Wyprawka dla kociaka

  • Reading time:4 mins read

Niedawno w naszej hodowli pojawił się miot “C”, stąd też poświęcimy artykuł wyprawkom dla kotów.

Na przyjście każdego dziecka, czy to ludzkiego czy kociego rodzina starannie się szykuje. Starannie wybiera przedmioty, które będa słuzyc nowemu członkowi rodziny.

Co mamy jednak wybrać dla naszego kota, aby było mu u nas dobrze? Aby czuł się jak najlepiej? Aby był zdrowy?

  1. Dobra karma – w wyprawce, którą hodowca przekazuje z kociakiem powinna znaleźć się próbka karmy, którą kociak dotychczas jadł. W naszej hodowli stawiamy na karmy puszkowe i mięso. To, czym karmimy kota wpływa na jego wygląd i jego zdrowie. Nie dajmy się omamić opiniami innych, że ileś lat karmili kiepską karmą suchą, a mimo to kotu nic nie jest. Zaniedbanie w tym względzie odbija się na futrze, sylwetce kota i jego ogólnym zdrowiu. W przypadku naszej rasy ważne jest też JAK podamy i jedzenie i picie. Kocięta w hodowli uczone są jeść z talerzyków, gdyż z misek jest im trudno (wibryssy utrudniają im jedzenie). Podobnie jest z piciem.
  2. Kuweta – prawdopodobnie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź jaka kuweta jest najlepsza dla kota. Kuwetę dopasowujemy do kota. Kiedyś pisałam, że Yvka, nasza emerytka ma specjalnie niską kuwetkę, aby prościej było jej wejść i wyjść. Podobnie kocięta – zaczynają od kuwet dla gryzoni. W hodowli mamy jednak i kuwetę krytą – z niej na przykład nie korzysta Salem, do dziś nie wiem dlaczego.
  3. Żwirek dla kota – o żwirku dla kota już pisaliśmy. W hodowli używamy żwirku bentonitowego, kocięta jednak trening higieny rozpoczynają na najzwyklejszym pelecie. To się sprawdza idealnie i jest bardzo wygodne. W hodowli nasze koty wolą żwirek bardzo drobny, łatwo się zbrylający.
  4. Drapaki – w hodowli stosujemy dużo drapaków kartonowych. Mamy też normalne drzewka do wdrapywania się i ostrzenia pazurów. Do tego mamy kartony z firmy KOTarton, które służą kotom do zabawy. Drapaki kocięta dostają już od najwcześniejszych chwil życia, by od początku wiedziały, że należy używać drapaków a nie mebli 🙂
  5. Transporter – to bardzo ważna rzecz dla kota. Nie wolno transportować kota bez zabezpieczeń czy to w aucie czy poza nim. I nie wydamy kociaka z hodowli komuś, kto przyjedzie bez transportera, gdyż dowodzi to nieodpowiedzialności i braku troski o dobro kota.
  6. Higiena kota – a. nożyczki do obcinania pazurów: jest ich kilka rodzajów, ale jeśli boicie się, że obetniecie pazury niewłaściwie, to lepiej odwiedzać weterynarza; b. szczotki, grzebienie: odradzam furminator, który wyczesuje podszerstek. Nasze koty mają śliczne futro i wystarczy komplet odpowiednich szczotek oraz grzebieni, by usunąć martwą sierść, nie usuwając podszerstka.
  7. Zabawki – nigdy za wiele 🙂 Co mniej więcej 2 tygodnie w naszym domu pojawia się nowa zabawka dla kociąt. A to nowy tunel, a to nowe piłeczki, a to nowy tor przeszkód…. Nigdy dość. Kociaki jednak znajdują sobie nowe zabawki – na przykład wacik do mycia oczu i trzeba bardzo pilnować, by tak jak małe dzieci nie bawiły się czymś niebezpiecznym. W domu mamy około 10 wędek różnego rodzaju, jedne szeleszczace, inne mniej, jedne z dzwoneczkami, inne z piórkami. Kazdy kot reaguje na coś innego i z czymś innym lubi się bawić.
  8. Legowisko – w domu mamy 4 legowiska. Stale zajęte jest 1 przez Yvette. Czasem drugie. Pozostałe są wolne. Koty za to pakują się do łóżek, na poduszki…. Kot więc sam wybiera swoje miejsce.

To oczywiście podstawowa wyprawka. Ale podobnie jak u dziecka można ja dowolnie rozbudowywać. Mozna kupić piękne place zabaw dla kotów, stojaki na miski, automatyczne kuwety…

Czy nasze koty tego potrzebują? Czy staną się przez to szczęśliwsze?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.