Pytania do i od hodowcy przed zakupem kota

Każdy z Was zanim zakupi kotka ma prawo zadać wiele pytań nam hodowcom.

Ten artykuł pomoże Wam przygotować się do takiej rozmowy.

IMG_0658-300x200 Pytania do i od hodowcy przed zakupem kota

Dlaczego hodowcy przepytują przyszłych właścicieli kotów?

Nie jest to oczywiście obligatoryjne. Ale pomyślcie sami – nasze kotki traktujemy niejednokrotnie jak nasze dzieci. Stąd bierzemy pod uwagę to, dokąd trafią, jak będzie wyglądać ich przyszły domek. Porównajcie to do wydawania córki za mąż lub wybierania synowej, z tą różnicą, że tu macie wpływ 😉 Chcemy przecież dla naszych kociąt jak najlepiej.

Stąd dobry hodowca nie powinien ograniczyć się wyłącznie do umowy, a powinien również zadać wiele pytań, które zdecydują, że to rzeczywiście wymarzony domek dla jego kociaka.

Nasze kocięta trafiły do takich domów i z prawdziwą przyjemnością dostajemy potem zdjęcia, jak się zadomowiły. To znak, że zaufanie było obustronne i że nowe domki również chcą mieć z nami kontakt i są nam wdzięczne za nowego domownika.

O co hodowca zapyta nabywcę kota?

 1. Dlaczego chce Pan / Pani kota? – To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie. Kiedyś usłyszałam, że świat dzieli się na psiarzy i kociarzy. Decyzja o kocie nie może być podjęta pod urokiem chwili. To decyzja na długie lata. Sami mamy Yvettkę, która ma już 18 lat, tak więc nie jest to decyzja na lat kilka.
 2. Dlaczego wybrali Państwo tę rasę? – podjęcie decyzji o rasie wiąże się z choćby znikomą wiedzą o tym, jakie dany kot będzie miał potrzeby. I nie chodzi o super przygotowanie, od tego jest hodowca, by wspierać przyszłego właściciela.
 3. Kto będzie odpowiedzialny za opiekę nad kotem? – wbrew pozorom kot również wymaga opieki. Taki kot, jak egzotyczny wymaga codziennego czyszczenia oczu, wyczesywania futerka itp. Nie wspominając już o podawaniu jedzenia i czyszczeniu kuwety.
 4. Czy w rodzinie są dzieci? Ile mają lat? Czy są przygotowane na przybycie kotka? – dzieci z reguły kochają małe zwierzęta. Ale małe zwierzę w zabawie potrafi zadrapać, czy nawet delikatnie ugryźć. I dziecko musi wiedzieć, że nie jest to agresja i ewentualnie musi wiedzieć jak reagować na takie sytuacje.
 5. Czy w rodzinie występuje alergia? – ludzie zwykle wiedzą, czy mają alergię, ale liczą że jakoś to będzie. Ale kot to nie zabawka, więc lepiej jednak przemyśleć zakup kotka, a nie robić to kosztem własnego zdrowia.
 6. Jak często jest ktoś w domu? – podobno koty przesypiają większość czasu. Mimo to potrzebują kogoś nie tylko do czyszczenia kuwety i dania jeść. Potrzebują wbrew pozorom towarzystwa, chcą się bawić. I będą źle reagować, gdy będą ciągle zostawiane same i potem nikt nie będzie się z nimi bawił.
 7. Czy są Państwo przygotowani na koszty związane z kotem? – kot to wydatki. Nie tylko koszt żwirku i dobrego jedzenia. To koszt szczepień, okresowych wizyt u weterynarza, koszt drapaka… Ale czasem i koszt leczenia zwierzaka, gdy coś się wydarzy, a czego nie mogliśmy przewidzieć.
 8. Czy mieszkają Państwo daleko? – pozwoli to przygotować kociaka do ewentualnej podróży. Pamiętaj – nie ma nic przyjemnego w podróży z kociakiem, który miauczy. A dla kociaka nie ma nic przyjemnego, gdy się boi i denerwuje!

O co nabywca powinien zapytać hodowcę?

 1. Do jakiego klubu / związku należy? – należny sprawdzić, czy klub / związek ten należny do WCC. Każdy hodowca ma potwierdzenie, że jest członkiem swojego klubu. Zanim kupisz kota – przeczytaj!
 2. Czy koty sa badane na choroby genetyczne? – w przypadku kotów egzotycznych jest to PKD (wielotorbielowatość nerek). Nasza hodowla bada również koty na FELV/ FiV oraz HCM. Regularnie szczepimy koty oraz prowadzimy badania krwi (na życzenie przedstawiamy książeczkę zdrowia matki)
 3. Nalezy dokładnie przeczytać umowę – jak hodowca zachowa się w przypadku choroby kociaka, czy przewiduje zwrot itp.
 4. Czy kociaki będą wykastrowane / wysterylizowane? – nie wszyscy hodowcy kastrują lub wymagają kastracji swoich kociąt, które sprzedawane są “na kolanka”, ale takie działanie to dobry znak
 5. Nalezy dokładnie dowiedzieć się o sposób żywienia – czy kocięta jedzą pokarm suchy, czy mokry, czy jedzą mięso, jakie dostają suplementy (w domu hodowcy sprawdzić czy te suplementy rzeczywiście są! bo wielu hodowców opowiada o właściwym żywieniu, podczas gdy tak nie jest)
 6. Zapytać o kuwetę – rodzaj samej kuwety, rodzaj żwirku. Podczas wizyty u hodowcy zwrócić uwagę na czystość kuwet, zapach. Kuwety mogą być przed Waszą wizytą super wyczyszczone, ale zapach pozostaje i powinien zwrócić Waszą uwagę!!
 7. Zapytać o kocią mamę – ile miała miotów, ile ma lat. Średnio kotka powinna rodzić 3 mioty na 2 lata, by nie było to bardzo obciążające dla niej. I mówi się, że kotka nie powinna rodzić dłużej niż do 5-6 roku życia. W naszej hodowli kotki mają 1 miot na rok, a potem dajemy im odpocząć.
 8. Zapytać o odrobaczanie – jakie preparaty są stosowane w hodowli, jak często?
 9. Zapytać o szczepienia –  tu napisaliśmy jakie szczepienia i w jakim wieku powinno mieć kocię
 10. Gdzie leczone sa koty? – czy koty leczone są w jednej klinice, czy też od przypadku do przypadku.
 11. Obejrzyj kotka dokładnie – czy wygląda na zdrowego? czy nie ma załzawionych oczu? czy biega wesoło, bawi się, a może lezy nieruchomo lub wręcz ucieka na widok obcych?

 

Jeśli przyszły nabywca kota może zobaczyć, gdzie są inne koty hodowcy, ewentualnie porozmawiać z ich nowymi właścicielami – to dobry znak. Oznacza to bowiem, że hodowca prowadzi hodowle przejrzyście, nie ma się czego wstydzić.

Dobry hodowca wyda z kociakiem wyprawkę, w której będzie karma na kilka dni. To najważniejsza część wyprawki, by Twój kot nie miał problemów gastrycznych.

 

To wszystko jest po to, by kot znalazł jak najlepszy dom, zarówno ze strony hodowcy jak i przyszłego nabywcy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.