Chirurgia plastyczna u kotów

  • Reading time:14 mins read

„Operacja nosa”, “implanty piersi” czy “operacja brzucha” dla twojego kota? Brzmi oczywiście niesamowicie, ale jest to możliwe!

Zawsze mówimy po pierwsze: nie ze względów kosmetycznych, aby zdobyć tysiące obserwujących na Instagramie. Takie operacje u zwierząt domowych są wykonywane wyłącznie ze względów medycznych w celu poprawy jakości życia.

HISTORIA CHIRURGII KOSMETYCZNEJ U KOTÓW

Chirurgia plastyczna nie jest nowością w świecie wystawowym. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku pojawiły się wzmianki o tworzeniu kotów rasy Manx poprzez obcinanie ogonów i używaniu barwnika nie tylko w celu zamaskowania niedoskonałości, ale także w celu całkowitej zmiany koloru kota. 

W przeszłości koty o nieokreślonych kolorach można było farbować, aby stworzyć popularne wówczas niebieskie koty. Według wydania magazynu „Nasze koty” z 1900 roku niebieski barwnik wysychał niemal natychmiast, ale nie dawał pożądanego efektu; trzeba go było uzupełnić barwnikiem wczesanym w futro. Pysk kota byłby farbowany za pomocą gąbki. W ciągu godziny właściciel mógł mieć kota niebieskiego, a jeśli zrobił to dobrze, sędziowie nie widzieli różnicy pomiędzy kotem zafarbowanym, a kotem o oryginalnym umaszczeniu. Wykonanie imitacji kota szylkretowego zajęło około trzech godzin, ponieważ barwniki trzeba było nakładać warstwami za pomocą grzebienia.

Koty rasy manx przechodziły bardziej radykalną interwencję. Tylko bezogoniaste Manxy mogą być pokazywane na wystawach; naturalnie bezogonowe Manxy są zatem cenne dla hodowców i wystawców. Koty Manx z ogonem są sprzedawane jako koty na kolanka. Większość kociąt Manx z pełnymi ogonami jest kopiowana (czyli ogon jest przycinany) po urodzeniu (przynajmniej w USA). Kocięta Manx z kikutami ogona mogą być kopiowane z powodów medycznych, a nie estetycznych – częściowe ogony są podatne na bolesne zapalenie stawów i kostnienie w późniejszym życiu. Usunięcie kikuta ogona kociaka zapobiega problemowi; pozostawienie tego na później skutkuje bólami artretycznymi, uraz chirurgiczny i dorosły kot musi przystosować się do bezogoniastości. Koty Manx z obciętymi ogonami nie kwalifikują się do wystaw, ale wśród wystawców często krążą mroczne plotki, że zwycięski okaz mógł nie urodzić się bezogonowy.

Podobnie jak Manx, niektóre amerykańskie bobtaile mają długie ogony, które są chirurgicznie usuwane po urodzeniu. Nie kwalifikują się do wystaw, a sędziowie szukają kotów z naturalnie krótkimi ogonami, które są wyprostowane. 

Inne formy upiększania są całkowicie dopuszczalne, na przykład wyrywanie kilku nieestetycznych, źle zabarwionych włosów z skądinąd idealnej sierści kota, np. dziwnych białych włosów, które szpecą sierść czarnych kotów. Futro wokół skóry nosa kota można wyskubać lub ogolić, aby skóra nosa była lepiej widoczna. Jednak od początku wystaw nie wszyscy wystawcy ograniczają się do tych drobnych interwencji. Krążą pogłoski o kotach jednokolorowych farbowanych farbą do włosów. Jeśli lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę, a wystawcę na to stać, można zmienić kształt uszu i zoperować powieki. Jak dotąd twierdzenia o zmianach kosmetycznych są nieliczne, a niektóre są całkowicie fikcyjne, rozpowszechniane w celu zdyskredytowania niektórych wystawców. Sytuacja może wkrótce się zmienić i jeśli sędziowie nie będą w stanie dostrzec oznak operacji plastycznej, niewiele można zdziałać.

Pod koniec lat 90. twierdzono, że kot perski szynszylowy osiągnął wysokie tytuły wystawowe w USA, mimo że „dobrze wiadomo”, że uszy kota zostały chirurgicznie zmniejszone. W tamtym czasie koty perskie szynszylowe nie były tak skrajnie w typie jak reszta kotów perskich. Zarzuty były szeroko omawiane na listach mailingowych związanych z kotami. Informacje trafiły na strony internetowe przedstawiające zdjęcia uszu kota szynszylowego perskiego (naturalnej wielkości i osadzenia) oraz odnotowujące ślady operacji plastycznych. Linie przerywane na zdjęciach pokazały kształt i ustawienie uszu po operacji plastycznej. Wyrównanie włosów na zewnętrznej części ucha było jednym ze wskaźników operacji – czy były skierowane w stronę końcówki ucha, czy skierowane w stronę, w której końcówka ucha znajdowała się pierwotnie przed zmianą kształtu?

