Pielęgnacja i kąpiel kota perskiego i egzotycznego

  • Reading time:7 mins read

Pielęgnacja kota perskiego jest zupełnie inna niż pielęgnacja innych ras kotów. Koty perskie potrzebują codziennej pielęgnacji, przynajmniej jeśli chodzi o czesanie. Stosujemy grzebienie z szerokimi metalowymi zębami, które się nieelektryzują. Nie używamy szczotek, chyba, że ma to na celu nastroszenie sierści kota po usunięciu wszystkich mat.

Pielęgnując kota należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca za uszami pod pachami , w zgięciach łapek , wokół ogona, gdyż tam najszybciej futro się mechaci.

[lwptoc min=”1″ title=”Spis treści”]

Jeśli chodzi o egzotyki – wystarczy przeczesać kota mniej więcej raz w tygodniu, aby usunąć martwy podszerstek. 

Maty

Zanim wykąpiesz kota, wyczesz go bardzo dokładnie. Aby to zrobić, weź szeroko ząbkowany grzebień i delikatnie rozczesz kota. NIE wyciągaj mat. Jeśli natrafisz na matę, delikatnie rozerwij ją palcami. Jeśli wyciągniesz matę grzebieniem, wyciągniesz wszystkie włosy aż do skóry i kot w tym miejscu będzie łysy. W najgorszym przypadku, jeśli maty nie pękną, można użyć narzędzia do dematyzacji lub rozpruwacza (narzędzia używanego przez osoby szyjące). Cokolwiek robisz, proszę nie wyciągaj maty, ponieważ nie tylko zniszczy to sierść, ale także sprawi wiele bólu Twojemu kotu.

W przypadku kotów egzotycznych maty raczej się nie robią. Zależy to jednak od rodzaju sierści. Mamy bowiem taką jedną kotkę, której podszerstek podczas wymiany futerka tak jakby się zatrzymuje i tworzy cos na kształt mat.

Kąpiel

Częstotliwość kąpieli będzie zależeć od futra twojego kota. Kot perski zaczyna wyglądać tłusto, gdy staje się bardziej brudny, a maty szybko się powiększają, jeśli kot nie jest kąpany. Czysta sierść perska nie jest tłusta i nie będzie wyglądać na sypką.

Właściciel może sam wykąpać persa lub zabrać go do profesjonalnego groomera. Jednak rodzaj kąpieli i używane produkty są ważne, więc jeśli zdecydujesz się na korzystanie z groomera, upewnij się, że wiesz, jakie produkty są używane na twoim kotu.

Kąpiel własnoręczna

Dokładnie wyczesz kota przed kąpielą. Nie używaj ostrych nożyczek, ponieważ możesz skaleczyć kota, jeśli się porusza lub skacze. Dodatkowo skóra kota jest bardzo cienka i bardzo łatwo ją skaleczyć. Skóra pod matą może być bardzo delikatna i bolesna, więc bądź delikatny. Jeśli mata zostanie zbyt długo pozostawiona, skóra może ulec zakażeniu. Najlepiej codziennie czesać kota, aby całkowicie uniknąć mat.

W przerwach między kąpielami można stosować specjalny puder. Pomoże on wchłonąć tłuszcz i zmniejszy matowienie.

Przed kąpielą należy przyciąć kotu pazury. Uważaj, aby nie przyciąć ich zbyt krótko. Trzeba też umyć uszy.

Odtłuszczanie kota

Najwygodniej kąpać mi koty w zwykłym zlewie kuchennym – jest na odpowiedniej wysokości i ma dobrą wielkość.

Pierwszym krokiem w prawidłowej kąpieli dla kota jest odtłuszczenie.

Jest kilka produktów, które można stosować, ale ja polecam pastę Goop. Jeśli używasz Goop, nałóż go bezpośrednio na suchą sierść i wmasuj, zwracając uwagę na obszary za uszami i pod pachami, gdzie sierść jest zwykle najbardziej tłusta. Goop jest świetny w tym, że nie tylko odtłuszcza, ale oczyszcza i nawilża (PONOWNIE: muszę to podkreślić: Goop nakłada się na suchą sierść)

Po odtłuszczeniu sierści ważne jest, aby dokładnie spłukać. Jeśli używasz Goop, po nałożeniu na suchą sierść, dodaj niewielką ilość wody i spień kota. Dokładnie spłucz.

