Pisałam już o pytaniach, które usłyszysz od hodowcy i które Ty, jako przyszły właściciel kota powinieneś zadać hodowcy. Zajrzyj TU, by wrócić do tego tekstu.
Dziś jednak o tym, że należy robić dokładne badania rynku i odwiedzać hodowlę zanim kupi się kotka.
Po pierwsze: CZY NIE JEST TO PSEUDOHODOWLA???
1. Zrób dokładny research na temat wybranej hodowli
Zwróć uwagę na takie rzeczy jak:
- długość istnienia hodowli na rynku
Nie jest to oczywiście wyznacznikiem. Wiele długo istniejących hodowli na rynku osiada na laurach i przestaje dbać zarówno o opinie jak i o dobrostan kotów. Również ich właściciele przestają się dokształcać i ich wiedza pozostaje na poziomie wiedzy sprzed wielu lat.
Nowopowstała hodowla potrafi mieć mniejsze doświadczenie, ale też większy zapał do pracy. Niekiedy również i zapał do nauki, udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach będzie mogła choć częściowo zrekompensować sam brak doświadczenia hodowlanego.
- liczba ras znajdujących się w hodowli
Najlepiej, gdy w hodowli znajduje się jedna rasa lub rasy pokrewne – tak jak w przypadku kotów egzotycznych koty perskie. Jeśli w hodowli znajduje się wiele ras – raczej lepiej zrezygnować. Trudno bowiem starannie opiekować się wieloma rasami równocześnie i poświęcać czas wielu rasom.
- częstotliwość miotów w hodowli
Jedna kotka nie powinna wydawać potomstwa częściej niż 3 razy w ciągu dwóch lat. Jeśli hodowla dba o to i dba o dobrostan kotów – nie rozmnaża kotów częściej.
- opinie o hodowli
Jeśli to możliwe, skontaktuj się z osobami, które kupiły kota w tej hodowli – powiedzą ci, czy są z niej zadowoleni. Istnieją również grupy z wpisami o złych hodowlach, gdzie nabywcy kotów dzielą się informacjami,, że kupili kota czy to chorego, czy też zostali przez sprzedawce oszukani.
Oczywiście takie informacje mogą być tak zwanym czarnym PR, ale należy je wziąć pod uwagę.
2. Osobiście odwiedź wybraną hodowlę*.
*Zaleca się odwiedzenie kilku hodowli przed kupnem kota w celu weryfikacji tego, jak one wyglądają.
Odwiedzając wybraną hodowlę osobiście:
- otrzymasz możliwość sprawdzenia, w jakich warunkach przebywają koty (czy mają przestrzeń, czy pomieszczenie jest czyste itp.)
Każdy nabywca ma do odwiedzenia hodowli pełne prawo. I hodowca powinien się zgodzić na odwiedziny w każdej chwili. Oczywiście tu drobna uwaga: hodowca ma prawo nie wpuścić nabywcy do pokoju, gdzie jest miot kociąt z matką ze względu na ich bezpieczeństwo (gdy kocięta są jeszcze niezaszczepione). Ważne jest, by kocięta nie były odizolowane od matki. Przy okazji zwróć uwagę na wygląd rodziców rodziców wybranego kotka (czy koty nie są wychudzene, zaniedbane lub osowiałe).
- poznasz hodowców
Trzeba zwracać uwagę na rzeczy z pozoru nieistotne i na to, co hodowca mówi. Czy mówi o kotach, czy o rasie i co mówi. Czy chce z siebie zrobić specjalistę, czy chce Wam „wepchnąć” kota na siłę czy też o kotach mówi z miłością. Jako nabywca masz szansę zobaczyć jak koty traktują hodowcę – czy się go boją, czy wręcz przeciwnie.
- będziesz mógł wypytać o wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy
O rozmowie z hodowcą już pisałam. Prawdziwy hodowca nie spławi Cię po 15 minutach rozmowy przez telefon i nie będzie oczekiwał potem przelewu. Hodowca poda numer telefonu, mail i będzie służył pomocą w razie problemów.
Szanujący się hodowca będzie starał się utrzymywać z Tobą kontakt i będzie Cię prosił o wysyłanie co jakiś czas zdjęć podopiecznego.
- zaobserwujesz, jak zachowuje się kociak
Zwróć szczególną uwagę na to, jak wygląda kociak (czy nie jest np. wychudzony) i jak się zachowuje (czy jest osowiały) – ogólnie i względem obcych (czyli ciebie). Obejrzyj też dokładnie jego oczy – w przypadku kotów egzotycznych – mogą łzawić, ale nie być zaczerwienione. Dla własnego spokoju oczywiście możesz zrobić przegląd weterynaryjny.
Polecam też inny artykuł: Pytania do i od hodowcy przed zakupem kota