MASKOWANIE NIEDOSKONAŁOŚCI, MASKOWANIE WAD GENETYCZNYCH

Niebezpiecznym aspektem chirurgii plastycznej na ringach wystawowych jest osłabienie ras. Zwierzę z wadą genetyczną może mieć tę wadę chirurgicznie skorygowaną. Zwycięskie zwierzęta, o ile nie są kastratami, są bardzo poszukiwane do hodowli (zwłaszcza samce). Chociaż wydają się idealne, ich doskonałość polega na chirurgicznym połysku i równie dobrze mogą przekazywać niespełniające standardów geny następnemu pokoleniu.

Najbardziej skrajne przypadki ukrycia dotyczą protez jąder. Zwierzę z jednym lub obydwoma niezstąpionymi jądrami nie może wygrywać nagród ani być wykorzystywane do rozmnażania. Chociaż kot z jednym jądrem może być płodny, istnieją dowody na to, że cecha ta może być dziedziczona. Dopasowując takiemu zwierzakowi protezę jądra, aby pasowała do tego, które normalnie zstąpiło, nikt nie musi wiedzieć, że ma potencjalną wadę genetyczną. 

Chirurgicznie można naśladować określone cechy fizyczne: ogony można obcinać lub usuwać; uszy można zmniejszyć, zmienić ich kształt, a nawet zakręcić lub złożyć; powieki można zmienić, aby zmodyfikować kształt oka; teoretycznie depilacja laserowa mogłaby być stosowana do „poprawy” bezwłosych kotów. Białe plamy można zamaskować farbą do włosów. Wady genetyczne, które skutkowałyby dyskwalifikacją, mogą być ukryte. Z przeciętnego egzemplarza można stworzyć doskonały, nagrodzony okaz. Żadnej z tych chirurgicznie wzmocnionych cech nie można przekazać następnemu pokoleniu; jego potomstwo odziedziczy jego ukryte niedoskonałości. Może nawet w ogóle nie mieć genów pożądanych cech! Jeśli tak się stanie, niewinni hodowcy, którzy myśleli, że wiedzą, jakie geny mają w swoich rodach, stwierdzą, że tak naprawdę nie wiedzą, jakie geny noszą ich koty.

Dziesięciolecia starannej hodowli mogą zostać zniweczone, jeśli powszechnie używany reproduktor lub matka okaże się kosmetycznie ulepszoną podróbką. Efekty i nieufność rozejdą się po kociej wyobraźni jak fale w stawie.

LEGALNOŚĆ I AKCEPTACJA

W wielu krajach istnieją przepisy zabraniające „okaleczania” lub przeprowadzania niepotrzebnych procedur na zwierzętach. Podobnie jak usuwanie wilczych pazurów i obcinanie ogonów w USA i Wielkiej Brytanii oraz przycinanie uszu w USA, chirurgia plastyczna istnieje obecnie w szarej strefie, która nie jest obecnie klasyfikowana jako „okaleczanie” i dlatego może być legalna. Przycinanie uszu jest zakazane w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest to okaleczenie, które sprawia, że ​​pies wygląda groźnie, ale wbrew legendom nie poprawia jego słuchu ani nie zmniejsza infekcji uszu. W Wielkiej Brytanii obcinanie ogonów jest coraz częściej ograniczone tylko do psów pracujących, ale pozostaje legalne, jeśli jest wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Jak to przekłada się ze świata psów na świat kotów? Konserwatywny charakter brytyjskiej kociej fantazji oznacza, że ​​kosmetyczne ulepszenia nie stały się jeszcze problemem w Wielkiej Brytanii. W USA,

Jeśli zostanie uznana za legalną i uznaną za akceptowalną przez właścicieli, chirurgia plastyczna ma ogromne konsekwencje dla zwierząt pokazowych. Nie wszyscy uważają chirurgię plastyczną za oszustwo. Wystawca z wystarczającą ilością pieniędzy, dostępem do chętnego lekarza weterynarii i niewielką moralnością może zapewnić, że jego niedoskonały okaz ma większe szanse na wygraną niż doskonalsze, naturalnie hodowane okazy. Sędziowie na wystawach kotów mogą wkrótce nauczyć się rozpoznawać oznaki zmian chirurgicznych, a zasady wystawiania kotów lub standardy sędziowania mogą wymagać zmiany, aby zakazać kosmetycznych zmian eksponatów.

Jeśli sędziowie wystawowi nie zajmą się chirurgią plastyczną na tak wczesnym etapie i zanim stanie się to przyjętą praktyką, szkody zostaną wyrządzone, a geny z kosmetycznie zmienionych, ale genetycznie niedoskonałych kotów trafią do puli genów, ściągając rasę na dno. przyszłe pokolenia. Jeśli chirurgia kosmetyczna nie zostanie odstraszona na wczesnym etapie, ucierpią na tym przyszłe pokolenia, dla których zabiegi kosmetyczne są (lub przynajmniej powinny być) zabronione. Hodowcy będą musieli ciężko pracować, próbując wyeliminować wady, które zostały chirurgicznie ukryte i wyhodowane z powrotem do ich rodów.

