Jak NIE bawić się z kotem?

  • Reading time:7 mins read

Zabawa z kotem może wydawać się rzeczą oczywistą, ale w rzeczywistości istnieje kilka błędów, które możesz popełnić, które mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, jakim jest zadowolenie kota.

Niektóre błędy mogą nawet przyczynić się do problemów z zachowaniem. Oto kilka typowych błędów, które ludzie popełniają:

Nie używaj rąk jako zabawek

Twoje palce są bardzo fajne jako element zabawy prawda? Do tego zdecydowanie wygodnie jest je wykorzystać, gdy kot jest w pobliżu, a nie masz żadnej zabawki. Naprawdę jednak wysyłasz wiadomość: WLONO GRYŹĆ. I pokazujesz, że gryzienie jest całkowicie akceptowalne. Jeśli kot nauczy się, że gryzienie podczas zabawy jest dozwolone, dowie się, że gryzienie jest akceptowalną i skuteczną formą komunikacji, gdy chce przekazać jakąś wiadomość.

Skojarzenie twojego kota z twoimi rękami czy poruszającymi się palcami powinno polegać tylko na tym, że są one używane do delikatnego głaskania i trzymania. Stąd też nie wysyłaj mieszanych wiadomości na temat gryzienia – nawet jeśli odbywa się to w grze.

To nie jest mecz zapaśniczy

Nie używaj rąk do przygwożdżenia kota lub siłowania się z nim. Oprócz niebezpieczeństwa zranienia, zmienia zabawy na bitwę, w której kot postrzega cię jako przeciwnika. Koty nie przygwożdżają swojej ofiary do ziemi i nie chcą być tak traktowane przez dorosłego człowieka. W tym momencie to nie jest uczciwa gra.

Nie powstrzymuj kota przed odniesieniem sukcesu

Nikt nie lubi grać w grę, jeśli nigdy nie ma szansy na wygraną. Jeśli pomachasz zabawką i trzymasz ją poza zasięgiem kota, to po prostu prowadzi to do frustracji. Czas na zabawę musi być satysfakcjonujący fizycznie I psychicznie. Jeśli twój kot goni, rzuca się, podchodzi, skacze i atakuje zabawkę, ale nigdy nie udaje mu się jej złapać, ponieważ trzymasz ją poza jej zasięgiem, staje się to po prostu fizycznie wyczerpującym ćwiczeniem we frustracji.

Tu powinniśmy wspomnieć przede wszystkim o laserkach, które są bardzo popularne. Kot gania je, ale nie ma psychicznej satysfakcji z tego, że faktycznie schwytał swoją ofiarę. Nawet jeśli uda mu się położyć łapę na lampie, zorientuje się, że pod nią nic nie ma. Koty mają wąsy nadgarstkowe na przednich łapach, które informują, kiedy uda im się schwytać zdobycz i czy ich zdobycz się porusza, czy nie. Złapanie zabawki laserowej? Wielkie nic!

Dobre zabawki czy złe zabawki?

Wiadomo już, że laserki nie są dobrymi zabawkami dla kotów, ale są też inne rodzaje zabawek, które nie nadają się do zabawy z kotami. Obraz kotów bawiących się kłębkami włóczki jest znany prawie każdemu, ale w rzeczywistości włóczka jest niebezpieczną zabawką. Koty mają na języku zadziory skierowane do tyłu, a przedmioty takie jak sznurek lub nitka mogą przykleić się do języka. Ze względu na kierunek zadziorów jedyny kierunek, w którym może iść sznurek, to dół czyli połknięcie go. Może to prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Nawet jeśli kot nie połknie go, istnieje poważne ryzyko uduszenia.

Zabawki interaktywne (typu wędki) są wspaniałe, ale nie należy ich zostawiać po zakończeniu zabawy z kotem. Istnieje bowiem ryzyko uduszenia. Wędka może owinąć się wokół łapy. Wszystkie zabawki interaktywne mają być używane pod Twoim nadzorem, a następnie odkładane do szafki lub szafy pomiędzy sesjami zabaw. Do zabawy w pojedynkę pomiń bezpieczne zabawki, takie jak puszyste myszy, szeleszczące kulki i inne zabawne przedmioty bezpieczne dla kotów.

