Etyka w hodowli kotów

 • Reading time:11 mins read

Jak znaleźć etycznych hodowców kotów

Udzielenie przydatnych ogólnych porad na temat wielu aspektów kupowania kociaka może być trudne.

Za każdym razem jednak, gdy patrzę na oferowane kocięta zastanawiam się nad etyką i moralnością hodowców. Ich praktykami hodowlanymi, kryteriami selekcji rodziców kociąt, a także czymś, co z jednych czyni z każdego z nich naprawdę dobrych hodowców, a z innych “producentów kociąt”.

Niestety w internecie jest nadmiar informacji, które trzeba umieć przefiltrować, by dotrzeć do sedna tego, czego szukamy.

Co robi hodowca ze swoimi kotami

No właśnie. To dobre pytanie. Bo nie chodzi tu tylko o “robienie” kociąt. Hodowca bowiem jest częścią społeczności miłośników kotów, hobbystów i profesjonalistów, którzy konkurują między sobą lub wykonują pewne usługi dla kotów lub powiązane z kotami. Ich koty są oglądane i oceniane przez innych ekspertów, a uzyskane różne tytuły świadczą o wykonanej pracy.

Hodowca mając w głowie idealnego przedstawiciela rasy, która hoduje, pracuje nad wyhodowaniem kotów najbardziej zbliżonych do wzorca. Oczywiście mówię tu o celu etycznych hodowców, którzy próbują zbliżyć się do perfekcji tak blisko, jak tylko jest to możliwe. Naszym bowiem pragnieniem jest kontynuacja ulepszania z pokolenia na pokolenie i osiąganie szczytu doskonałości znanego jako standard. To właśnie oznacza „ulepszenie rasy”.

Wróćmy teraz do protokołu etycznego hodowcy. Jak odpowiedzialni hodowcy radzą sobie z ulepszaniem rasy i jak można rozpoznać, którzy hodowcy są dobrzy? Kiedy zdecydujesz się na konkretną rasę, która Twoim zdaniem będzie pasować do Twojego życia i rodziny, następnym krokiem jest rozpoczęcie dokładnych badań. Dzięki swoim badaniom dowiesz się, czego szukać u kota wybranej przez Ciebie rasy, jakie problemy zdrowotne są szczególnie ważne dla Twojej rasy oraz ogólne praktyki osób zaangażowanych w Twoją rasę.

Hodowca ma do Ciebie tyle samo lub więcej pytań niż Ty do niego

Możesz pomyśleć, że hodowcy są wścibscy. W końcu zadajemy wiele bardzo dziwnych pytań. Ja osobiście przyrównuję te pytania do pytań które przyszli teściowie zadają zięciowi. W końcu przecież i oni nie chcieliby, by ich córka źle trafiła w życiu. My, hodowcy też chcemy, by nasze koty trafiły do jak najlepszych domów.

Niestety często słyszymy “to trudniejsze niż adopcja dziecka!”. Pamiętajcie też, że wkładamy w to, co robimy całe serce i nasz czas. To nasza praca. Oznacza to odbieranie telefonów i odpowiadanie na e-maile w ciągu 30 sekund i bycie uroczym. Uwierzcie – ostatnio odebrałam telefon o 12 w nocy i pani była zdumiona, że nie chcę z nią rozmawiać o kociakach.

Celem numer jeden hodowcy jest, by kociak trafił do super domu. Nie każdemu zależy na “pozbyciu” się kociaków najszybciej i byle gdzie. To także kwestia moralności i etyki.

Dobry hodowca sprawdza referencje

Coraz częściej jest tak, że hodowca chce odwiedzić dom, gdzie będzie jego kot – sprawdza w ten sposób np. siatkę na balkonie (prawda, że to ważne?). My hodowcy lubimy poznać Twój charakter, przyzwyczajenia, doświadczenie jako opiekuna zwierząt. To wszystko rzutuje na naszą decyzję, czy kociak trafi do Ciebie czy nie.

Hodowca też ma referencje

Zadzwoń i zapytaj o referencje hodowcy! Na przykład: „Czy kupiłbyś innego kociaka od tego hodowcy? Dlaczego?”

Zawsze radzę nabywcom kociąt poprosić o referencje. Szczera rozmowa (a nie pisanie gdzieś w internecie) może dużo wnieść i pomóc Ci podjąć decyzję.

Hodowca korzysta z umowy sprzedaży, która chroni dobro kociąt, rasy, Twoje i jego interesy

Przejrzyj umowę. Co obejmuje „gwarancja zdrowia”? Bardzo często umowy wyglądają legalnie, tymczasem nic nie wnoszą i w razie kłopotów – nie miałbyś żądnych praw.