Wystawy kotów powinny dotyczyć hodowli kotów w celu spełnienia ustalonego standardu. Nie powinni zajmować się tym, kogo stać na najlepszego chirurga kosmetycznego dla swoich kotów. Od sędziów i organizatorów wystaw zależy, czy wystawy kotów pozostaną oparte na starannej selektywnej hodowli i nigdy nie zamienią się w wizytówkę chirurga kosmetycznego.

Co operujemy?

Kocięta o płaskiej twarzy

Problem jest powszechny u ras brachycefalicznych (płaskich), takich jak koty perskie, koty himalajskie, angory i brytyjskie krótkowłose. Problem ten często nazywany jest „zgnieciona twarz”.

Koty brachycefaliczne mogą mieć problemy z oddychaniem ze względu na budowę czaszki. W wielu przypadkach kot może mieć wydłużone podniebienie miękkie w tylnej części gardła, co powoduje zwężenie dróg oddechowych lub może mieć mniejszą tchawicę. Zdjęcia rentgenowskie, endoskopowa ocena dróg oddechowych, a nawet tomografia komputerowa pozwolą lekarzowi weterynarii na dokonanie właściwej oceny. O poważnych problemach w oddychaniu świadczą: głośny oddech, chrapanie, częste sapanie, trudności w jedzeniu i przełykaniu, kaszel i krztuszenie oraz niezdolność lub niechęć do aktywności fizycznej.

Operacja nosa — resekcja fałdu skrzydłowego

Operacja „nosa” mająca na celu naprawę zwężonych nozdrzy nazywana jest resekcją fałdu Alar.

Zabieg chirurgiczny jest stosunkowo prosty i polega na wycięciu klina tkanki na zewnątrz nozdrza (fałd skrzydełkowy), a następnie zszyciu tej tkanki z powrotem, dzięki czemu nozdrze jest bardziej otwarte. Zwykle jest to jeden lub dwa wchłanialne szwy, które wypadną w ciągu kilku tygodni. Alternatywną techniką jest po prostu odcięcie tej tkanki, aby nozdrze było bardziej otwarte, ale uważa się, że może to być mniej kosmetyczne.

Usunięcie listwy mlecznej

Usunięcie tkanki gruczołu mlekowego u kotów jest najczęściej wykonywane z powodu choroby nowotworowej. Ich największą szansą na poprawę przeżycia jest usunięcie całej tkanki piersi po obu stronach (obustronna radykalna mastektomia). 

Niedawne badania przeprowadzone przez organizację zajmującą się ochroną zwierząt o nazwie Marian’s Dream, która przewodzi inicjatywie o nazwie Feline Fix by Five, wykazały, że najlepiej jest wysterylizować i wykastrować koty, zanim skończą pięć miesięcy. 

Liposukcja dla Twojego grubego kota?

NIE! W świecie weterynarii liposukcja nie jest „szybkim lekarstwem” na skrajną otyłość, która niestety rośnie wśród kotów.

Lifting oka

U niektórych zwierząt domowych, jeśli ich powieki podwiną się , ich rzęsy mogą ocierać się o oko, powodując dyskomfort i podrażnienie.

Kawałek tkanki w kształcie półksiężyca jest usuwany, dzięki czemu powieka może się wycofać.

Koniec ogona

Ogon jest bardzo ważną częścią anatomii kota. Oprócz wspomagania równowagi, ogony pozwalają kotom komunikować, że są przestraszone, zdenerwowane, zdenerwowane lub szczęśliwe. Niestety wypadki się zdarzają, a ogon może zostać złapany i uszkodzony, jeśli na przykład zahaczy o zamykające się drzwi.

Naprawy chirurgiczne zależą od lokalizacji urazu. Jeśli znajduje się w pobliżu końcówki ogona, niewielką część można usunąć w miejscu urazu, pozwalając kotu zachować większą część ogona. Urazy bliżej podstawy ogona mogą obejmować uszkodzenie nerwów. Nazywa się to urazem pociągania za ogon.

PODSUMOWANIE

  • Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt stwierdza: „Operacje chirurgiczne mające na celu modyfikację wyglądu zwierzęcia towarzyszącego w celach innych niż terapeutyczne powinny być zabronione. Tam, gdzie to możliwe, należy uchwalić przepisy zabraniające wykonywania nieterapeutycznych zabiegów chirurgicznych w celach czysto kosmetycznych”.
  • Większość kanadyjskich lekarzy weterynarii biorących udział w ankiecie CVMA uznała obcinanie ogonów i uszu ze względów kosmetycznych za niedopuszczalne .
  • Przycinanie uszu jest nielegalne w Australii, Nowej Zelandii i wielu krajach europejskich.
  • Obcinanie ogonów jest nielegalne w Norwegii, Szwecji, na Cyprze, w Grecji, Szwajcarii, Luksemburgu, Finlandii i niektórych częściach Australii.
  • W Wielkiej Brytanii psy z przyciętymi uszami nie kwalifikują się do zawodów na mocy przepisów Kennel Club od 1898 roku; czyli przez 110 lat.
  • W Niemczech usuwanie pazurów, korowanie i obcinanie ogonów jest nielegalne od ponad 25 lat.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.