Kupując zabawki, sprawdź pod kątem bezpieczeństwa, aby upewnić się, że nie ma luźno przyklejonych części, które kot mógłby łatwo oderwać. Usuń z zabawki wszystko, co może stanowić zagrożenie. Dodatkowo podczas zakupów staraj się dopasować zabawkę do osobowości, wielkości i zdolności Twojego kota. Nieśmiały lub przestraszony kot może preferować zabawkę, która wydaje się mniej groźna i nie wydaje żadnego hałasu. Częstym błędem, który popełniają niektórzy właściciele, jest kupowanie zbyt dużej zabawki lub takiej, która faktycznie wygląda jak zagrożenie dla kota. Podczas polowania koty wybierają zdobycz mniejszą i łatwą do schwytania. Jeśli zabawka jest zbyt duża lub onieśmielająca, staje się bardziej przeciwnikiem.

Niektórzy właściciele rezygnują z zabaw, ponieważ kot nie wydaje się być zainteresowany dokonanymi zakupami. Być może będziesz musiał przeprowadzić małe testy zabawek, aby znaleźć zabawki, które Twój kot lubi najbardziej. Niektóre koty lubią miękkie zabawki, które po ugryzieniu wydają się bardziej realistyczne, podczas gdy inne koty wolą zabawki twarde, które można łatwiej toczyć łapkami. Poświęć trochę czasu na obserwację, jak bawi się Twój kot oraz jakie rodzaje tekstur i rozmiary obiektów są dla niego najbardziej atrakcyjne.

Nie machaj zabawką w twarz kota

Żadna ofiara przy zdrowych zmysłach nie podeszłaby do kota i dobrowolnie ofiarowałaby się jako obiad.

Chęć polowania wyzwalana jest przez ruchy przedmiotów, które poruszają się w poprzek lub z dala od kota pola widzenia. Ruch zbliżający się do niego jest mylący i może doprowadzić kota do defensywy. Ruch w jego kierunku zamienia zabawkę w przeciwnika.

Nie kończ gry nagle

Wyobraź sobie, że jesteś kotem i świetnie się bawisz, a potem nagle zabawka zostaje wrzucona do szafy i nawet nie zdążyłeś jej uchwycić, albo twój poziom energii dopiero zaczyna się rozkręcać. Bez względu na to, ile czasu planujesz poświęcić na zabawę, skróć akcję pod koniec gry, aby kot mógł znów się zrelaksować i poczuć, jakby z powodzeniem wykonał swoją pracę. Pomyśl o tym jako o wyciszeniu po ćwiczeniach.

Jak radzić sobie z agresywnym zachowaniem u kota.

Upewnij się, że Twój kot ma wzbogacające środowisko , w tym wyznaczone miejsce do drapania, interaktywne zabawki i miejsca do zwiedzania. Pomoże to złagodzić nudę, która może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.

Nie karz swoich kotów, ponieważ może to nasilić ich agresję i negatywnie wpłynąć na relacje z nimi. Zamiast tego użyj pozytywnego wzmocnienia , nagradzając spokojne zachowanie smakołykami. Równie dobrze, jeśli kot zacznie zachowywać się niewłaściwie, możesz również przekierować jego uwagę za pomocą smakołyków lub zabawki.

To tylko kilka sposobów, w jakie można wytrenować koty, aby właściwie się zachowywały, co ostatecznie przyniesie im takie same korzyści, jak Tobie. Zawsze pamiętaj:

  1. Nie pozwól kociakowi bawić się rękoma,
  2. z wystarczającą cierpliwością i życzliwością możesz osiągnąć niesamowite rezultaty ze swoimi czworonożnym przyjacielem— bez względu na to, czy jest kociakiem, czy w pełni dorosłym kotem!