Ojej Garfield!

  • Reading time:3 mins read

Często odwiedzający zatrzymują się koło klatki na wystawie, w której dostojnie leży nasz Cardamon i wołają: ojej przecież to jest Garfield!

Inni jednak często pytają czy to jest kot brytyjski. Odpowiadamy wtedy, że to kot egzotyczny. Wtedy wszyscy są zdziwieni “egzotyczny?”

W dzisiejszym intensywnym stylu życia kot stał się popularnym zwierzakiem. Koty dobrze trzyma się w mieszaniach – dobrze sobie tam radzą.

Jeśli chodzi o koty perskie, były bardzo popularne, ale ich czas minął, gdyż wymagają codziennej pielęgnacji, by zachować wspaniały wygląd. Koty najlepiej trzymać w domu i dobrze sobie radzą w mieszkaniu lub domu. Popularność perskiego jest widoczna od wielu lat. Dla zapracowanych ludzi, którzy lubią wygląd kota perskiego, ale nie mają czasu na codzienne czynności pielęgnacyjne, egzotyki są idealnym rozwiązaniem i spełnieniem ich fantazji.

Koty egzotyczne pod prawie każdym względem przypominają koty perskie, z jednym wyjątkiem: sierść mają grubą, gęstą, miękką. To nadaje im wygląd pluszowego misia. Ta cudowna sierść wymaga znacznie mniej czesania niż długi włos kota perskiego i nie będzie matowieć ani plątać. Ze względu na łatwość pielęgnacji koty egzotyczne nazywane są często persami dla leniwych.

Jak to jest żyć z egzotycznym? Czy są jak koty perskie, czy przypominają swoich krótkowłosych przodków? Z biegiem lat, wraz ze zmianą typu i sierści, zmieniała się również osobowość kota egzotycznego. W miarę jak linia przodków kotów egzotycznych stawała się coraz dłuższa, ich temperament coraz bardziej upodabniał się do kota perskiego. I rzeczywiście obecnie , nie ma już dużej różnicy w temperamentach obu ras. Egzotyki mają cichą, ujmującą naturę. Ich głosy są rzadko słyszane.

Kot egzotyczny to idealna rasa, spokojny i lojalny towarzysz. To spokojny kot, któremu niewiele przeszkadza. Ogólnie są niezwykle czułe. Cicho proszą o twoją uwagę, po prostu siedząc przed tobą ze spojrzeniem skupionym na twoich oczach. Wskoczą ci na kolana, aby zwinąć się w kulkę lub wepchnąć mokry nos prosto w twoją twarz. Niektóre koty lubią siedzieć na twoim ramieniu i przytulać cię, kiedy je głaszczesz. Mogą spać z tobą lub nie, ponieważ niektóre koty wolą chłodniejsze miejsca. Kot egzotyczny nie narzuca się domownikom i nie wymaga ciągłej uwagi. Z drugiej jednak strony będzie tak samo zabawny i kochający zabawę jak inne rasy.

Egzotyki dojrzewają później niż większość innych ras.

Kocięta egzotyczne wykazują ten sam poziom aktywności, co kocięta perskie. Niektórzy hodowcy twierdzą, że kocięta egzotyczne robią wszystko najpierw: otwierają oczy, wychodzą z kojca, zaczynają jeść itd. Dorosłe kocięta egzotyczne cieszą się prostymi przyjemnościami, takimi jak oglądanie kapiącej wody z kranu lub gonienie papierowych piłek po domu.

Charakter kota egzotycznego daje możliwość dopasowania go do twojego trybu życia. Biorąc wszystko pod uwagę, kot egzotyczny jest wspaniałym towarzyszem do każdej rodziny. Koty te są urocze dla oka, spokojne i czyste, czego chcieć więcej dla idealnego zwierzaka.