Kocurek czy kotka?

  • Reading time:3 mins read

Idealny czas na zakup kota i uczynienie go częścią rodziny. I pojawiają się pytania: czy wziąć żywego kocurka, czy uroczą kotkę.

Jeśli chodzi o temperament, przyzwyczajenia i zachowanie w stosunku do kociąt zarówno kocurki jak  i kotki są różne.

Różnice między kotem a kotką

Zazwyczaj samce są znacznie bardziej przytulne, zwłaszcza po sterylizacji / kastracji, podczas gdy samice są bardziej niezależne lub przyjmujące obronną pozycję ze względu na swoją matczyną naturę. W rzeczywistości samice chroniące własne potomstwo zwykle obawiają się obcych.

W przypadku zwierząt nie wysterylizowanych prawdziwą różnicę między kotem i kotką można zauważyć w okresie godowym. Kocur ma tendencję do ucieczki z domu, zwłaszcza w nocy, często uciekając nawet na kilka dni. Oczywiście takie zachowanie zagraża jego zdrowiu i życiu. Często wraca poobijany z nocnych wypadów po kilku bójkach z innymi kotami.

W czasie rui kotka rzadko ucieka z domu, ale staje się bardzo niespokojna i nadpobudliwa, by przyciągnąć do siebie kocura.

W przypadku wysterylizowanych kotów różnica między kocurem a kotką jest prawie zerowa. Płeć to tylko jeden z aspektów, który może wpływać na osobowość kota, a inne czynniki często mają większe znaczenie. Temperament jest bardziej zdeterminowany rasą niż płcią. Jak wiadomo, istnieją rasy bardziej czułe i spokojne. Do takich należą na przykład koty egzotyczne i perskie.

Współżycie między kocurami i kotkami

Często zdarza się, że mamy w rodzinie już kota i planujemy wziąć nowego, do towarzystwa. Wtedy należy przede wszystkim rozważyć charakter zwierzaka, a nie jego płeć.

Jeśli nasz kot jest nieśmiały, ciężko zniesie przybycie kota dominującego i odwrotnie. Ważny jest również rozmiar i wiek. Dwa koty tej samej wielkości zwykle bardziej się akceptują. Podobnie łatwiej zaakceptują się koty w tym samym wieku. Starszy kot nie lubi, gdy jego przestrzeń jest zajęta przez młodego i żywiołowego kota.

Jeśli chodzi o płeć, oto kilka wskazówek:

  • dwa nie wysterylizowane kociaki będą walczyć o dominację nad terytorium
  •  dwie kotki ogólnie dobrze się dogadują

Ale… Prawdopodobnie nie ma żadnej różnicy

Szukając dla Was informacji o osobowości kocurów i kotek znaleźliśmy jednak informację, że prawdopodobnie nie ma prawdziwej różnicy osobowości między kocurami i kotkami .