast. Czasami może to nawet zając całe tygodnie lub miesiące.

W pierwszych dniach najlepiej trzymać je osobno, zanim zacznie stopniowe wzajemne oswajanie zwierząt.

Oswajanie z psami powinno być również stopniowe, a początkowe spotkania będą łatwiejsze do opanowania, jeśli Twój pies jest na smyczy. Upewnij się, że twój kot ma łatwą drogę ucieczki, jeśli nie będzie się czuł komfortowo. 

Jeśli masz mniejsze zwierzaki, musisz je chronić i być może będziesz musiał rozważyć, czy twój kot ma dostęp do pokoju, w którym się znajdują. Ptaki i gryzonie są naturalną ofiarą dla twojego kota, tak więc może to powodować nadmierne pobudzenie a także być źródłem stresu dla małego zwierzaka, gdy kot jest w jego obecności.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.