Pierwsze płukanie


Po użyciu Goop do odtłuszczenia kota i dokładnym spłukaniu, czas na pierwszy szampon. W przypadku naszych bi-kolorów używamy specjalne szampony dla sierści białej firmy Chris Christensen
do mycia kota przed pierwszym szamponem. Jeśli kot jest innego koloru używam innych szamponów firmy Laser Lites. Nie używaj zbyt dużej ilości szamponu, ponieważ trudno będzie usunąć go z sierści kota. Po odtłuszczeniu sierści dokładnie spłucz.

W przypadku kotów perskich najlepiej napuścić wody i sprawdzić czy sierść “pływa” w wodzie. W ten sposób najlepiej się go płucze, gdyż woda najłatwiej dostaje się pod spód futra.

Drugie płukanie

Ponownie dokładnie spłucz. Ważne jest, aby usunąć z sierści cały szampon i resztki odtłuszczacza.

Drugi szampon

Rodzaj sierści Twojego kota będzie dyktować rodzaj szamponu, którego należy użyć. Jeśli sierść ma tendencję do przesuszenia, użyj szamponu nawilżającego. Jeśli sierść jest naprawdę cienka, można użyć specjalnego szamponu dodającego objętości. Dokładnie umyj kota, używając szamponu, który najlepiej pasuje do sierści Twojego kota.

Trzecie płukanie

Ponownie dokładnie spłucz. Ważne jest, aby usunąć cały szampon z sierści. Jeśli nie spłuczesz całego szamponu, w ciągu kilku dni sierść stanie się brudna i tłusta.

Trzeci szampon

Jeśli chcesz, nadszedł czas, aby użyć szamponu, który jest dostosowany do koloru Twojego. Tu ponownie uzywamy albo szamponu specjalnie dla kota białego albo kota rudego itp.

Czwarte płukanie

Niektórzy hodowcy i wystawcy czasami używają mieszanki wody i octu jabłkowego po tym płukaniu, aby przywrócić naturalne PH kota. Dodaj 2 łyżki octu jabłkowego do około kubka wody, wlej dokładnie przez sierść, a następnie SPŁUCZ sierść ZNOWU ciepłą, czystą wodą.  

Nawilżaj – w razie potrzeby

Przyznam, że to najważniejszy punkt całej pielęgnacji.

Tu niestety trzeba nieco poeksperymentować i posprawdzać, co najlepiej działa na sierść Twojego kota i jakiego potrzebuje środka nawilżającego. Czasem dobrze nałożyć maskę, czasem odzywkę, czasem serum.

W przypadku naszej persicy idealnie sprawdza się odżywka Chris Christensen Thick N Thicker Thickening Conditioner. Ale nakładamy ją naprzemiennie z innymi odżywkami czy maskami. Nasze egzotyki również mają nakładane maski na sierść.

Przed ostatnim płukaniem należy upewnić się, że w oczach kota nie ma szamponu. Przepłucz lub wypłucz oczy zatwierdzoną płukanką do oczu, taką jak Opticlear.

Mycie kociego pyszczka

Umyj twarz kota specjalnym środkiem przeznaczonym do tego. Możesz użyć bardzo miękkiej szczoteczki do zębów dla dziecka, aby delikatnie wyszorować okolice oczu i nosa. Dokładnie spłucz. Upewnij się, że podczas płukania często wycierasz dłonią wodę z oczu i okolic nosa kota, aby woda nie dostała się do nosa kota i nie wywołała u kota wrażenia, że ​​się topi.?.

Płukanie końcowe

Opłucz kota po raz ostatni. Upewnij się, że woda jest czysta i zwróć szczególną uwagę na pachy i brzuch. Jeśli na sierści pozostanie jakikolwiek szampon, sierść będzie szybko wyglądać na brudną. Znowu połóż futerko kota na wodzie. Jeśli pojawią się bąbelki, na sierści nadal znajduje się mydło lub odżywka. Ponownie spłucz.

Wysuszenie

Wycisnąć nadmiar wody z sierści, osuszyć sierść ręcznikiem, osuszyć twarz kota ręcznikiem, a następnie wysuszyć kota suszarką.

Nie trzeba czesać sierści, aż sierść będzie prawie sucha.