Istnieje 98% prawdopodobieństwa, że ​​umowa jest niejasna, niewykonalna i ogólnie straszna

Porozmawiaj z hodowcą o warunkach umowy, o tym, co gwarantuje hodowca, a także o zobowiązaniach, które podejmujesz. Każdy etyczny hodowca zobowiązuje się do odebrania kociaka, jeśli nie możesz go zatrzymać, często wymagając również, abyś dał prawo pierwokupu, zanim kot zmieni właściciela.

Hodowca mówi więcej o dorosłych kotach, ich osiągnięciach, pochodzeniu jakości niż o kociakach

No właśnie – czy znasz się na rodowodach? Liniach? Kolorach? Pewnie nie. Twój mózg będzie wręcz pulsował, gdy hodowca zacznie snuć opowieść o przodkach o kolorach, które niesie kociak. A Ty chcesz tylko kociaka do tulenia.

Dobrzy hodowcy wykonują odpowiednie testy zdrowotne dla rasy, otwarcie udostępniają dokumentację i mogą uzasadnić swoje decyzje o hodowaniu każdego kota

Nie daj się nabrać na twierdzenia, że ​​kocięta są „przetestowane pod kątem zdrowia” i „zweryfikowane przez DNA”. Więc? Jakie testy zdrowotne? Niektórzy kocięta reklamują je jako „przetestowane pod względem zdrowia”, ponieważ mają świadectwo zdrowia wstemplowane do paszportu! Tak więc nie oznacza to dokładnie NIC!!!!

A co z wynikami? Większość hodowców ras perskich czy egzotycznych bada je wyłącznie na PKD. Wiecie że istnieje jeszcze wiele innych badań, które powinno się robić w naszej rasie?  Czy hodowcy robią badania przed kryciem – choćby badania krwi?

Jeśli hodowca nie przeprowadzi testu zdrowotnego, nie udostępni wyników, nie przekaże Ci dokumentacji, chyba że kupisz kociaka lub wpłacisz kaucję, lub jest w jakikolwiek sposób ostrożny, zrezygnuj z zakupu kota w tej hodowli.

Tu jednak uwaga: większość testów zdrowotnych nie gwarantuje, że Twój kociak nie będzie dotknięty problemem, który bada test. Tylko kilka testów na proste mutacje genetyczne może to ustalić. Jednak dobre wyniki testów zwiększają Twoje szanse na otrzymanie zwierzęcia, które jest wolne od tego problemu – i wspierasz kogoś, kto postępuje zgodnie z najlepszymi praktykami.

Hodowca hoduje jedną rasę kotów

Potrzeba lat, aby stać się ekspertem tylko od jednej rasy kotów; hodowca może posiadać jedną lub więcej ras, ale jest specjalistą tylko w jednej rasie.

Czasem zdarza się jednak, że hodowcy zakładają różne strony internetowe swoich różnych ras. Sprawdź numery telefonów, nazwy firm, imiona i inne słowa kluczowe, które możesz zebrać, aby znaleźć oznaki, że hodowca ma wiele stron internetowych dla różnych ras kotów. Ukrywanie tych równoległych stron internetowych to znak, że jest coś do ukrycia.

Hodowca kryje kotki tylko raz w roku i kryte są tylko dojrzałe kotki

Zwróć uwagę, czy w hodowli tylko dorosłe kotki mają kocięta. Oznacza to, że kotka ma co najmniej rok. W wyjątkowych przypadkach może być młodsza (zapytaj jeśli doszło do takiej sytuacji – hodowca powinien jasno wyjaśnić). Jeśli hodowca nie chce odpowiedzieć, zrezygnuj z zakupu kociaka w tej hodowli.

Zachęcamy by odwiedzić hodowlę

Najlepiej odwiedzić hodowlę przed odbiorem kociaka. Nawet jeszcze przed urodzeniem lub planowaniem kociąt.

Jeśli hodowca zaproponuje, że spotka się z Tobą gdzieś poza hodowlą „aby zaoszczędzić Ci czasu na jazdę” lub że dostarczy Ci kociaka, postępuj z dużą ostrożnością. Czasami te oferty są szczere; powiedzmy, że hodowca i tak jedzie na wystawę w Twojej okolicy. Powiedz jej, że wolisz przyjechać i poznać matkę kociaka i obejrzeć inne koty. Jeśli hodowca ma z tym problem – zrezygnuj z zakupu kota w tej hodowli.

Jeśli odwiedzisz dom hodowcy, a kocięta lub dorosłe koty są brudne, stłoczone, śmierdzące, odizolowane, w klatkach, przerażone, bojaźliwe lub w jakikolwiek sposób zachowujące się inaczej niż powinny – zrezygnuj.

Jeśli nie ma obecnych dorosłych kotów – zrezygnuj z zakupu kociaka.

Jeśli masz wrażenie, że hodowla to źródło utrzymania – zrezygnuj

Możesz być pewien, że właściciele kotów robią kompromisy w kwestii ich dobrostanu: jaką markę karmy dla kotów kupić, czy ten kociak naprawdę potrzebuje wizyty u weterynarza?

Etyczny hodowca, świetny hodowca, nie tylko przyjmuje z powrotem swoje kocięta w każdym wieku, z jakiegokolwiek powodu, wspiera ratowanie rasy i inne sprawy związane z dobrostanem zwierząt. Jego działania są różne, nie obejmują tylko hodowli, a są związane z rasą.

Zapamiętaj protokół etyczny hodowcy

 • Głównym pragnieniem etycznego hodowcy jest ulepszanie rasy. Hodują z miłości do kotów i dlatego, że chcą, aby rasa rozkwitła w przyszłości. Oznacza to, że hodują tylko te koty, które mają cechy wartościowe dla rasy, aby przekazać je potomstwu. Każde pokolenie powinno być co najmniej tak dobre, jak poprzednie, a najlepiej byłoby, gdyby było lepsze.
 • Etyczny hodowca dokładnie sprawdza wszystkie stada hodowlane pod kątem problemów zdrowotnych i ma dowód braku problemów z uznanych rejestrów zdrowia. Obawy zdrowotne różnią się w zależności od rasy, dlatego zalecane testy zdrowotne będą się różnić (dlatego niezwykle ważne jest, aby potencjalny nabywca był świadomy problemów zdrowotnych związanych z wybraną przez niego rasą, aby wiedział, o jakie testy zdrowotne poprosić o rozmowach z hodowcami).
 • Etyczny hodowca nie hoduje tylko zwierząt domowych. Chociaż prawo średnich zawsze będzie dyktować, że kocięta jakości zwierząt domowych trafiają wielokrotnie do nawet najstaranniej zaplanowanych miotów, celem etycznego hodowcy jest wyhodowanie najlepszego możliwego kota. Kocięta „zwierząt domowych” są ogólnie definiowane jako te, którym brakuje pewnych ważnych cech i dlatego nie są dobrymi perspektywami hodowlanymi / wystawowymi, ale byłyby szczęśliwymi, zdrowymi zwierzętami domowymi dla ludzi, którzy szukają tylko towarzystwa.
 • Hodowca etyczny bardzo dokładnie sprawdza potencjalnych nabywców. Zadaje wiele pytań, aby mieć pewność, że ich kociaki trafią tylko do najlepszych domów.
 • Etyczny hodowca zna się na swojej rasie i chętnie i otwarcie odpowie na pytania i obawy dotyczące kotów.
 • Etyczny hodowca nie wspiera się hodowlą kotów. Hodowla nie powinna być biznesem – prowadzona prawidłowo, na hodowli kotówmożna zarobić bardzo mało pieniędzy. Unikaj hodowców, którzy utrzymują się z produkcji kociąt.
 • Pomieszczenia etycznego hodowcy są schludne i czyste. Koty są na bieżąco z szczepieniami, dobrze odżywione i zadbane. Nie ma usprawiedliwienia dla brudnych, chudych lub zaniedbanych kotów. Jeśli te rzeczy są oczywiste, poszukaj kociaka gdzie indziej. Hodowca nigdy nie powinien mieć więcej kotów, niż może fizycznie zadbać.
 • Etyczni hodowcy zazwyczaj mają tylko miot na raz. Uważaj na hodowcę, który ma dużo miotów na raz lub kilka ciężarnych suk.
 • Czas poświęcony na zbadanie rasy, a następnie ostrożny wybór hodowcy, to dobrze spędzony czas.
 • Etyczny hodowca kotów jest członkiem organizacji
 • Etyczny hodowca zapewnia kompletną, dokładną dokumentację zdrowotną dla kociąt, która zawiera wyniki badań genetycznych rodziców
 • Etyczny hodowca zwierząt zapewnia kupującym rodowód z czterech pokoleń
 • Etyczny hodowca zwierząt zatrzymuje kocięta do ukończenia co najmniej 12 tygodni
 • Etyczny hodowca zwierząt zachęca potencjalnych kupujących do odwiedzenia ich domu przed dniem odbioru

Wybierz innego hodowcę, jeśli:

 •  Nie możesz spotkać matki i/lub ojca kociąt
 •  Rodzice warczą, syczą lub wykazują skrajne oznaki strachu przed tobą
 •  Hodowca nie może dostarczyć wyników badań genetycznych
 •  Większość miotu nie wydaje się towarzyska i pewna siebie
 •  Twoje przeczucie mówi, że coś jest nie tak

Etyczny hodowca kotów wykona za Ciebie 60% pracy, jeśli chodzi o zapewnienie zdrowego, dobrze zsocjalizowanego kociaka, który ma wszystkie niezbędne elementy, aby być wspaniałym towarzyszem rodziny.